Kauza takzvaných satelitov Detského domova (DD) v Dobšinej stojacich medzi rodinnými domami v Rožňave sa po približne troch rokoch znovu dostáva do
Stela Krausová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
pozornosti verejnosti. Obyvatelia domov na Ulici 29. augusta, kde stojí jedno zo zariadení určených pre deti z DD, totiž predčasom rozpútali "vojnu", ktorou sa dožadovali dodržania stavebného zákona zo strany stavebného úradu v Rožňave. Keď neuspeli v meste, vec pohnali až na Najvyšší súd SR. Ten im dal za pravdu.
ROŽŇAVA. V roku 2005, v rámci transformácie ústavnej výchovy, vznikli v troch domoch na troch uliciach Rožňavy takzvané satelity. Ide o zariadenia, v ktorých sú ubytované deti patriace pod DD v Dobšinej. Cieľom transformácie je, okrem iného, vychovávať deti v podmienkach čo najviac pripomínajúcich rodinný, nie internátny typ života. Preto DD odkúpil od súkromných vlastníkov domy a vytvoril v nich zariadenie takéhoto typu. Ešte predtým zariadil jedno v Dobšinej. Tam sa to uskutočnilo bez problémov. No v Rožňave mali veci problémovejší priebeh.
Obyvatelia chodili húfne na zasadnutia Mestského zastupiteľstva (MZ) v Rožňave. Okrem emotívnych protestov o nevhodnosti priestorov pre deti dávali najavo svoj nesúhlas s prístupom radných k celej záležitosti. Napadli napríklad rozhodnutie stavebného úradu v Rožňave i Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rožňave. "V územnom pláne mesta sú predmetné ulice zaradené do individuálnej bytovej výstavby, nie do kategórie vyššej občianskej vybavenosti," upozorňovala vtedy hovorkyňa nespokojných obyvateľov ulíc Jarmila Vajdová.
Obyvatelia zaslali už počas stavebného konania petíciu proti zmene užívania stavieb rodinných domov na účely DD. Hlavná kontrolórka mesta usúdila, že nejde o petíciu, ale o sťažnosti. Obyvatelia napadli aj to a tak sa vec dostala na okresnú prokuratúru. Tá rozhodla, že mesto porušilo ustanovenia zákona o petičnom práve.
Ľudia sa niekoľkokrát osobne dostavili na zasadnutia mestského zastupiteľstva, o veci boli informované úrady na úrovni kraja, ministerstvá, Úrad vlády SR, aj Generálna prokuratúra. Keďže sa obyvatelia svojej pravdy dovolať na úrovni okresu a kraja nevedeli, vec postúpili vyššie. Ale už len tí, ktorých sa týkal satelit na Ulici 29. augusta. "Stavebný úrad v Rožňave nekonal v súlade s územným plánom mesta. Neboli pozvaní ani všetci účastníci stavebného konania. Vydalo sa rozhodnutie stavebného úradu, kde boli všetky naše požiadavky zamietnuté s tým, že rozhodnutie je v súlade so zákonom. Odvolali sme sa na ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja, aby sa to prešetrilo. Oni odpísali, že všetko bolo v súlade so zákonom a ich rozhodnutie potvrdil aj krajský stavebný úrad. Celú vec sme postúpili na krajský súd, aby posúdil rozhodnutie správneho orgánu, teda krajského stavebného úradu."
Obyvatelia podľa J. Vajdovej podali žalobu proti rozhodnutiu krajského stavebného úradu. Krajský súd rozhodol tak, že správne konal krajský stavebný úrad. A tak obyvatelia pokračovali na Najvyššom súde SR. "Najvyšší súd rozhodol, že uznesenie Krajského súdu v Košiciach zrušuje a vec mu vracia na ďalšie konanie."
Krajský súd už koncom augusta vyhovel žalobe občanov a zrušil rozhodnutie krajského stavebného úradu a vec vrátil na nové konanie. "Tým, že krajský súd ruší rozhodnutie krajského stavebného úradu, neplatí ani rozhodnutie rožňavského stavebného úradu. Je aj na poslancoch rožňavského MZ, ako sa o deti postarajú, kým sa vec vyrieši. My si môžeme podať žiadosť o náhradu škody za zlé rozhodnutie. A urobíme to. Hnevá nás totiž najmä prístup bývalého vedenia mesta a bývalého vedenia stavebného úradu v Rožňave," dodala J. Vajdová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer