najbližších dňoch pribudne do evidencie úradu práce niekoľko sto ľudí.
NIŽNÁ SLANÁ. Včera oznámilo vedenie spoločnosti Siderit v Nižnej Slanej svojim takmer šesťsto zamestnancom, že bansko-upravárenský komplex železnej rudy definitívne skončí svoju niekoľkoročnú agóniu a ide do konkurzu. Návrh podá tento týždeň spoločnosť sama na seba, najmä kvôli viac ako 200-miliónovému dlhu za plyn. Podľa dohody s odborármi dajú výpovede samotní zamestnanci, aby si potom mohli nárokovať doposiaľ nevyplatené mzdy z grančného fondu. Firma, ktorá nevyrába od začiatku septembra, im dlhuje výplaty za dva mesiace, čo je spolu takmer 18 miliónov korún.
Ficov návrh je nereálny
Návrh premiéra Roberta Fica, že Hornonitrianske bane Prievidza prevezmú ľudí zo Sideritu, nenašiel medzi baníkmi odozvu. "Vôbec sme o tom nerozmýšľali. Navyše práca v železorudnej a uhoľnej bani je dosť rozdielna," hovorí jeden z nižnoslanských baníkov. Ani ďalší o ňu nejavia záujem najmä kvôli odlúčeniu od rodín, vzdialenosti, nákladom na cestu a ubytovanie.
Chýbajú baníci
Veľa skúsených baníkov v Siderite neostalo. Firma v posledných rokoch trpela veľkou fluktuáciou a zamestnávala čoraz viac ľudí bez dostatočných skúseností, medzi nimi aj niekoľko Rumunov. V Rožňave sa rozpadlo stredné banské školstvo, pod zem fárali najmä jedinci bez vzdelania, ktorí si nevedeli nájsť inde prácu. Priemerný čistý zárobok sa medzi baníkmi pohyboval na úrovni necelých 15-tisíc korún.
Posledná baňa
Siderit bol poslednou fungujúcou baňou v tradične banskom regióne Gemera. Pôvodne bol ako odštepný závod súčasťou spoločnosti Želba, ktorá tiež skončila v konkurze. Jeho majetok kúpil v roku 2003 zahraničný investor cez cyperskú firmu Glomeron Traiding Limited, za ktorou mala byť ukrajinská spoločnosť Inter-Kontakt z Kyjeva.
Siderit od začiatku zápasil s nízkou rentabilitou výroby kvôli tomu, že na železo chudobnú rudu zušľachťoval energeticky náročným procesom na vysokopecné pelety a stal sa chronickým neplatičom plynu, za čo ho spoločnosť SPP mnohokrát odstavila. Hlavným odberateľom peliet boli košické železiarne U. S. Steel, časť produkcie odoberala aj Nová huť Ostrava.
Štátne peniaze nepomohli
Vedenie firmy sa už pred rokmi snažilo zachrániť výrobu reinžinieringom tepelných procesov, ktoré by znížili nároky na energie až o tretinu. Na to potreboval Siderit investíciu asi 360 miliónov korún. Polovicu z nej mala tvoriť štátna pomoc, ktorú firma dostala vlani.
Stihla z nej preinvestovať len asi 50 miliónov. Keď však prišla s nárokom zdvojnásobenia podpory, ministerstvo ju zamietlo. Viacerí odborníci už vtedy upozorňovali, že štátna pomoc je neefektívna a bude len oddialením nevyhnutného konca firmy, ktorá sa nevie sama udržať na trhu.
(aba)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer