V areáli betliarskeho kaštieľa sa v sobotu konal už 13. ročník jazdy svätého Huberta - patróna poľovníkov a jazdcov.
BETLIAR. Účastníci tohto ročníka zavítali na Gemer z rôznych kútov Slovenska, dokonca až z Bratislavy. Slávnostný nástup jazdcov bol o deviatej ráno, samotný štart o jedenástej. Celej akcii prialo pekné počasie.
Husári z Maďarska predviedli šabľový tanec
Prvým jazdcom, ktorý predstavoval líšku, bol Štefan Rybár z Betliara. Nasledoval ho celý húf pod vedením mastera, ktorým bol Miroslav Líner, zakladateľ Hubertovej jazdy.
Svoje umenie so šabľovým tancom predviedli aj trinásti husári, odetí v originálnych kópiách maďarských dobových kostýmov. Prezentovali dva oddiely husárskej armády.
Podujatie komentoval jeden zo spoluorganizátorov za združenie Ľudia a kone Barnabáš Szakal z Brzotína. Víťazom tohto ročníka sa stal Tomáš Králik z rožňavského oddielu. Jazdil so štartovným číslom 6 a ako prvý strhol zo stromu líščí chvost. Výhrou bola drevená podkova s názvom Hubertovej jazdy. Návštevníci sa mohli povoziť na kočoch zapriahnutých párom koní, čo využili najmä deti.
Jazdci mali špeciálne kostýmy
Od nováčika tohoročnej Hubertovej jazdy Rastislava Šestáka z Bratislavy sme sa dozvedeli: "Na takúto akciu máme ušité špeciálne odevy, ktoré si pri tejto príležitosti obliekame každý rok. Je to vzorový úbor, ktorý je stále rovnaký, nemení sa." Na jazde v Betliari sa ocitol prvýkrát. "Aj keď som v Betliari na Hubertovej jazde ešte nebol, som milo prekvapený. Páči sa mi prostredie, v ktorom sa jazda koná. Celá akcia je vydarená a vyšlo nám aj počasie."
Nie je trest ako trest
Master Miroslav Líner z Rožňavy sa tohto ročníka zúčastnil v horúčke. S priebehom akcie bol vcelku spokojný: "Je dobré, že akcie sa zúčastnilo až 26 jazdcov. No na druhej strane je to veľký počet, húf sa nevie tak dobre orientovať, pretože sa pri toľkých jazdcoch trhá. Viesť takýto veľký počet zúčastnených z koňa je teda dosť obtiažne."
Po skončení oficiálnej časti Hubertovej jazdy sa večer konal takzvaný posledný súd, pri ktorom sa jazdcom udeľujú rôzne tresty za ich drobné prehrešky. Neobišli ani nováčikov. Miroslav Líner upresnil, ako to vyzerá: "Ak napríklad jazdec neskočí cez prekážku alebo spadne z koňa, na poslednom súde mu je udelený trest, ale nejde o nič vážne. Odsúdený musí zaplatiť napríklad fľašou vína, a podobne." Odsúdení sú trestaní adekvátne k svojmu veku, deti napríklad jedením soletiek či cukríkov, a podobne.
Najmladší ako kovboj
Jedným z najmladších zúčastnených bol 12-ročný Martin Zagiba z Košíc. Na jazdu prišiel v kovbojskom prestrojení, v ktorom sa cíti najlepšie: "Jazde na koni sa venujem už od svojich ôsmich rokov. Na tomto podujatí som po prvý raz, ale veľmi sa mi páči a určite tu nie som naposledy. Aj keď si myslím že to nevyhrám, som rád, že som sa tohto podujatia mohol zúčastniť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer