STELA KRAUSOVÁ, stela.krausovakorzar.sk
Primátor Tornale Ladislav Dubovský (Neka) čelí od mája obvineniu polície z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Podľa polície v roku 2006 mal čerpať z pokladne a bežného účtu peniaze na kultúrne podujatia, a to bez vydokladovania účelu ich použitia. Primátor za celou kauzou vidí tlaky istej skupiny neprajníkov, ktorí naňho podali už asi dvanásť oznámení.
TORNAĽA. Podľa informácií hovorkyne KR PZ v Banskej Bystrici Márie Faltániovej "vyšetrovateľ v Revúcej začal trestné stíhanie a obvinil zo zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku 34-ročného Ladislava D. z Tornale. V presne nezistenom období prvého polroku 2006 do konca novembra 2006 v Tornali bez súhlasu Mestského zastupiteľstva mesta Tornaľa a v rozpore so schváleným rozpočtom mesta čerpal z pokladne aj z bežného účtu mesta peňažné prostriedky bez vydokladovania účelu ich použitia".
Drahé koncerty
Peniaze mal primátor použiť na financovanie najmenej deviatich kultúrnych podujatí, organizovaných mestom pre obyvateľov. "Príjmy z týchto podujatí prevzal, ale nedošlo k ich zúčtovaniu a boli použité na doposiaľ nezistený účel. Mestu Tornaľa spôsobil škodu viac ako 1,4 milióna korún. Obvinený je stíhaný na slobode a hrozí mu trest odňatia slobody na 3 až 10 rokov," uvádza sa v policajnej správe.
Primátor Tornale sa vysvetľovaniu nebráni. Práve naopak. "Robili sme rôzne koncerty, veď sme mali taký rok, v ktorom sme zorganizovali aj 30, 32 koncertov s poprednými slovenskými, maďarskými a inými umelcami zo zahraničia. Alebo divadelné, tanečné a iné podujatia všetkých žánrov. Samozrejme, bolo potrebné zaplatiť im honoráre, prenájom, alebo vypožičanie aparatúry a každý vie, že také podujatia sa bez veľkého sponzora nezaobídu. Lenže my sme ho nemali, tak sme podujatia financovali z mestských peňazí. A napríklad len honoráre pre slávnu maďarskú kapelu vyšli na 200-tisíc korún," vysvetľuje L. Dubovský.
Komunikačné problémy?
"To, čo sme vybrali na vstupnom, z toho sme vyplácali umelcov. Za nedostatok považujem účtovníctvo, pretože tie peniaze sa nikde nestratili, len si niekto neodviedol dobre svoju prácu a nezaúčtoval to. A to zistíme, pretože to už preveruje aj hlavný kontrolór. A možno ešte vznikol komunikačný problém medzi vedením mesta a zastupiteľstvom. Totiž, tie akcie boli schválené. Každá dotácia, či už na Dni mesta, podujatie pre vysokoškolákov, alebo aj pre dôchodcov boli schválené. Vždy sa určila suma, ktorou budeme podujatie dotovať. Len sa nevymedzilo, koľko korún presne pôjde napríklad v rámci toho podujatia na koncert. Stalo sa, že sme schválili dotáciu pre futbalistov a potom sa ľudia pýtali, prečo im dotujeme autobus. To však bolo zahrnuté v tej dotácii. Tak také sú tie komunikačné problémy. Ale ja mám svedomie čisté," zdôrazňuje primátor.
Mesto je v ozdravnom režime
Aktuálne obvinenie primátora nie je prvým. "Už to ani nepočítam, ale odhadom od roku 2003 bolo tých oznámení na mňa asi 12, z toho desať je už bezpredmetných," hovorí primátor.
Zastupiteľstvo v Tornali má 13 poslancov. Avšak nepracuje na báze klasickej koalície a opozície, hoci má deväť nezávislých, troch poslancov na SMK a jedného za KDH. Zatiaľ je takmer všetko spojené s osobnými sympatiami či antipatiami, najmä voči primátorovi. Mesto navyše v tejto dobe čelí ozdravnému režimu, ktoré bolo nútené zaviesť kvôli 32-miliónovému dlhu. Vznikol kvôli investíciám do opráv metských častí, na ktoré však mesto nemalo až toľko peňazí. Výsledkom sú niektoré neuhradené faktúry. Mesto prepustilo niekoľko svojich zamestnancov a zastupiteľstvo odvolalo zástupcu primátora Júliusa Meszároša. V čase, keď sa prevalila aféra s dlhmi mesta, primátor sa zotavoval po autonehode.
Primátorovi znížili plat na minimum
"Keď som prišiel z práceneschopnosti, urobil som si vnútornú analýzu na úrade. Chcel som zistiť, či sa dalo tejto situácii predísť. A zistil so niektoré pochybenia. Na zodpovednosť som zobral prednostu úradu, ktorého som v polovici júla odvolal," hovorí o ďalšom prepustení primátor.
Mesto šetrí, nič nenakupuje, vypláca len platy a uhrádza režijné náklady. Vraj sa z dlhov do konca roka dostane. Primátor si zriadil tím ľudí, ktorí dozerajú na plnenie opatrení v ozdravnom režime. No kultúrnych podujatí, ktoré si získali popularitu aj v širšom okolí, sa vzdať nemieni. "Povedal som, že keď nie je dobré financovať to z mestských peňazí, tak budem zo svojich vlastných. A poslanci mi znížili plat na polovicu."
Primátor teda z vyše 100-tisícovej hornej hranice možného príjmu klesol na najnižšiu možnú hranicu, ktoru je 54-tisíc korún. Zástancovia zníženia platu primátorovi argumentovali ozdravným režimom a potrebou šetriť.
Autor: rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer