STELA KRAUSOVÁ, stela.krausovakorzar.sk
Na ostatnom zasadnutí mestského zastupiteľstva (MZ) v Rožňave poslanci schválili smernicu pre používanie služobných mobilov na mestskom úrade (MÚ). Po kontrole nákladov za mobily za prvý polrok tohto roka totiž hlavná kontrolórka zistila, že mesto nemá žiadne pravidlá na používanie služobných telefónov.
ROŽŇAVA. O prideľovaní mobilov a o výške paušálov pre jednotlivých zamestnancov rozhodoval prednosta úradu Ján Štefan (na snímke na titulnej strane). Primátor mesta Vladislav Laciak (Smer) to vysvetlil jednoducho: "Mobily udeľujeme tým, u ktorých to považujeme za užitočné".
Mobily majú aj komunitní pracovníci, referenti, aj rómsky klub
Po poslednom zasadnutí MZ je jasné nielen to, koľko mobilov je na úrade, ale aj to, kto ich používa, s akým paušálom a s akým limitom. To v správe hlavnej kontrolórky spred niekoľkých týždňov nebolo. Podľa zoznamu, ktorý je priložený k dôvodovej správe, mesto uhrádza rôzne paušály za 33 mobilov. Služobný telefón majú okrem primátora, jeho zástupcu, prednostu úradu, jeho zástupkyne a náčelníka mestskej polície i vedúci jednotlivých odborov, niektorí referenti, ale aj rómsky klub, zelená hliadka, vodič, komunitní pracovníci, či správa radnice. Zhodný paušál vo výške 2 736 korún majú primátor, jeho zástupca a prednosta úradu. Kým však mesačná faktúra primátora nesmie prekročiť 10-tisícový limit, u jeho zástupcu a prednostu je limit stanovený na 5-tisíc korún. Vedúci odborov majú zväčša 476-korunový paušál a ich faktúra nesmie byť vyššia než 700 korún. Zato komunitní pracovníci majú 939-korunový paušál a limit stanovený na 1 000 korún. Ide vlastne o terénnych sociálnych pracovníkov, pracujúcich v rámci projektu Fondu sociálneho rozvoja. Majú pridelené tri mobily, pričom každý slúži pre trojčlenný tím - pre jedného terénneho pracovníka a dvoch asistentov. Takýchto pracovníkov je deväť a ako sme sa od nich dozvedeli, paušál s limitom využívajú priamo v teréne. "Napríklad musíme vyriešiť operatívne nejaký problém so Sociálnou poisťovňou, či úradom práce a klient to potrebuje ihneď." Tisíckorunový limit im pri poradenstve, odbornej pomoci v životných situáciách ľudí v hmotnej núdzi, či pri riešení záškoláctva vraj vydrží len taktak.
Prekročenie limitu schvaľuje prednosta
Pri kontrole nákladov za mobily počas prvého polroka tohto roka sa zistilo, že prekročenie stanovených limitov sa individuálne zdôvodňovalo, či išlo o súkromné alebo služobné hovory. Súkromné sa zosobňovali, no poslancom nebolo jasné, ako sa dá objektívne odlíšiť pracovný hovor od súkromného. Podľa novej smernice a protokolu zamestnanec berie na vedomie, že ak prekročí limit, je povinný jeho prekročenie uhradiť zrážkou zo mzdy. Stále však nie je presne zadefinované, ako sa odlíši súkromný hovor od služobného. Ak limit prekročil pre zabezpečovanie mimoriadnych pracovných povinností a odsúhlasí to prednosta MÚ, uhradiť to nemusí. Ak to však odôvodnené a odsúhlasené nie je, pretelefonované minúty sa zrážajú zo mzdy zamestnanca, ktorému je mobil aj s limitom pridelený. Na súkromné účely možno mobil využívať napríklad pri náhlom ochorení, vzniku mimopracovného úrazu, vzniku škody na vlastnom majetku. Hovory na audiotextové čísla sú na všetkých telefónoch blokované.
Za päť percent sa dajú aj odkúpiť
Zamestnanec je povinný mať zapnutý mobil každý deň od 7. do 22. hodiny. V zásadách je zapracovaná aj neodkladná povinnosť kontrolovať schránku odkazovej služby v prípade, že musí zamestnanec mobil vypnúť pre pracovnú schôdzku, či poradu. Služobné mobily sa dajú aj odkúpiť. Musí to povoliť prednosta MÚ po ukončení zmluvnej viazanosti u mobilného operátora, zväčša po 24 mesiacoch. Cena takého mobilu pre zamestnancov MÚ bude 5 percent z obstarávacej ceny telefónu.
Autor: V PONDELOK 3. 11. 2008
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer