Slová riaditeľky Gemerskej knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave o radikálnom riešení pri získavaní kníh od zábudlivých čitateľov padli na úrodnú
Renáta Mazurková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
pôdu. Po vyhrážkach exekučnej firmy, pokutách a zvýšených poplatkoch si mnohí čitatelia vstúpili do svedomia a zabudnuté knihy vracajú späť. Reakcie ľudí na vymáhačské spôsoby tohto kultúrneho stánku sú rôzne.
ROŽŇAVA. Knihy za viac ako 100-tisíc korún v knižnici chýbajú. Najmä teraz, keď na ich nákup získavajú knižnice ročne čoraz menej peňazí. Nezanedbateľný je aj fakt, že niektoré tituly slúžia na štúdium, a ak si ich privlastní jedinec, ostatní si môžu, slangovo povedané, pískať.
"Dobre to urobili. Neraz sa mi stalo, že som aj pol roka čakal na nejaký titul. Ale nie preto, že šiel z ruky do ruky, ale že si ho doma nechal nejaký mudrlant," povedal 31-ročný Štefan z Rožňavy. On i mnohí ďalší čitatelia, ktorí nezabúdali vrátiť požičané si kroky vedenia knižnice pochvaľujú.
Na druhej strane, tej s prívlastkom zábudlivci, však takého pozitívne myslenie nepanuje. "To čo má byť. Normálne na mňa pošlú exekútora? Za pár kníh? To čo sú za spôsoby. Okrem toho, nebol som na Slovensku a netušil som, že sa niekto zblázni pre pár kníh," hnevá sa jeden z čitateľov, ktorý kroky knižnice k získaniu kníh považuje za prehnané. "Skončil som s nimi. V živote si tam nepôjdem požičať jednu jedinú knihu," dodal, ako sa zdá, exčitateľ.
Pripomeňme, že knižnica si na pomoc pri získavaní vlastného majetku prizvala pred časom istú právnickú spoločnosť, ktorá všetkých dlžníkov vyzvala vrátiť požičané knihy a zaplatiť pozdĺžnosti spojené s upomienkami. V rámci výzvy sa čitatelia dozvedeli, že ide zatiaľ o mimosúdne vymáhanie, ktoré, ak nebude úspešné, môže skončiť aj pred sudcom.
"Boli už aj upozornenia zo strany čitateľov, že sa pre tieto výzvy stretneme na súde. Nuž, keď to bude nutné, tak sa tam stretneme," pritvrdila pred časom riaditeľka knižnice Iveta Kyselová. Hovorí, že vymáhaná suma sa skladá z viacerých zložiek. Jednou z nich je suma za samotnú knihu. "Ak čitateľ knihu vráti, odráta sa mu z celkovej dlžnej sumy. Čitateľ zaplatí už len penále, úroky a samozrejme poplatky, ktoré vznikli ako náklady za vymáhanie spoločnosti. Všetko podľa platného občianskeho zákonníka," povedala I. Kyselová.
Kým časť dlžníkov sa voči vymáhaniu bráni útokom, iní zareagovali buď na prvú alebo druhú výzvu. "Čitatelia sa vyhovárajú na rôzne okolnosti, či udalosti. Nikoho za to nehaníme, my len chceme späť svoje knihy. Prídu k nám napríklad aj rodičia, ktorí vrátia knihy za svojich potomkov. Tí po skončení štúdia zabudli na knižnicu a vycestovali do zahraničia. Niektorí sa so strachom pýtajú, či môžu chodiť, pre dcérino alebo synovo nevrátenie kníh, aj naďalej k nám. Samozrejme, že môžu. Pozor si dáme len na tých, ktorí mali veľké resty. Niektorým sa vyšplhali aj na dvetisíc korún," povedala riaditeľka, ktorá je toho názoru, že niektorí čitatelia si roky budujú vlastné knižnice z požičaných kníh.
Podľa vzoru Rožňavy aj ostatok Slovenska?
Gemerská knižnica Pavla Dobšinského je jedinou knižnicou v Košickom kraji, ktorá takto vymáha nevrátené knihy. Riaditeľka Kyselová tvrdí, že sa o tento spôsob zaujíma množstvo knižníc z celého Slovenska. Ak budú Rožňavčania úspešní, po ich vzore pôjdu zrejme aj ďalšie knižné stánky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer