STELA KRAUSOVÁ, stela.krausovakorzar.skMinisterstvo životného prostredia SR nemá záujem o lesy v katastri obce Plešivec. Tamojšie obecné
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
STELA KRAUSOVÁ, stela.krausovakorzar.sk
Ministerstvo životného prostredia SR nemá záujem o lesy v katastri obce Plešivec. Tamojšie obecné zastupiteľstvo rozhodlo koncom mája tohto roku o jeho predaji súkromnému podnikateľovi z Košíc za 33,5 milióna korún. "Zabudlo" však lesy ponúknuť najprv štátu, čo je jeho povinnosťou podľa zákona o ochrane prírody a krajiny. Predkupné právo má totiž štát. A tak vedenie obce ponúklo lesy štátu dodatočne. Verdikt ministerstva znie: kúpna cena ponúkaných pozemkov predstavovala sumu, ktorú vzhľadom rozpočtové možnosti rezortu MŽP SR nebolo možné v súčasnosti akceptovať.
PLEŠIVEC/BRATISLAVA. Kauza predaja 1 100 hektárov plešiveckých lesov v 3. stupni ochrany, rozprestierajúcich sa v Národnom parku Slovenský kras, zaujala médiá, prokuratúru, ochranárov, obyvateľov obce, poľovníkov, lesníkov a nakoniec sa nimi zaoberalo aj ministerstvo. Zastupiteľstvo v máji jednohlasne odsúhlasilo predaj podnikateľovi z Košíc. Bez verejnej súťaže, len na základe ponukového konania! Povinnosť urobiť verejnú súťaž zákon obci neukladá. Ak by tak ale urobila, vyhla by sa podozreniam z netransparentnosti predaja a mohla by sa vygenerovať vyššia kúpna cena. Nasledovali petície proti predaju lesov a aj za odvolanie starostu.
Prokuratúra ešte neskončila
Vedenie obce argumentovalo, že predajom lesov, z ktorých nemá úžitok ani hospodársky ani finančný, chce získať peniaze na spolufinancovanie projektov z EÚ. Obyvateľom to nestačilo, pretože sa nevedeli dopracovať ku konkrétnym informáciám o okolnostiach predaja. Podľa ich slov celú vec sprevádzala nedostatočná komunikácia medzi vedením obce a obyvateľmi. Starosta komunikoval s občanmi len cez list, ktorý doručil do domácností.
Okresná prokuratúra z vlastnej iniciatívy začala skúmať, či bolo uznesenie o predaji lesov zákonné alebo nie, teda či konaním obce porušený zákon bol, alebo nie. "Skúmanie ešte nie je ukončené, ďalej na tom pracujeme," povedal okresný prokurátor Zoltán Gallo. V každom prípade, lesmi sa začalo zaoberať aj ministerstvo životného prostredia (MŽP). Územie zhodnocovali pracovníci Národného parku Slovenský kras a komisia pri ministerstve. "Predmetom ponuky obce Plešivec boli okrem pozemkov s lesnými porastmi aj pozemky s trvalými trávnymi porastmi a orná pôda (lesné porasty tvorili len 629,28 hektára z celkovej plochy 1 303,1611 hektára). Ohodnotenie už skončilo a ponúkané pozemky boli ohodnotené v zmysle kritérií stanovených v smernici MŽP SR. Územie dostalo 62 bodov zo 100-bodovej stupnice," povedal hovorca MŽP Peter Višváder. "Komisia pre posudzovanie návrhov na zámenu pozemkov a ponúk na odkúpenie pozemkov v rámci predkupného práva štátu zasadala dňa 7. júla 2008 a uzniesla sa na tom, že predloženú ponuku obce Plešivec neodporúča prijať."
Višváder dodal, že na území sa vyskytujú lesné, ako aj nelesné biotopy európskeho a národného významu, ako aj biotopy druhov rastlín a živočíchov európskeho a národného významu. "Pretože MŽP SR neakceptovalo ponuku obce Plešivec, súčasný vlastník pozemkov ich môže ponúknuť na odkúpenie tretej osobe. Na území bez ohľadu na osobu vlastníka budú naďalej platiť zákazy a obmedzenia vplývajúce zo zákona o ochrane prírody a krajiny. Vlastník (správca, nájomca) pozemku v chránenom území je v zmysle zákona povinný pri jeho bežnom obhospodarovaní zabezpečovať priaznivý stav územia. Prípadné negatívne faktory a javy v území bude aj naďalej možné zo strany MŽP SR, respektíve odbornej organizácie Štátnej ochrany prírody SR, Správy NP Slovenský kras, cieľavedomo usmerňovať a vhodnými menežmentovými opatreniami ovplyvňovať."
Ohrozuje lesy kôrovec, či požiar?
Podľa našich informácií chce obec predať lesy za viac než 35 miliónov korún, pričom uznesenie z mája hovorí o 33,5 miliónovej sume. Člen obecnej rady v Plešivci a poslanec obecného zastupiteľstva Mikuláš Cmorík hovorí, že konečná suma môže byť ešte vyššia. "Keby sa menila cena, malo by o tom znovu rozhodnúť obecné zastupiteľstvo," dodáva. "Kým sa však všetko ukončí, počkáme si na vyjadrenie prokuratúry. Aj my sme totiž dali podnet, aby preskúmala, či bolo naše rozhodnutie zákonné alebo nie. My sa domnievame, že sme sa nedopustili protiprávneho konania".
Vedenie obce zatiaľ nezastavili ani podpisy obyvateľov na petíciách. "Ale petičný výbor sa nevyjadril k našim otázkam ohľadom petície. Požadovali sme napríklad, aby vysvetlili, čo znamenajú niektoré výroky. Napríklad výzva 'zachráňte lesy'. Nebolo nám jasné, či ich máme zachrániť pred kôrovcom, alebo pred požiarom, alebo pred čím. Veď lesom nič nehrozí a obyvatelia ich budú môcť naďalej využívať tak, ako doposiaľ," argumentuje M. Cmorík.
Petícia za odvolanie starostu nespĺňala podľa neho podmienku, že na odvolanie starostu v referende sú potrebné podpisy 30 percent oprávnených voličov, ktorí musia požiadať o referendum.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer