Slovenský kras. Jednohlasne to 9-členné zastupiteľstvo odkleplo koncom mája. Bez verejnej súťaže ide lesy predávať súkromnému podnikateľovi z Košíc za 33,5 milióna. Časť obyvateľstva to najprv prekvapilo, vzápätí spísali petíciu proti predaju. Vedenie Národného parku Slovenský kras sa o predaji lesov dozvedelo až z novín a prekvapené je tiež. Obec totiž obišla zákon o ochrane prírody a krajiny.
PLEŠIVEC/BRZOTÍN. Ochranári z Národného parku (NP) Slovenský kras o pripravovanom predaji lesov v 3. stupni ochrany netušili. Podľa riaditeľa NP Jána Kilika sa to dozvedeli až z novín.
Neznalosť zákona neospravedlňuje
Hneď v pondelok putoval zo sídla NP v Brzotíne list starostovi Plešivca s upozornením, na aký zákon by sa pri takejto transakcii nemalo zabúdať. "V zákone o ochrane prírody sa hovorí o predkupnom práve štátu. Ten, kto predáva parcely v chránenom území s tretím a vyšším stupňom ochrany, musí najprv osloviť Ministerstvo životného prostredia SR. A to obec Plešivec neurobila," hovorí J. Kilik. "Keby to obec urobila, už by sme o tom vedeli, pretože postup je nasledovný: z ministerstva sa vec vráti k nám, my máme pripravenú smernicu, na základe ktorej celé územie zhodnotíme podľa prírodných znalostí, biotopov, živočíchov, rastlinstva. Na ministerstve je komisia, ktorá potom určí, či je zo strany štátu záujem o kúpu, alebo nie".
J. Kilik dodal, že keby o predkupnom práve štátu obec aj nevedela, "neznalosť zákon neospravedlňuje".
A ukázalo sa, že obec skutočne na spomínaný zákon nemyslela. "S tým sme vôbec nerátali, to nám ušlo," povedal nám člen obecnej rady v Plešivci a doktor práv Mikuláš Cmorík. "Vyhoveli sme záujemcovi, ktorý ponúkol najvyššiu cenu. Podpísanie kúpnopredajnej zmluvy je už len formálny právny akt. Občan bude mať v lese tie isté práva, aké mal doteraz," dodal s tým, že keby aj ponúkli štátu lesy, ich pôda má nízku bonitu a nie je na nič účelné použiteľná. "Obec má teraz historickú šancu zlepšiť život obyvateľov prostredníctvom projektov z EÚ a keď nezoženieme peniaze na ich spolufinancovanie, o tú šancu prídeme".
Z predaja lesov bude na projekty?
Obec Plešivec o predaji podľa starostu Ladislava Brodu (NEKA) rozhodla na zastupiteľstve. Jeho deväť členov hlasovalo zhodne za predaj. Predtým do domácností prišiel z obecného úradu list, ktorý vyratúva, do akých projektov EÚ sa chce obec pustiť a koľko peňazí na ne potrebuje. Podľa listu je najvyhovujúcejšou možnosťou predať obecné lesy. "Teraz sa už rozbiehajú projekty, potrebujeme na ne minimálne 25 miliónov korún a my nechceme ísť do úverov. Z lesov nemáme žiadny ekonomický prínos, veď z ich prenájmov máme len 200-tisíc korún ročne," povedal starosta Plešivca s tým, že cena za ne sa ešte bude navyšovať asi o 5 miliónov korún kvôli identifikácii parciel.
K spôsobu výberu "víťaza" dodal, že "jednoducho, boli uchádzači, ktorí dali ponuky a podnikateľské plány, vybralo sa z toho. Bolo tam viac záujemcov". Takýto výber je podľa starostu v súlade so zásadami hospodárenia s majetkom mesta.
Transparentné, či nie?
Podľa Ivana Rončáka z Transparency International Slovensko, mimovládnej neziskovej organizácie, ktorá sa zameriava na otázky spojené s korupciou vo verejnom sektore na centrálnej aj decentralizovanej úrovni správy vecí verejných, "problémom je, že nijaký zákon neurčuje povinnosť postupovať verejnou obchodnou súťažou. Ale obce to môžu robiť. A platí, že verejná obchodná súťaž je najtransparentnejšia metóda, ktorá má potenciál dosiahnuť čo najlepšiu cenu. Obec, ktorá nechce predávať transparentne a nechce získať čo najlepšiu cenu, postupuje ako obec Plešivec v tomto prípade".
Novinárom bol na konci minulého týždňa na obecnom úrade poskytnutý len rukou napísaný záznam z májového zasadnutia zastupiteľstva. V ňom stojí len toľko, že lesy sa predávajú Karolovi Halászymu za 33,5 milióna korún. Košický podnikateľ nám povedal, že "všetko je v štádiu riešenia. Existuje zmluva, ktorá sa zaväzuje k mlčanlivosti, podpísaná oboma stranami. Ide o obchodné tajomstvo". Aj starosta tvrdil, že "ešte to nie je uzavreté".
Petičiari čakajú na odpoveď
Časť Plešivčanov má však na veci iný názor a z celej kauzy je zmätená. "Za tým je vraj skupina Košičanov," tvrdia. Podľa člena petičného výboru Jozefa Brenkusa vyzbierali za päť hodín 700 podpisov, len aby rýchlo zabránili podpisu zmluvy. Ako povedal, poslanci nechceli k predaju nič hovoriť. "Chodili sme sa vypytovať za konkrétnymi poslancami, ale oni mali zakázané s nami komunikovať. Oni vraj nie sú povinní povedať komu to predávajú. Pýtali sme si uznesenie, že nedajú nič". J. Brenkus dodal, že čakajú na oficiálne stanovisko Obecného úradu v Plešivci.
* * *
Zákon o ochrane prírody a krajiny
§ 63 Predkupné právo štátu
n (1) K pozemkom nachádzajúcim sa za hranicami zastavaného územia obce v územiach s tretím, štvrtým alebo piatym stupňom ochrany, ktoré nie sú vo vlastníctve štátu, má štát predkupné právo.
n (2) Ak sa vlastník pozemku uvedeného v odseku 1 rozhodne pozemok predať, je povinný prednostne písomne ponúknuť pozemok na kúpu štátu zastúpeného
orgánom ochrany prírody. Ponuka sa vykoná ohlásením všetkých podmienok.
n (3) Ak štát ponuku prijme, orgán ochrany prírody je povinný do dvoch mesiacov odo dňa prijatia ponuky uzavrieť s vlastníkom pozemku kúpnu zmluvu, ak sa nedohodnú inak.
n (4) Ak štát zastúpený orgánom ochrany prírody ponuku písomne neprijme do dvoch mesiacov odo dňa jej doručenia, predkupné právo podľa odseku 1 zaniká.
n (5) Predkupné právo podľa odseku 1 má prednosť pred predkupným právom dohodnutým zmluvou; prijatím ponuky podľa odseku 3 a uzavretím zmluvy predkupné právo dohodnuté zmluvou zaniká.
(Zdroj: www.zbierka.sk)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer