STELA KRAUSOVÁ, stela.krausovakorzar.sk
Jelšavčania sa chopili šance na finančný príspevok od samosprávy a začali si obnovovať fasády budov. Mesto sa ešte v decembri uznieslo na tom, že dá obyvateľom za určitých podmienok príspevok na vymaľovanie, alebo iné drobné úpravy fasád, aby mesto nevyzeralo tak šedo a fádne. Záujem je tak veľký, že časť žiadateľov dostane peniaze asi až v nasledujúcom roku.
JELŠAVA. Pritom ešte vo februári to vyzeralo tak, že záujem o peniaze nie je. Žiadosť na mestskom úrade nebola ani jedna a primátor Milan Kolesár sa obával, že peniaze ľudia asi nechcú. Po článku v Korzári sa však žiadosti začali len tak hrnúť.
Najprv práca, potom pláca
Ďalším faktorom, ktorý ovplyvnil snahu vylepšiť si bývanie, bolo počasie. "V apríli sa začali chodiť vypytovať, aký je postup pri vybavovaní dotácií a teraz máme asi 30 žiadostí. Ešte sme nevyhoveli, lebo najprv musí majiteľom domu budovu rekonštruovať a potom sa refunduje časť nákladov. Veľa ľudí je z toho sklamaných, mysleli si, že dostanú peniaze vopred. No zo skúseností to s takýmito predplatkami nejde," hovorí primátor.
Dlžníci peniaze nedostanú
Na to, aby majiteľ domu dostal dotáciu od samosprávy, musí splniť isté podmienky. Musí byť vlastníkom budovy, musí mať minimálne päťročný trvalý pobyt v Jelšave a žiadne záväzky voči mestu a mestským organizáciám. Posledná podmienka je problémom pre mnoho obyvateľov mesta, ktorí sú dlžníkmi. A hoci aj takíto možnosť využili a žiadali od mesta peniaze, nedostanú ich.
Finančný príspevok sa vypočíta z rozsahu rekonštrukčných prác a podľa lokality, v ktorej sa budova nachádza. V pamiatkovej zóne je stanovených 100 korún za štvorcový meter, mimo nej je dotácia nižšia o polovicu. Majiteľ domu ju môže dostať raz za 10 rokov. Na fasádu bežného domu v pamiatkovej zóne môže mesto odhadom poskytnúť okolo 4-tisíc korún. Príspevok sa týka vymaľovania, vysprávok a iných estetických úprav fasád, otočených na ulicu. Kontrola použitia dotácie spočíva, okrem iného, vo fotografovaní už urobených prác na dome.
Šedosť mesta sa stráca
Mesto môže ročne vyčleniť na takéto dotácie 100-tisíc korún. Ak sa objem vyčerpá, žiadatelia dostanú peniaze na budúci rok. "Žiadosti, ktoré k nám prišli, boli väčšinou od majiteľov domov na hlavnej ulici, teda v historickej časti mesta," vysvetľuje primátor. "Tým, ktorí si doteraz dali žiadosti, vyhovieme. Ale to neznamená, že ľudia nemôžu na svojich domoch pracovať ďalej. Tým vyhovieme na budúci rok".
Primátor dodáva, že výsledky snaženia ľudí už vidieť: "Už to vyzerá lepšie, neboja sa ani odvážnejších farieb. Tá šedosť mesta sa už stráca. A to bol náš hlavný cieľ".
Mesto môže dotácie poskytovať z rozpočtu vďaka peniazom, ktoré získalo predajom častí bývalých kasární zahraničnému investorovi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer