skutočnosť ich oberá o čas, ktorý je v týchto situáciách najpodstatnejší. Problém pritom má riešenie.
REVÚCA/ROŽŇAVA/RIMAVSKÁ SOBOTA. Lekárka Záchrannej zdravotníckej služby v Revúcej Tatiana Vigodová uviedla: "S hľadaním kontaktu na blízku osobou zraneného máme väčšinou problém. Niekedy to trvá aj niekoľko hodín." Lekári často v núdzi musia volať políciu a zisťovať údaje o rodinných príslušníkoch, ktorí by im poskytli o zranenom čo najviac informácií. Tie potrebujú pri nasadzovaní správnych liekov, alebo určovaní diagnózy. "Najhoršie je, keď pacient upadne do bezvedomia a nemáme žiadne číslo na príbuznú osobu. Vtedy sme bezradní či už v liečbe, ktorú by sme mu mohli nasadiť, alebo aj v transporte," dodala lekárka.
Skratka v telefóne urýchli celý proces
V zahraničí je jedným zo zaužívaných spôsobov zapísanie si osoby a telefónneho čísla pod skratkou. "Aj na Slovensku už môžu mať ľudia v telefóne uložené hneď niekoľké mená pod skratkou In case of Emergency (ICE ). Je to medzinárodné označenie kontaktnej osoby, na ktorú sa môže záchranár obrátiť. Urýchli sa tým celý proces záchrannej akcie," dodala Vigodová.
Aj rožňavskí záchranári by to uvítali
Riaditeľka záchrannej služby prvej pomoci FALC záchranná, a. s., pre región Rožňava Anna Vidová uviedla: "O tejto službe sme informovaní. Záchranári u nás však s údajmi o zranenom nemajú väčšie problémy, ľudí v našom okrese poznáme skoro všetkých." Ak sa vyskytnú nejaké nejasnosti, obvykle záchranári vedia nájsť príbuznú osobu zraneného. V krajnom prípade kontaktujú políciu. "Je to na ľuďoch a ich rozhodnutí, či tento spôsob využijú. Naša záchranná služba sa ešte s touto alternatívou nestretla. Ak by sa tak stalo, túto možnosť by sme využili."
Podstatné je primárne riešenie situácie
Riaditeľ záchrannej služby prvej pomoci IRS, s. r. o., Bratislava so stanicou v Rimavskej Sobote, Peter Kiss sa vyjadril: "O tejto forme kontaktu sme informovaní. Pre nás je však podstatné primárne riešenie situácie. Ak je pacient na rozhraní života a smrti, prvoradý je jeho prevoz." Zdôraznil, že takáto forma kontaktu je výhodná skôr už v posturgentnej starostlivosti, teda v jeho ďalšej liečbe v nemocničnom prostredí. Vtedy je človek už zväčša mimo ohrozenia života.
Využívajú oficiálne informačné kanály
Riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a Záchranného Zboru v Rožňave Ján Egri k problematike dodal: "Pri záchranných akciách využívame oficiálne informačné kanály. Všetky záchranné akcie vykonávame v spolupráci so záchrannou službou. Službu ICE nevyužívame, no zdravotníkom môže dopomôcť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer