STELA KRAUSOVÁ, stela.krausovakorzar.sk
Mesto Tornaľa sa už niekoľko mesiacov snaží vyhrabať z miliónových dlhov. Aktuálne požiadalo Ministerstvo financií SR o predĺženie ozdravného režimu, ktorý zaviedlo v júni, o ďalších 90 dní.
TORNAĽA. Ako potvrdil hlavný kontrolór mesta Mikuláš Cmorík, pôvodný dlh viac než 33 miliónov korún znížili k 4. októbru na niečo vyše 22 miliónov. Považuje to, vzhľadom na krátky časový úsek, za dobrý hospodársky výsledok.
Za tri mesiace znížili dlh o 11 miliónov
"Za tri mesiace sme dosiahli výsledok, v ktorom sme uhradili
faktúry po lehote splatnosti za 11 miliónov korún," hovorí Cmorík. "Záväzky však potrebujeme znížiť pod 18 miliónov korún tak, aby dlh mesta neprekročil 15 percent skutočných bežných príjmov za predchádzajúci rozpočtový rok."
Dodáva, že zníženiu dlhu predchádzal tvrdý režim a obracanie každej jednej koruny. S nadsádzkou hovorí, že aj kvôli nákupu čo i len jednej lyžičky či špendlíka. "Zavedeniu úsporných opatrení predchádzala odborná analýza. Dôsledkom bolo aj to, že sme prepustili šiestich ľudí vrátane zástupcu primátora a primátorovi poslanci dokonca znížili plat. Predali sme aj prebytočný majetok mesta."
Ostáva ešte vyplatiť desiatky dodávateľov
Mesto podľa hlavného kontrolóra potrebuje ešte tri mesiace, aby dlh znížilo na minimum. "Momentálne sme v stave, že došlo k stabilizácii finančnej situácie, sprehľadnili sa finančné toky a zracionalizovali sa výdavky. Ide o tvrdú finančnú disciplínu," uvádza Cmorík.
Ozdravný režim sa vyhlasuje na tri mesiace. Ak mesto preukáže, že za ten čas dosiahlo zlepšenie a znížilo záväzky, môže požiadať o predĺženie ozdravného režimu. Terajší dlh obsahuje nevyplatené faktúry desiatkam dodávateľom tovaru a služieb. Zadlženosť vznikla reálne kvôli nevyplateným faktúram, kvôli zmätku v komunikácii medzi primátorom a poslancami mestského zastupiteľstva, ako aj pre nejednotnosť názorov poslancov.
Poslanci neboli jednotní v názoroch
Cmorík vysvetľuje, že "vo februári tohto roka prijali poslanci rozpočet na rok 2008 aj s menovitým zoznamom investičných akcií. Primátor ich realizoval podľa rozpočtu. Lenže to bola len výdavková časť, príjmová nebola. Poslanci mali rôzne názory a neboli odobrené niektoré opatrenia ohľadom finančného krytia akcií, pretože poslanci s nimi nesúhlasili. A tak sa stalo, že akcie urobené boli, ale zaplatené nie. Pretože sa poslanci nedohodli. A keď sa názoroch zjednotili, bolo neskoro, pretože mesto už spĺňalo všetky podmienky na vyhlásenie ozdravného režimu".
Hlavný kontrolór dodáva, že to bol jeden z rozhodujúcich momentov v histórii vzniku miliónových dlhov mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer