Napriek štátnej pomoci nedokázal ukrajinský investor železorudnú baňu zachrániť. Ohrozených je šesťsto pracovných miest.NIŽNÁ SLANÁ. Spoločnosť
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Napriek štátnej pomoci nedokázal ukrajinský investor železorudnú baňu zachrániť. Ohrozených je šesťsto pracovných miest.
NIŽNÁ SLANÁ. Spoločnosť Siderit Nižná Slaná v okrese Rožňava je tesne pred konkurzom. Návrh na jeho vyhlásenie zvažuje podať samotná firma, ale i závodná odborová organizácia. V jedinej slovenskej železorudnej bani a úpravni rudy pracuje šesťsto ľudí, ktorí nedostali výplaty dva mesiace. V závode sa už šesť týždňov nevyrába kvôli odstávke plynu.
"Najhoršie je, že ľudia nedostali výplaty, ale ani výpovede a nik z manažmentu im nepovedal, čo bude ďalej. Aj preto podáme čím skôr návrh na konkurz, ak tak neurobí vedenie spoločnosti. Nech sa ľudia dostanú k peniazom aspoň cez garančný fond," hovorí odborársky predák Ján Vilim.
Viacerí sú podľa neho v kritickej sociálnej situácii, mnohé rodiny stratili všetky príjmy, keďže v podniku robili obaja živitelia. V doline Slanej, historicky naviazanej na baníctvo, je vysoká nezamestnanosť, krach fabriky ju ešte zhorší a nové pracovné miesta nepribúdajú.
"Za dva mesiace mi dlhujú okolo štyridsaťtisíc korún," hovorí jeden z baníkov, ktorý dostal poslednú výplatu za júl a naposledy sfáral pod zem 9. septembra. Potom Siderit poslal ľudí domov na dovolenky, alebo nútené voľno. Spolu im dlhuje takmer 18 miliónov korún.
Chytajú sa i slamky
Vedenie podniku tento týždeň návrh na konkurz nemieni podať, aj keď to zvažovalo. "Snažíme sa ešte rokovať s dodávateľmi a situáciu zachrániť. Chceme, aby ľudia dostali svoje výplaty," tvrdí Vjačeslav Semenov, konateľ spoločnosti. Priznáva, že firma nemá peniaze ani hotové výrobky, iba asi tridsaťtisíc ton vyťaženej železnej rudy, ktorú treba spracovať na vysokopecné pelety. Ich hlavným odberateľom sú košické železiarne U. S. Steel. Podľa Semenova je okrem dlhu za plyn príčinou ťažkostí aj súčasná finančná kríza a nastupujúca recesia v hutníctve.
Siderit dlhuje spoločnosti SPP 231 miliónov korún. Na poslednom rokovaní na ministerstve hospodárstva bolo dohodnuté, ako firmu podržať. Plynári ponúkli splátkový kalendár s odkladom splátok od nového roka, ale s podmienkou jednorázovej úhrady 31 miliónov korún. Eximbanka dala zasa firme úverový prísľub na polovicu z 360 miliónov korún, určených na reštrukturalizáciu a investície do modernizácie. Druhú polovicu mal uhradiť štát z pomoci schválenej ešte pred rokom.
Majitelia však dohodu nesplnili a splátku neuhradili. Spoločnosť doposiaľ prečerpala zo štátnej dotácie podľa ministerstva hospodárstva necelú tretinu a nedávno požiadala o zdvojnásobenie štátnej pomoci. Ministerstvo to však zamietlo.
Firma je chronický neplatič plynu a SPP jej ho už mnohokrát odstavila. Na železo chudobnú rudu zušľachťuje energeticky náročným procesom a jej produkcia je dlhodobo na hraniciach rentability. Kedysi bola súčasťou spoločnosti Želba, ktorá skončila v konkurze. Jej majetok kúpil v roku 2003 ukrajinský investor s netransparentným vlastíckym pozadím. Siderit vlastní na Cypre registrovaná firma Glomeron Traiding Limited, za ktorou by mala byť ukrajinská spoločnosť Inter-Kontakt.
Chcú sociálnu ťažbu
"Veritelia môžu byť počas konkurzu nepríjemne prekvapení, keď zistia, že Siderit nemá žiadny reálny majetok a všetko cennejšie vlastní cyperský Glomeron," uviedol dobre informovaný zdroj.
"Čo bude ďalej?", pýtajú sa v týchto dňoch ľudia od Rožňavy až po Dobšinú. Vstúpi do záchrany stoviek pracovných miest vláda? Budúcnosť Sideritu okrem konkurzu a likvidácie, môže byť i v riadenej reštrukturalizácii pod dohľadom konkurzného správcu a veriteľov. Alebo v prenájme, či odkúpení firmy, čo však vzhľadom na vlečúce sa problémy nie je reálne. Odborári by v ňom radi videli pološtátny podnik a daňovníkmi dotovanú sociálnu ťažbu.
Autor: aba
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer