Rožňavské kino, budova ktorého patrí mestu Rožňava, prešlo v posledných rokoch rukami viacerých prenajímateľov. Bolo predmetom rozličných rokovaní a
Gabriela Mihóková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
káuz. Momentálne je mimo prevádzky a o jeho ďalšom fungovaní sa zatiaľ iba rokuje.
ROŽŇAVA. Posledným z prevádzkovateľov bol Ladislav Ujházy. V budove tiež vlastní kaviareň, ktorá funguje dodnes. Kino dostal do prenájmu na jeden rok, ešte v lete v roku 2007. Stalo sa tak na základe vypísania obchodnej verejnej súťaže, ktorú vyhral. Kino mal v prenájme 9 mesiacov. Za jeho pôsobenia sa v ňom premietalo iba štyrikrát. Údajne pre nízku návštevnosť ľudí, čím bolo kino stratové.
V máji tohto roku poslanci Mestského zastupiteľstva ( MZ) schválili návrh riaditeľa a prokuristu správcu budovy, 1. Rožňavskej, a. s. Štefana Grígeľa na odstúpenie zmluvy o prenájme. Prokurista akciovky vtedy predostrel poslancom MZ dva spôsoby riešenia prevádzky kina. Prvým malo byť vypísanie nového výberového konania, druhým zváženie, či je v meste vôbec potrebné kino prevádzkovať. V prípade nezáujmu mala kino prevádzkovať akciovka výlučne na základe mandátnej zmluvy. Poslanci sa rozhodli pre prvú možnosť.
Kino nechce nikto
Bližšie informácie o riešení momentálnej situácie kina nám podal Štefan Grígeľ, ktorý hovorí: "Naposledy bola vyhlásená verejná súťaž, na ktorú však nikto nezareagoval. Ja osobne som oslovil dve spoločnosti ohľadom spolupráce. Od ústredia slovenských prevádzkovateľov kín som však dostal zápornú odpoveď. Spoluprácu s rožňavským kinom mi odmietli. Vraj v súčasnosti sa zatvárajú kiná vo väčších mestách práve z dôvodu nízkej návštevnosti."
Dozvedeli sme sa, že na septembrovom zasadnutí MsZ ponúkol Grígeľ akciovku ako možného prevádzkovateľa. "Na prevádzku kina by som však musel zohnať školený personál." V utorok na zasadnutí komisie vzdelávania kultúry a športu už riaditeľ predostrel návrh na prevádzku spolu s finančnými podkladmi. Tento bol schválený a bude posunutý na najbližšie rokovanie MZ. "Skúšobnú prevádzku by sme spustili už v zime. Premietalo by sa v stredy a v piatky. Pre školy v dopoludňajších hodinách a pre verejnosť vo večernom predstavení. Premietalo by sa tiež v sobotu."
Aby však akciovka na prevádzkovaní kina nebola stratová, očakáva od mesta určitú finančnú podporu. "S veľkými ziskami sa rátať nedá, očakávame možný príjem do 10-tisíc korún mesačne. Všetko je však na rozhodnutí mesta, či prejaví záujem podporiť prevádzku kina financiami z mestského rozpočtu," dodal Grígeľ.
"Jedna z možností by bola, že kino bude prevádzkovať samotné mesto. Premietalo by sa raz alebo dvakrát týždenne. Keďže na túto činnosť nemáme žiadne licencie, museli by sme nájsť vhodného človeka, ktorý by prevádzku kina mohol vykonávať," povedal zástupca primátora mesta Rožňava František Kardoš (NEKA).
Opýtali sme sa, či kino bude teda prevádzkovať mesto, alebo jeho akciovka 1. Rožňavská, a. s. Ako Kardoš povedal, "akciovka spravuje mestský majetok a s prevádzkovaním kina v podstate nemá nič spoločné. No táto téma je zatiaľ otvorená a aj táto alternatíva by mohla pripadať do úvahy."
x x x
--- GENÉZA ---
Prehľad prenajímateľov kina za posledné roky
n Ešte ku koncu roka 2005 ukončila spoločnosť Tatrafilm svoju zmluvu spísanú s 1.Rožňavskou a.s., pre dlhotrvajúcu nerentabilitu rožňavského kina. Jeho prevádzkovateľom bola od roku 1996.Spoločnosť však ešte pred ukončením svojej prevádzky vrazila do kina určité investície, na jeho vynovenie. Napríklad
výmenu premietacích strojov či čalúnenia na sedadlách a mnohé iné.
Kino začalo opäť fungovať od septembra v roku 2006, kedy sa jeho prevádzkovateľom stalo Občianske združenie (OZ) Žena a život z Košíc. Združenie dostalo kino od mesta do prenájmu za symbolickú jednu korunu na jeden rok. Všetky náklady spojené s jeho fungovaním si malo hradiť samo. V tom čase v budove sídlili ešte traja nájomníci. Prevádzkovala tu svoju činnosť kaviareň, záložňa a obchod so zmiešaným tovarom.
Po predošlých názvoch kina ako Baník, Partizán, či Panoráma, tak nieslo svoj nový názov - Kino Čas. Jednou zo zmien, ktorú mal nový prevádzkovateľ uskutočniť, bola jeho vysielacia štruktúra. Okrem kasových trhákov sa tu mali premietať aj výchovné filmy, bloky dokumentov, či filmy európskeho formátu.
Neprešiel ani celý rok a už v júni 2007 došlo k zapečateniu strategických miestností a ukončeniu zmluvy o prevádzke. O jeho predčasnom ukončení rozhodlo mestské zastupiteľstvo. Dôvodom bolo zrušenie zmluvy o zapožičiavaní filmov spoločnosťou Tatrafilm. Spoločnosť obvinila občianske združenie z nezákonného premietania filmov.
K zapečateniu miestností došlo následne pri preberaní priestorov 1. Rožňavskou, a. s. Zistilo sa, že v kine došlo k poškodeniu premietania zvukového záznamu filmu. Združenia si však jeho poškodenie nebralo na zodpovednosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer