skládky sa tak množia, ako huby po daždi. Takéto nakladanie s odpadom je však trestné. Jedna čierna skládka sa nachádza za obcou Honce, neďaleko hlavnej cesty. Zaujímali sme sa, kto je zodpovedný za jej likvidáciu a aké sankcie hrozia za tento prečin.
HONCE/ŠTÍTNIK/ROŽŇAVA. Starostka obce Honce Monika Paličková hovorí: "Táto cesta patrí do katastra našej obce. V objekte sa však v minulosti nachádzali teľníky, ktoré vlastnilo Poľnohospodárske družstvo (PD) v Honciach."
Vedúcim družstva je Ondrej Bradáč, ktorý by mal podľa vyjadrení starostky odpad zlikvidovať. "Zatiaľ sa o to nepostaral," dodala Paličková.
Bradáč: Zodpovedáme iba za stavebný odpad
Od vedúceho družstva O. Bradáča sme sa dozvedeli, že na družstvo "je vyhlásený konkurz. Určitú časť z majetku odkúpila v poradí už tretia spoločnosť - Agro spol. Po ukončení konkurzu by sa celá vec mala doriešiť z prostriedkov, ktoré sa získajú z konkurzného predaja".
Podotkol, že skládka vznikla až počas konkurzu a predaja majetku. "Samotné družstvo preto zodpovedá iba za likvidáciu stavebného odpadu z teľníkov. Teda ich betónových základov."
Cesta je majetkom pozemkového fondu
Ďalšia zo skládok sa nachádza za obcou Štítnik. Asi 20 metrov od hlavnej cesty, smerom k lesu pri poľnej ceste, je voľne pohodený odpad.
Starosta Štítniku Miloš Gallo hovorí, že "táto cesta patrí Slovenskému pozemkovému fondu (SPF), ktorý je za ňu zodpovedný."
Podľa slov riaditeľky SPF v Rožňave Jarmily Stašovej má fond všetky svoje pozemky v prenájme.
Hrozí pokuta do 200 000 korún
Pracovníka štátnej správy odpadového hospodárstva Obvodného úradu životného prostredia (OÚŽP) v Rožňave Ľubomír Zatroch informoval, že "vo väčšine prípadov zakladania nelegálnej skládky nie je možné určiť presného pôvodcu. Vlastník, nájomca alebo správca nehnuteľnosti je však povinný oznámiť výskyt nelegálnej skládky OÚŽP a obci,v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza."
Dozvedeli sme sa tiež, že OÚŽP požiada aj políciu o zistenie zodpovednej osoby za umiestnenie odpadu. "Ak sa táto osoba zistí, je povinná odpad znehodnotiť na vlastné náklady. Ak sa osoba nezistí, OÚŽP zisťuje príčiny založenia skládky u samotného vlastníka, nájomcu alebo správcu nehnuteľnosti," dodal Zatroch. Ak vinu na založení skládky nesú priamo oni, musia ju zneškodniť na vlastné náklady a to podľa druhu odpadu buď urobí človek zodpovedný za pozemok, alebo obec.
"Primátor mesta alebo starosta obce môže za porušenie nakladania s komunálnym alebo drobným stavebným odpadom podľa všeobecne záväzného nariadenia mesta alebo obce uložiť pokutu právnickej aj fyzickej osobe, oprávnenej na podnikanie. A to až do výšky 200-tisíc korún." povedal Zatroch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer