NEMAJÚ STRACH DOKONCA ANI Z POKÚTJednorazové ochranné rukavice bol krok, ktorý podniklo mesto Rožňava v súvislosti s odstraňovaním psích
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
NEMAJÚ STRACH DOKONCA ANI Z POKÚT
Jednorazové ochranné rukavice bol krok, ktorý podniklo mesto Rožňava v súvislosti s odstraňovaním psích exkrementov. Prešlo pár mesiacov a niekoľko desiatok psičkárov si tieto pomôcky vyzdvihlo. Problém to, zdá sa, podľa nich nerieši. Neobávajú sa ani pokuty pri neodstránení výkalu od svojho miláčika.
ROŽŇAVA. Ako sme už informovali, pred niekoľkými mesiacmi sa mesto Rožňava rozhodlo riešiť situáciu so psími výkalmi tým, že pre majiteľov psov zabezpečilo jednorazové ochranné rukavice na ich odstránenie. Majitelia si ich mohli na Mestskom úrade (MÚ) v Rožňave vyzdvihnúť, avšak bolo a je to podmienené prihlásením a zaplatením dane za psieho miláčika. Informovali sme sa, koľko majiteľov vyhovujúci podmienkam využilo túto možnosť.
Prihlásených majiteľov, ktorí majú zaplatenú daň za psa, je 126 a z nich si zatiaľ vyzdvihlo ochranné rukavice 63. Potvrdila nám to Andrea Beshirová odboru miestnych daní a poplatkov na MÚ. Počet všetkých prihlásených vlastníkov psov sa každý mesiac mení, ale vcelku sa číslo pohybuje okolo 800. I keď všetci nesplnili podmienky, stále ochranné rukavice používa len menej ako desatina z celkového počtu obyvateľov vlastniacich štvornohého priateľa.
Dá sa to v praxi použiť
Primátor mesta Vladislav Laciak (Smer) mal pred niekoľkými dňami možnosť na vlastné oči vidieť uplatnenie ochranných rukavíc v praxi. Na Vargovom poli pri každodennej prechádzke bol svedkom toho, ako miestna pedagogička po "vyšpinení" svojho psíka vybrala rukavicu a exkrement bez problémov odstránila. Usudzuje tak, že rukavice sa v praxi dajú použiť a dodáva: "Kto chce, tak to urobí". Problematika osobitných lokalít na venčenie psíkov a plánované osadenie košov na odpad po nich je zatiaľ stále v procese riešenia.
Oslovili sme niekoľko psičkárov a zistili sme, že o jednorazových ochranných rukaviciach vedia, ale nemajú záujem si ich vyzdvihnúť. Podľa nich to problém nerieši. "Poctivý človek si spôsob odstránenia exkrementu nájde, no ten komu, je to jedno, nechá to tak," hovorí dlhoročná psičkárka. "Radšej by sme uvítali koše výhradne na tento odpad aj s papierovými vrecúškami a lopatkami, aké majú v iných mestách a krajinách", dodáva.
Je podivuhodné, že niektorí majitelia pri každodenných prechádzkach so psom nemajú strach ani z prípadnej pokuty (do výšky 1000 korún) od mestskej polície, lebo pravdepodobnosť, že ich "chytia pri čine" po neuprataní si po miláčikovi je podľa nich veľmi malá.