Korzár logo Korzár Gemer
Sobota, 30. september, 2023 | Meniny má Jarolím

Spustenie prevádzky v obchodnom centre je ohrozené

Firma: Vytýkané nedostatky odstránimeStavba obchodného centra v Rožňave pomaly finišuje, jej realizátor ohlásil otvorenie na koniec augusta tohto

Firma: Vytýkané nedostatky odstránime

Stavba obchodného centra v Rožňave pomaly finišuje, jej realizátor ohlásil otvorenie na koniec augusta tohto roka. Korzár však zistil, že stavba nemusí spĺňať všetky zákonné podmienky z pohľadu úradu verejného zdravotníctva.

ROŽŇAVA. Projektu, ktorý investor predložil, chýbali dôležité náležitosti. Ak by stavba vyzerala tak, ako vyzerá na projekte, investor by nedostal povolenie na jej otvorenie. "Jedným zo závažných problémov je napríklad ochrana zdravia obyvateľov pred možnými účinkami hluku z prevádzok obchodného centra. Má zabezpečiť ochranu zdravia zamestnancov a návštevníkov zariadení verejného stravovania a iných potravinárskych prevádzok zabezpečením hygienicky vyhovujúceho riešenia týchto prevádzok. Tak z hľadiska zabezpečenia zariadení na osobnú hygienu, ako aj celkového dispozičného riešenia v zmysle platných právnych predpisov," informovala riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Rožňave Ľubomíra Chromčíková.

SkryťVypnúť reklamu

Od začiatku problémy

Stavbu od začiatku sprevádzajú väčšie i menšie problémy. Investor musel načas práce zastaviť, žiadal o dodatočné povolenie na výstavbu. Jednou z inštitúcií, ktorá má čo do veci povedať, je aj RÚVZ v Rožňave. Ten do riešenia realizácie stavby vstupuje pri územnom konaní a potom neskôr ako poradný orgán. V rámci spolupráce vydáva stanovisko, napomáhajúce prechádzaniu ďalekosiahlych následkov, ktoré by sa v budúcnosti dali odstrániť len s veľkými finančnými dôsledkami.

"Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Rožňave posudzoval pri územnom konaní umiestnenie stavby do prostredia a jej vplyv na životné prostredie. Úrad vydal dňa 7. 9. 2007 súhlasné záväzné stanovisko, v ktorom však v záujme zabezpečenia ochrany verejného zdravia požadoval predložiť projektovú dokumentáciu doplnenú o požiadavky nášho úradu," informovala regionálna hygienička. "Na základe projektovej dokumentácie sme potom skúmali, či boli splnené všetky požiadavky platnej legislatívy pre ochranu a podporu zdravia pri práci," povedala.

SkryťVypnúť reklamu

Projekt mal nedostatky

Investor projekt predložil 18. 1. 2008 a ten odborníci na úseku predpisov ochrany verejného zdravia vyhodnotili ako nedostatočný. "Keďže projekt jasne nedokumentoval napríklad sortiment a množstvo vyrábaných a podávaných pokrmov, hygienicky vyhovujúci spôsob riešenia zariadení na osobnú hygienu pracovníkov potravinárskych prevádzok, počet zamestnancov jednotlivých prevádzok a podobne, nemohli sme ho posúdiť napríklad z hľadiska hygieny. Predložená projektová dokumentácia neriešila ani vnútorné osvetlenie objektu a to aj napriek tomu, že sme tento faktor požadovali už v stanovisku vydanom 7. 9. 2007. K dokumentácii nebola doložená kompletná hluková štúdia, nebol nám známy počet zamestnancov, z čoho vyplynulo, že sme nemohli posúdiť, či sú zariadenia na osobnú hygienu zamestnancov postačujúce," povedala riaditeľka.

SkryťVypnúť reklamu

Hluk

Podľa riaditeľky pri územnom konaní bola investorom predložená nekompletná hluková štúdia, ktorá hovorila o zvukovej clone vysokej 4 metre. Tá má zabezpečiť zmiernenie hluku v kontaktnej zóne stojacich rodinných domov. "Hluková štúdia aj napriek našej požiadavke neobsahovala napríklad zhodnotenie hluku z chladiacich zariadení, ktorých bude, vzhľadom na to, že v obchodnom centre budú potravinárske prevádzky, viac," povedala Ľ. Chromčíková.

Negatívne stanovisko

Na základe týchto zistení vydal RÚVZ k projektu z dňa 18. 2. 2008, ktorý mal byť opravený o pripomienky zo súhlasného záväzného stanoviska z dňa 7. 9. 2007, negatívne stanovisko. Toto však v stavebnom konaní nemá žiadnu právnu moc. Požiadavky, ktoré úrad poslal mestu Rožňava, zakotvil príslušný stavebný úrad do podmienok v dodatočnom povolení pre realizáciu stavby. "Ak však stavebník pokračuje v stavbe podľa projektu, ktorý bol predložený nám a uvedené požiadavky nedoriešil, je tu predpoklad na to, že mu nebude zo strany RÚVZ vydané povolenie na začatie prevádzky".

Riaditeľka pochybuje

Riaditeľka má vážne pochybnosti o tom, že v prípade obchodného centra bude pri kolaudácii všetko v poriadku. "Napríklad, v projekte neboli jasní prevádzkovatelia. Na našu otázku, akí prevádzkovatelia tam budú, sme zo strany investora dostali veľmi nejednoznačnú a vyhýbavú odpoveď. Pri kolaudácii trafostanice a vysokonapäťovej rozvodne sme sa dozvedeli, že keby nemal investor obsadených 60 percent priestorov, so stavbou by sa ani nebolo začalo. Čiže informácie od investora považujeme za zavádzajúce," dodala riaditeľka.

RÚVZ musí už len počkať na oficiálnu žiadosť o kolaudačné rokovanie, ktoré mu firma musí zaslať pred spustením prevádzky. Ak do tej doby investor splní všetky požiadavky, vyplývajúce zo zákona, povolenie na otvorenie dostane. Ak nie, zdá sa, že august je pre otvorenie obchodného centra nedosiahnuteľná méta. Pripomíname, že na mieste, kde sa stavba obchodného centra realizuje, plánovala v minulosti postaviť supermarket spoločnosť Billa. RÚVZ k ich projektu vydala taktiež negatívne stanovisko.

Zástupca firmy: O nedostatkoch vieme

Podľa zástupcu realizátora stavby Mid Real Estate, s. r. o., Bartolomeja Turociho, spoločnosť o nedostatkoch vytýkaných RÚVZ v Rožňave vie. "Dnes (pondelok pozn. redakcie) som tieto skutočnosti konzultoval s vedením firmy a dohodli sme sa, že pred tým, než pozveme pracovníkov RÚVZ na konečnú kolaudáciu, skonzultujeme s nimi projekt, ktorému vytkli nedostatky, opäť," povedal B. Turoci.

Tvrdí, že spoločnosť sa už snažila upraviť kritizovaný projekt podľa konkrétnych požiadaviek hygienikov. "Niektoré veci sme už upravili tak, ako to od nás žiadali. Samozrejme, ako som už povedal, pre istotu s nimi ešte raz budeme konzultovať. Aby sme sa vyhli prípadným problémom," uistil zástupca spoločnosti.

---FAKTY---

(Zdroj: www.enviroportal.sk)

Čo sa stavia na Juhu

n Pripravované Obchodné centrum má obyvateľom zabezpečiť potravinový i nepotravinový tovar a služby. Pozostávať bude z troch samostatných častí. Prvou je Fachmarktzentrum - všetko pre domácnosť, druhú časť tvoria potraviny a tretiu časť centra doplní spoločnosť Forstinger - všetko pre vaše auto. Fachmarktzentrá sú prevažne diskontné predajne zastúpené službami, či gastronomickými zariadeniami. Užívateľom obchodného centra budú okrem spoločnosti Forstinger aj rôzni nájomcovia prevádzkujúci malé obchodíky a butiky i predajca potravín.

n Zákazníci budú mať k dispozícii parkovisko pre približne 300 osobných vozidiel, medzi ktorými nebudú chýbať ani miesta pre imobilných zákazníkov. Majiteľom pozemku je firma Wood Industry & Developmen, s. r. o. Investorom, ktorý je uvedený v žiadosti na povolenie stavby, je spoločnosť Mid Real Estate, s. r. o. Bratislava. Žiadosť okrem iného hovorí o investícii za 140 miliónov korún. V obchodnom centre má nájsť prácu viac ako sto ľudí. Predpokladaný čas prevádzky je od 8.00 do 21.00.

Najčítanejšie na Gemer Korzár

Komerčné články

 1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 8. Všetkým lepí pred voľbami
 1. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 2. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 3. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 4. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 5. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 6. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 7. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 8. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 20 179
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 12 525
 3. Všetkým lepí pred voľbami 11 955
 4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 253
 5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 894
 6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 5 344
 7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 965
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 526

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Murder Inc. na ruský spôsob 5. Koniec zvláštneho agenta FSB. Prvá časť.
 2. Rado Surovka: Niečo tu smrdí.
 3. Soňa Fröhlichová: Vinári pri Ženevskom jazere finišujú so zberom hrozna
 4. Pavel Ciesar: 325 mesiacov fiktívneho života v Matra Anke, a.s.
 5. Jano Richter: Oligarchovia sa radujú z každej jednej vraždy gayov
 6. Dada Vozáriková: Kúp mi knihu. V Edinburghu.
 7. Martin Škopec Antal: Na vlnách Slobodnej Európy
 8. Ján Valchár: Ruská výmena partneriek (a dva geniálne doplnky naraz)
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 82 435
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 424
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 174
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 665
 5. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 31 077
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 090
 7. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 300
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 549
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dom s garážou, hospodárskou budovou aj s rozľahlým pozemkom v Revišskom Podzámčí kúpila Enter AD Michala Gučíka v roku 2020

Gučík tvrdí, že sa ku kauze tunelovania Vojenského spravodajstva nemôže vyjadriť.


8 h
Americká výskumná stanica McMurdo na Antarktíde.

Prípady sa dejú dlhodobo.


11 h
Peter Schutz

Na mastnú pokutu z Bruselu má Slovensko peňazí dosť.


10 h
Marián Pavla, predseda družstva Lovčica-Trubín

Bez dotácií nedokážu slovenskí farmári konkurovať Západu ani Ukrajine.


17 h

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Murder Inc. na ruský spôsob 5. Koniec zvláštneho agenta FSB. Prvá časť.
 2. Rado Surovka: Niečo tu smrdí.
 3. Soňa Fröhlichová: Vinári pri Ženevskom jazere finišujú so zberom hrozna
 4. Pavel Ciesar: 325 mesiacov fiktívneho života v Matra Anke, a.s.
 5. Jano Richter: Oligarchovia sa radujú z každej jednej vraždy gayov
 6. Dada Vozáriková: Kúp mi knihu. V Edinburghu.
 7. Martin Škopec Antal: Na vlnách Slobodnej Európy
 8. Ján Valchár: Ruská výmena partneriek (a dva geniálne doplnky naraz)
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 82 435
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 424
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 174
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 665
 5. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 31 077
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 090
 7. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 300
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 549
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video