O skúpych sa zvyklo hovoriť, že si nechajú koleno za korunu vŕtať, alebo zapredajú i vlastnú mater. Myslím si, že to už neplatí. Dnes je aktuálne
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
zapredať sa napríklad za akciovú rýchlovarnú kanvicu. Tých magických 99 korún zbaví zdravého rozumu aj zdanlivo zrelých ľudí. Ako napríklad pri otváraní najnovšieho obchodného prírastku v Rožňave na Juhu. Keby ten sfanatizovaný dav, chtivý akciovej elektroniky mal zbrane, tak sa tam aj strieľa a umierajú ľudia. Pred štyridsiatimi rokmi v auguste za slobodu, teraz možno za "lacný" tovar.
Doba sa zmenila. Mať, podľa možnosti čo najviac, je asi oveľa dôležitejšie, ako byť niekým. Napríklad slobodomyseľným človekom s nejakými dobrými vlastnosťami. To je však dosť náročné, lebo o pozitívne charakterové vlastnosti sa treba dlhodobo snažiť, zatiaľ čo veci si možno pohodlne kúpiť. Stačí mať peniaze a nechať sa uspať falošnou predstavou, že ak sa nimi obklopím, stanem sa lepším. Omyl.
Napriek omylu sa však vírus nenásytnosti mení na epidémiu, ktorá zachvacuje davy. Ide z nej strach, ako z akéhokoľvek pudového sfanatizovaného šialenstva. A obchodníci, ktorí oblepia celý okres reklamou a letákmi zasypú schránky, epidémiu zámerne rozširujú. Aby mali istotu, že o tých desať kusov toho najlacnejšieho braku z každého ponúkaného druhu tovaru sa pobije aspoň desaťnásobok bezprizorných konzumentov.
Český sen je film o marketingovo-sociálnom experimente skupiny mladých ľudí, ktorí vymysleli fiktívny supermarket s neuveriteľne nízkymi cenami. Jeho otvorenie odštartovali multimediálnou kampaňou. Do neexistujúceho obchodu, ktorého fasáda pripomínala fototapetu, natiahnutú kdesi v strede poľa za Prahou, vylákali tisíce ľudí. Tí, keď zistili, že ide o podvod, chceli autorov výstrelku lynčovať. Bol to dokonalý obraz straty sebaúcty a dôstojnosti. Pre nič, za nič. Za vzduch. Za akciovú cenu. Dnes už ten živý obraz máme aj tu.