STELA KRAUSOVÁ, stela.krausovakorzar.sk
Regióny Rožňavy a Revúcej patria k približne dvadsiatim územiam Slovenska, kde predávajú štátne lesy palivové drevo vyťažené po veternej a lykožrútovej kalamite. Výhodné je to najmä pre domácnosti, ktoré prešli na vykurovanie drevom.
ROŽŇAVA/REVÚCA. K dispozícii je palivové drevo z ihličnatých a listnatých stromov, no dopyt po tom listnatom (buk, dub, hrab...) je oveľa väčší, než je ponuka štátnych lesov. O ihličnaté, mäkšie drevo, majú ľudia nízky záujem. Má nižšiu výhrevnosť, častejšie ním treba prikladať na oheň. Naopak, listnaté je výhrevnejšie, tvrdšie.
Stačí sa skontaktovať s lesníkmi
V revúckom odštepnom závode Lesov SR predávajú ihličnaté drevo za 700 korún za kubík, listnaté za 1 100 korún za kubík. "Zásob dreva máme v objeme 19-tisíc kubíkov, z toho 15-tisíc je ihličnatého. Keby bol záujem o ihličnaté drevo, v tejto chvíli by sme vedeli predať asi 5-tisíc kubíkov. Horšie je to s listnatým drevom, pretože toho je nedostatok. No práve o to je záujem," hovorí riaditeľ závodu Jozef Bystriansky.
Listnaté sa snažia prerozdeľovať spravodlivo
Listnaté drevo predávajú v Revúcej s istým obmedzením. "Snažíme sa konať spravodlivo, existujú limity pre domácnosti a postupujeme tak, aby sa listnaté drevo dostalo ku každému záujemcovi, z ktorých väčšinu tvoria koncoví spotrebitelia," hovorí riaditeľ o postupe pri objednávaní zo strany domácností.
Nie je ničím výnimočným, že kvôli veľkému dopytu po listnatom dreve sa vytvárajú poradovníky. V tomto období by mal záujemca na štátnych lesoch v Revúcej s kúpou listnatého dreva zrejme problém.
Ľudia si zvykli na tvrdé drevo
V rožňavskom závode je situácia veľmi podobná a pre nepomer medzi záujmom o ihličnaté a listnaté palivové drevo dokonca uvažujú o súbore opatrení, výsledkom ktorých by mali byť aj nižšie ceny za kubík. Tohto roku ceny približne zodpovedajú minuloročným a keď dôjde k ich znižovaniu, tak najskôr možno začiatkom decembra. Kubík ihličnatého dreva tu predávajú za 700 korún, listnatého za 1 200 korún. Dopyt po ihličnatom je však podstatne nižší.
"Pravdepodobne budeme musieť naučiť ľudí, že aj ihličnatým drevom sa dá kúriť. Veď keď to dokážu ľudia na severe Slovenska, kde je oveľa chladnejšie a kúria len ihličnatým, tak prečo by to nemohli dokázať ľudia aj u nás. Ale tu si už ľudia zvykli na štiepanú bučinu," myslí si riaditeľ rožňavského závodu Lesov SR Arpád Kavečanky.
Ihličnaté je na predaj ihneď
"Záujem o palivové drevo je permanentný, najviac však koncom leta a na jeseň. No listnatého dreva je akútny nedostatok." Ihličnatého dreva je v Rožňavskom okrese vzhľadom na kalamity viac, než v predchádzajúcich rokoch. Tak, ako v Revúckom, aj v Rožňavskom okrese poskytujú možnosť samovýroby. "To znamená, že ľudia si chystajú drevo na palivové priamo v lese. Je o to záujem a také spracovanie zvyškov po ťažbe vyjde podstatne lacnejšie."
Palivové drevo by však oba okresy poskytovali tak či tak, bez ohľadu na kalamity. V Rožňavskom okrese by vedeli vyhovieť záujemcovi o ihličnaté drevo ihneď a v akomkoľvek množstve, pretože 90 až 95 percent ťažby je práve ťažba ihličnatého. Keby chcel niekto listnaté, teraz je z neho už veľmi málo.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer