V Prešovskom kraji zúri epidémia žltačky. Zaujímalo nás, aká je situácia v našich okresoch.
ROŽŇAVA/REVÚCA/RIMAVSKÁ SOBOTA/DOBŠINÁ. Prvotné príznaky tohto ochorenia sú individuálne. Pokiaľ sa však vírus množí v tele človeka, dotyčný môže nakaziť ostatných, a ani o tom nemusí vedieť. V domnienke, že ide o chrípku, sa môže stať, že ochorenie človek prekoná, ani o nej nevie. Žltačka typu A neprechádza do chronického štádia.
Posledná epidémia bola v Dobšinej
Ako nás informovala okresná epidemiologička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Rožňave Alžbeta Donovalová, posledná epidémia žltačky v regióne bola v roku 2002. "Vzplanula v Dobšinej, kde na ňu ochorelo 14 ľudí. Žltačka sa vyskytuje v určitých cykloch. Väčšinou je to v 5- až 6-ročných intervaloch." Ako ďalej uviedla, najúčinnejším opatrením proti ochoreniu je očkovanie, prísne dodržiavanie osobnej hygieny, najmä umývanie rúk po použití toalete, pred konzumáciou jedla, dodržiavanie hygieny prostredia.
Nakazený je chlapec z Kobeliarova
Donovalová ďalej uvádza: "Prvé ochorenie nám bolo tohto roku nahlásené koncom augusta a v septembri ďalšie štyri. Konečný stav to ešte nie je. Po zanesení vírusu do populácie možno predpokladať, že výskyt ochorení bude narastať. Momentálne riešime prípad chorého 12-ročného chlapca z Kobeliarova, ktorý je hospitalizovaný na Infekčnej klinike v Košiciach."
Pri epidemiologickom vyšetrovaní zistili, že chlapec navštevuje Gymnázium v Dobšinej. Donovalová preto nariadila príslušným pediatrom zaočkovať celú triedu, ktorú chlapec navštevuje. Dodáva: "V tomto prípade hradí vakcináciu zdravotná poisťovňa, pretože ide o očkovanie v ohnisku nákazy. Ľudia sa však môžu dať očkovať aj na vlastnú žiadosť, ak požiadajú lekára o recept. Vtedy si však tieto náklady hradia sami."
V okresoch Rimavská Sobota a Revúca je situácia pokojná. Nemajú nahlásený žiadny prípad nákazy. Informoval nás o tom okresný epidemiológ RÚVZ v Rimavskej Sobote Dušan Béreš.
Na škole panika nevypukla
Oslovili sme aj riaditeľa Gymnázia v Dobšinej Vladimíra Nemčka, ktorý hovorí: "Žiadna panika na škole nevypukla. Ide o jedného žiaka, ktorý sa nakazil. Triedu, ktorú navštevoval, preto dáme zaočkovať." Dozvedeli sme sa, že pre žiakov bude v škole pripravený roztok, ktorým si budú dezinfikovať ruky. "Aby boli žiaci dostatočne informovaní, zvolal som všetkých učiteľov, ktorí im poskytnú viac informácií o správnom dodržiavaní hygienických návykov."
Pacienti sú hospitalizovaní v Košiciach
Od zástupkyne riaditeľa Nemocnice svätej Barbory v Rožňave Marty Hlaváčovej sme sa dozvedeli, že u nich bolo infekčné oddelenie zrušené. Nemocnica o jeho opätovnom zavedení neuvažuje. "Stalo sa tak ešte v roku 2002, keďže lôžka na oddelení neboli dostatočne využité. Ak sa u pacienta po návšteve našej infekčnej ambulancie nákaza potvrdí, je hospitalizovaný na infekčnom oddelení v Košiciach."
Hlaváčova tiež uviedla, že počet nakazených sa na miestne riaditeľstvo ohlasuje, iba ak ide o väčší výskyt. "Pri ojedinelých prípadoch sa stav hlási na RÚVZ, ako je to aj teraz."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer