V ROŽŇAVE ABSOLVOVALI AJ KURZ SEBAOBRANY
V Rožňave sa počas uplynulého štvrtku a piatku školili stovky záchranárov na druhom Kongrese Falck záchrannej, a. s. Ide o tých záchranárov, na ktorých pomoc sme odkázaní pri haváriách, úrazoch či chorobách v prípade núdze a ktorých stretávame pri rôznych náhlych udalostiach v teréne.
ROŽŇAVA. Témou kongresu bol agresívny pacient. Záchranári si vypočuli počas dvoch dní 36 odborných prednášok so skúsenosťami z praxe, aj s radami, ako zvládnuť vyhrotené situácie, agresívnych pacientov a ich okolie. Dokonca absolvovali kurz sebaobrany a workshop.
Agresívny pacient je všade rovnaký
Príbehov o opitých a agresívnych ľuďoch, ktorých ratujú na ulici záchranári, je ako maku. Záchranári ich naložia do sanitky a odvezú do nemocnice. "Ako bonus nám vynadajú, alebo nás napadnú," povedala jedna zo záchranárok. Kongres zorganizovala centrála záchranárov a rožňavská pobočka pod záštitou primátora Rožňavy. Viac než tristo účastníkov prišlo z rôznych kútov Slovenska, ale aj z Belgicka, Veľkej Británie a z Českej republiky. "Je jedno, z ktorej časti Slovenska sme, všetci máme s agresívnymi pacientmi rovnaké problémy a skúsenosti. A takisto aj naši zahraniční kolegovia," povedala po skončení kongresu šéfka rožňavských záchranárov Anna Vidóová. S agresiou pri zásahoch sa stretávajú pravidelne všetky záchranárske zložky, vrátane hasičov a policajtov. Práve kongres bol pre zdravotníkov príležitosťou podeliť sa o svoje skúsenosti a prísť k radám, ako také situácie zvládnuť čo najrýchlejšie a najefektívnejšie.
Príčinou je alkohol aj drogy
"Najdôležitejší je psychologický prístup a komunikácia. Totiž nielen pacienti bývajú agresívni, ale aj ich okolie. Príčiny bývajú rôzne, pričom štatisticky sa nedá určiť, ktorá je najčastejšia. Prítomný je alkohol, drogová závislosť, ale aj psychiatrické ochorenia." Vari niet záchranára, ktorý by sa už nestretol s odmietaním spolupráce, s krikom, osočovaním, nadávkami a aj fyzickými útokmi, či aspoň pokusmi o ne. "Snažíme sa s takými pacientmi komunikovať čo najpokojnejšie, hlavné je nedávať príčinu na stupňovanie agresie. V prípade nutnosti privolávame aj políciu," vysvetľuje A. Vidóová.
Najdôležitejšia je komunikácia
Aby si však vedeli zdravotníci poradiť do príchodu policajtov, užitočný im prišiel práve kurz sebaobrany. V nich budú aj naďalej pokračovať. Častokrát je však pri zásahu agresívny nielen samotný pacient, ale aj jeho rodina. Záchranárom to prácu nijako neuľahčuje. Podľa záchranárov by si aj okolie pacienta malo uvedomiť, že prvoradá je v takom prípade záchrana či poskytnutie pomoci tomu, kto ju potrebuje. Riešenie pridružených situácií odvádza pozornosť, predlžuje čas a pridáva práce všetkým zúčastneným. "Aj okoliu pacienta by sme odporúčali nevyhrocovať situácie, nestupňovať agresiu a nevyvolávať konflikty. Dôležité je zvládnuť situáciu komunikačne a psychologicky." Takisto totiž postupujú aj samotní záchranári a donucovacie prostriedky, ktoré môžu byť v týchto prípadoch aj verbálne, používajú len v krajnom prípade.
STELA KRAUSOVÁ
stela.krausovakorzar.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer