musí dať desiatky miliónov korún. Slovenskému lídrovi v spracovaní opotrebovaných olejov a organických rozpúšťadiel najprv zhorel v roku 2006 sklad v bratislavskej Petržalke a potom časť závodu v Rimavskej Sobote. Firma utrpela niekoľko miliónové straty a stále rieši škody.
RIMAVSKÁ SOBOTA. "Priame náklady sa vyšplhali na šesť miliónov korún. Nepriame až na štyridsať miliónov. Páchateľ ostal neznámy. Vyšetrovanie nepreukázalo, že by firma porušila nejaké predpisy," uviedol konateľ spoločnosti Lórant Vojček. Požiar v rimavskosobotskom závode zničil sklad a časť technológií. Recykláciu olejov sa podarilo obnoviť do mesiaca, ale linka na obnovu rozpúšťadiel stojí dodnes.
Sústredili sa na prevenciu
Do rekonštrukcie linky firma investuje 35 až 40 miliónov korún a spustiť by ju chcela na jar. Prestavať chce aj zhorený sklad v Rimavskej Sobote. "Po požiari sme sa sústredili na prevenciu a prijali sme určité technické opatrenia, ktoré idú nad rámec noriem. Vybavili sme prevádzky antistatickými podlahami a zabezpečili nepretržité profesionálne stráženie našich objektov," dodal Vojček.
Detox ročne spracuje asi štyridsať percent odpadového oleja, ktorý sa vyzbiera na slovenskom trhu. Kapacity má však dvojnásobné. O zvyšok z celkového objemu 17-tisíc ton sa delí s firmami Konzeko Markušovce a Ecofil Michalovce. "Presné čísla, aký je podiel zrecyklovaného odpadového oleja na jeho celkovom výskyte, však nie sú. Odhadujeme, že je omnoho vyšší. Sedem až osemtisíc ton ide mimo evidencie. Pravdepodobne sa stratí medzi obyvateľmi a menšími firmami," vysvetľuje expert Recyklačného fondu na odpadové oleje Ivan Tirpák. Väčšina odpadových olejov sa po spracovaní používa na vykurovanie, desatina z nich na tzv. stratové mazanie, napríklad dopravníkov alebo píl.
Vyrástli s podporou fondu
Zber a zhodnocovanie opotrebovaných olejov podporil Recyklačný fond sa šesť rokov čiastkou takmer dvesto miliónov korún. Najviac zo všetkých firiem dostal práve Detox. Na sedem projektov to bola vyše štvrtina z tejto sumy. "V Rimavskej Sobote je jeden z najmodernejších spracovateľských závodov odpadových olejov v strednej Európe," tvrdí riaditeľ Recyklačného fondu Ján Líška.
Detox pôsobí na slovenskom trhu od roku 1993. Zameriava sa na zber, prepravu, likvidáciu a zhodnocovanie nebezpečných odpadov, najmä olejov, rozpúšťadiel, svetelných zdrojov s obsahom ortuti, ale i odpadových chemikálií, emulzií, kyselín. Ročne ich spracuje okolo tridsaťtisíc ton.
Autor: aba
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer