Obyvatelia niekoľkých bytoviek na Čučmianskej ulici v Rožňave už štyri roky zápasia s ťažkými podmienkami bez vody. Kvôli nedoplatkom sa početné
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
rodiny už dlhý čas snažia prežívať, ako sa dá. Fakt, že voda je každodenne potrebná, im je jasný, a preto si ju zabezpečujú z neďalekého prameňa. Sú však ochotní si svoje dlžoby odpracovať.
ROŽŇAVA. Štyri dvojposchodové bytovky na Čučmianskej ulici v Rožňave majú niekoľkoročný veľký problém, nemajú doma vodu.
Pred niekoľkými rokmi boli bytovky vo vlastníctve 1. Rožňavskej, a. s. Náklady za vodu boli vtedy uhrádzané spoločnosťou a následne aj vymáhané. Preto sa akciovka rozhodla byty obyvateľom prevažne v sociálnej núdzi predať za symbolickú jednu korunu. Odštartovala sa tak niekoľkomesačná séria neuhradených faktúr za spotrebu vody a dlžné sumy narastali. Vyšplhali sa bezmála až do výšky 140-tisíc korún. V súčasnosti sú pohľadávky na exekučnom vymáhaní a poplatky plynutím času narastajú. Aj napriek tomu, že niektoré rodiny sa snažili dlh vyrovnať, voda bola odpojená. Z dôvodu množstva neuhradených faktúr bola Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) nútená fyzicky zastaviť prívod vody v auguste 2008. Potvrdil nám to aj riaditeľ VVS v Rožňave, Stanislav Prcúch.
Vďaka prameňu, ktorý vyviera niekoľko sto metrov od príbytkov obyvateľov Čučmianskej ulice, ale na pitie nie je vyhovujúci, si každodenne napĺňajú bandasky a donášajú vodu. Zo zásob pijú, varia, perú, umývajú sa. Je to pre nich už rutinná prechádzka niekoľkokrát denne. Do vozíka si naložia bandasky a dospelí v sprievode detí "idú na Čurgov po vodu", ako hovoria už zvyknutí obyvatelia. "Ostatní si myslia, že sme špinaví, ale aj keď nemáme vodu, vieme si poradiť," uviedla nespokojná vlastníčka bytu.
Dlhy sú ochotní odpracovať alebo uhrádzať na splátky
Skutočnosťou je, že po toľkých rokoch je to už zvyk a spôsob života, akým žijú občania mesta Rožňava v týchto bytovkách. Neznamená to však, že by vodu priamo v byte nepotrebovali. Práve naopak. Podľa ich slov by od mesta chceli, aby dlžoby vyrovnalo a sú ochotní si všetko odpracovať. Niektorí navrhovali, aby im bola poskytnutá možnosť splátok, ktoré by postupne uhrádzali.
Podľa slov riaditeľa VVS sú s primátorom mesta Rožňava Vladislavom Laciakom (Smer) ochotní pomôcť formou splátkového kalendára. "Po uhradení dlžnej čiastky, nie je problém vodu opäť zapojiť", dodal Stanislav Prcúch. Zdôraznil, že o splácanie neuhradených faktúr by sa mali snažiť dlžníci čo najrýchlejšie, pretože dlhy každým dňom narastajú.
Autor: xan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer