PROBLEMATICKÁ BOLA JEDNA ZABÍJAČKA
Pracovníci Regionálnej potravinovej správy v Rožňave vykonali od začiatku prázdnin niekoľko desiatok kontrol v rámci zákona o veterinárnej starostlivosti, v rámci ktorých zisťovali kvalitu potravinových výrobkov i nespracovaného mäsa. Okrem drobných nedostatkov, ktoré "odmenili" blokovou pokutou, sa v okrese nič mimoriadne neudialo. Menší problém vyrobila istá rodina v Dlhej Vsi. Jej desiati členovia skončili v nemocnici a u troch z nich sa potvrdila prítomnosť baktérie listeria monocytogenes.
ROŽŇAVA. Kontrolóri sa pri cielených akciách zamerali na veľké obchodné reťazce i malé zastrčené potraviny. "Ani jedna kontrola sa neobišla bez toho, aby sa niekde nevyskytol nejaký problém. Šlo však väčšinou o nedostatky ako chýbajúca teplá voda, hrdza na roštoch v chladiacich zariadeniach a podobne," povedal riaditeľ RPS v Rožňave Ladislav Kerpán.
Listéria v zabíjačkovom mäse
Hoci ani jedna kontrola vo výrobniach a predajniach neodhalila také nedostatky, ktoré by boli ohrozovali ľudské zdravie, iné to bolo v prípade domácich zabíjačiek. "Jeden problém sme zaznamenali v júni. Rodina v Dlhej vsi robila zabíjačku, nedodržali zákon a neodobrali vzorku zo spracovaného mäsa. Po tom, čo niekoľkí jej členovia začali mať zdravotné ťažkosti, sa po sérologických testoch zistilo, že traja z desiatich hospitalizovaných rodinných príslušníkov sú pozitívni na baktériu listéria," upresnil riaditeľ. Rodinu, samozrejme, neminula pokuta, no ako hovorí L. Kerpán, len taká symbolická. "Viac ich mrzelo to, že sme im skonfiškovali všetko mäso zo zabíjačky."
V obchodoch všetko v poriadku
Po listérii v mäse "pátrali" kontrolóri aj vo veľkých obchodných reťazcoch. "Našťastie, nikde sa nič podobné neobjavilo, aj keď musím podotknúť, že 50-tisícové pokuty za rôzne priestupky neobišli ani obchodné reťazce," povedal riaditeľ. Podľa jeho slov sú toto najvyššie uložené pokuty, ktoré za ostatné roky potravinová správa udelila.
Posledná veľká pokuta za pokazené mlieko sa ušla bývalým rožňavským mliekarňam. "Uložili sme im zaplatiť 200-tisíc korún. Bolo to ešte v deväťdesiatych rokoch. Dnes sa už podobné pokuty neudeľujú, hoci podľa zákona o veterinárnej starostlivosti máme možnosť uložiť subjektu v rámci správneho konania pokutu v sume od 5-tisíc do 5 miliónov korún," vysvetlil L. Kerpán.
Cielené kontroly.
Cieleným kontrolám, zameraným v lete na viac sa kaziace potraviny, sa nevyhli ani menšie obchody. "Vážne nedostatky sme nikde neobjavili, vždy ide o klasické chyby, ako napríklad správna teplota v chladiacom zariadení. Takéto prešľapy sa obídu zväčša blokovou pokutou, ktorú kontrolór vystaví na mieste. V prípade prekročenia záruky trvanlivosti už začíname viesť správne konanie a udelíme aj vyššiu pokutu," povedal L. Kerpán.
Podľa jeho slov je situácia s potravinami v okrese nateraz stabilná a pokojná. "Nedeje sa nič, čo by ohrozovalo zdravie obyvateľov".
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer