dnešného, respektíve zajtrajšieho dňa bude rozposlaný do každej domácnosti a samozrejme, na obecný úrad. Prípadom sa už začala zaoberať aj Okresná prokuratúra v Rožňave.
PLEŠIVEC. Ako sme už informovali, obec Plešivec, jej 9-členné zastupiteľstvo sa uznieslo v máji na tom, že predajú obecné lesy. Bez verejnej súťaže. V ručne písanom zápise zo zasadnutia obecného zastupiteľstva, také totiž poskytli novinárom na obecnom úrade, stojí, že lesy sa predávajú Karolovi Halászymu z Košíc za 33,5 milióna korún.
Komunikácia s obyvateľmi cez listy
Po následnej petícii proti predaju lesov, pod ktorú sa v priebehu piatich hodín podpísalo takmer 700 občanov, nasledoval včera list starostu Ladislava Brodu do domácností. V ňom okrem iného vyzýva k zodpovednosti za následky petície tých, ktorí podpísali tak závažný dokument, ako je petícia.
"Keď podpisujete petíciu, treba sa pozrieť, kto je v pozadí petície, kto petíciu organizuje, kto je členom petičného výboru. Asi ste tento fakt prehliadli," píše sa v liste starostu občanom.
Po rozhodnutí predať lesy vedenie obce argumentovalo potrebou peňazí na spolufinancovanie projektov z EÚ. Predaj lesov bol podľa vedenia obce jedinou zo schodných možností, ako k peniazom prísť.
V liste reaguje starosta aj na nami zverejnené informácie Ivana Rončáka z Transparency International Slovensko. "Ako ste si mohli v novinách prečítať názor odborníka, žiadny zákon obci nenariaďuje predaj majetku formou verejnej súťaže," píše v liste starosta, no zabudol pridať ďalšiu vetu I. Rončáka, ktorý zaujal v tom istom vyjadrení nasledovné stanovisko: "Ale obce to môžu robiť. A platí, že verejná obchodná súťaž je najtransparentnejšia metóda, ktorá má potenciál dosiahnuť čo najlepšiu cenu. Obec, ktorá nechce predávať transparentne a nechce získať čo najlepšiu cenu, postupuje ako obec Plešivec v tomto prípade."
Formálna ponuka lesov pre štát
Po zverejnení článku o predaji takmer 1 100 hektárov lesov v Národnom parku Slovenský kras, v 3. stupni ochrany, sa zistilo, že obec obišla Zákon o ochrane prírody a krajiny. Konkrétne predkupné právo štátu. Podľa neho má obec povinnosť ponúknuť lesy najprv štátu, teda Ministerstvu životného prostredia SR.
Hovorca Ministerstva životného prostredia Peter Višváder nám 18. 6. 2008 potvrdil, že do toho dňa nebola doručená ponuka obce Plešivec na odkúpenie predmetných pozemkov v rámci predkupného práva štátu. "S tým sme vôbec nerátali, to nám ušlo," povedal nám člen obecnej rady v Plešivci a doktor práv Mikuláš Cmorík pre Korzár v článku, uverejnenom 17. 6. 2008.
Obec až dodatočne ponúkla štátu lesy na predaj. A v liste určenom obyvateľom starosta píše, že "obec, napriek mylným informáciám, žiadny zákon neporušila ani neobišla. Všetko je v štádiu riešenia v zmysle platných zákonov". Správa Národného parku na podnet ministerstva začína zhodnocovať lesy, čo sa týka biotopov, zverstva, rastlinstva. Podľa odhadov môže celý proces, vrátane rozhodnutia, či štát chce, alebo nechce kúpiť lesy, trvať približne dva mesiace.
Stratové, alebo nie?
V liste sa ďalej uvádza, že "predať v súčasnosti stratových a pre obec hospodárskych neefektívnych lesov za necelých 36 miliónov (už nie 33,5 milióna pozn. red.) a tým zveľadiť majetok obce využitím financií z EÚ o niekoľko 100 miliónov korún je jednoznačne najlepším spôsobom na zveľaďovanie a navyšovanie hodnoty majetku obce a najlepším riešením, ktoré najmenej zaťaží radových občanov našej obce".
Redakcia mala možnosť nahliadnuť do výpisu z výdaja dreva, ťažby v obecných lesoch, z rokov 2005 a 2006. "Podľa nich sa tam ročne vyťažilo drevo za viac než 1,4 až 1,6 milióna ročne. Kde sú tie peniaze? A to v tom nie sú zarátané fúry palivového dreva pre ľudí, ktorí v lesoch pracovali," hovorí člen petičného výboru Jozef Brenkus.
O lukratívnosti lesa ľudia špekulujú aj kvôli poľovným revírom. V lesoch žije srnčia, jelenia zver, diviaky ale aj niekoľko desiatok muflónov. "Z lesov nemáme žiadny ekonomický prínos, veď z ich prenájmov máme len 200-tisíc korún ročne," povedal pred pár týždňami starosta L. Broda.
Vecou sa zaoberá aj Okresná prokuratúra
Obyvatelia by sa chceli dostať aj k oficiálnym dokumentom, ale sťažujú sa na nedostatočnú komunikáciu a neochotu informovať. "My by sme radi aj na zastupiteľstvá, ale hľadal som na úradnej tabuli, kedy bude zastupiteľstvo, nenašiel som nič," tvrdí zase Plešivčan Jaroslav Boldiš. "Tie lesy majú nevyčísliteľnú hodnotu. Bolo by veľkou chybou ich predať. Čo povieme ďalším generáciám o dvadsať rokov?! Veď ceny energií rastú, o pár rokov budú mať ľudia problémy prežiť zimu. Tieto lesy by som nedal za všetky diamanty sveta. Hovoria, že to je historická šanca získať peniaze z EÚ. Ja hovorím, že je to historický omyl, predať tie lesy. Nech si každý predáva to, čo je jeho. Ale nech nepredávajú to, čo je spoločné, keď to raz väčšina občanov nechce."
Kauzou predaja obecných lesov v Plešivci sa začala za vlastnej iniciatívy a na základe informácií z článkov v Korzári zaoberať aj Okresná prokuratúra v Rožňave. Potvrdil to okresný prokurátor Zoltán Gallo. Prokuratúra skúma, či bolo uznesenie o predaji lesov zákonné, alebo nie, teda či konaním obce porušený zákon bol, alebo nie.
STELA KRAUSOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer