odborného učilišťa poľnohospodárskeho (SOUP). Je v dezolátnom stave, hrozuje okoloidúcich. Kto nesie za jej momentálny stav a prípadnú rekonštrukciu zodpovednosť?
ŠTÍTNIK. Budova sa nachádza v dezolátnom stave. Opadávanie stavebného materiálu ohrozuje okoloidúcich a je iba otázkou času, kedy dôjde k nešťastiu. Budova je majetkom Košického samosprávneho kraja, zapísaná je aj v registri nehnuteľných kultúrnych pamiatok. Z pohľadu na jej schátraný stav je však zrejmé, že o jej rekonštrukciu nikto nejaví záujem.
Riadieľ: Už pred 10 rokmi to chcelo rekonštrukciu
Zaujímal nás názor riaditeľa Stredného odborného učilišťa poľnohospodárskeho (SOUP) v Štítniku Vladimíra Šišoláka, ktorému budova naposledy slúžila. "Z budovy sme sa úplne odsťahovali ešte v roku 1998, no už v tom čase si jej stav vyžadoval rozsiahlu rekonštrukciu. Bola vykurovaná elektrickou energiou, čo bolo finančne náročné." Študentov, ktorí o školu v poslednom období javili záujem, bolo a je čoraz menej. Vzhľadom na nižší počet študentov bol zrušený domov mládeže v areáli SOUP, ktorý slúžil ako ubytovňa. Táto budova bola následne prerobená na školu, v ktorej sa dodnes vyučuje. "Vyriešil sa tak problém pravidelného prechádzania študentov cez cestu I. triedy, ktorí sa nemusia presúvať z areálu školy. Vykurovací systém bol prerobený na tuhé palivo, čím ušetríme vo financovaní na energiách. Celkovo sa zlepšila aj kultúra prostredia školy," povedal Šišolák.
Odpovede na výzvy sa obec nedočkala
Od roku 2000 škola prešla troma zriaďovateľmi, momentálne je ním Košický samosprávny kraj (KSK). Počas tohto obdobia padol zo strany vedenia školy niekoľkokrát návrh budovu odpredať, no z dôvodu častej zmeny zriaďovateľa k tomu nedošlo. Jednou z myšlienok riaditeľa bolo vytvoriť v budove podmienky pre výučbu ľudí, ktorí svoje štúdium nedokončili. Touto formou by nadobudli výučný list. Projekt niesol názov Škola druhej šance. "Keďže vzdelávanie dospelých formou Škôl druhej šance si vyžadovalo vysoké náklady, ktoré by musel hradiť štát, nebol projekt zaradený do plánovacieho obdobia 2007-2013. Zriaďovateľ KSK sa pokúša budovu predať," dodal Šišolák.
Starosta obce Štítnik Miloš Gallo uviedol: "Budova je majetkom Košického samosprávneho kraja. Niekoľkokrát sme písomne oslovili pamiatkarov, aj KSK. Dôraz sme kládli na fakt, že budova sa nachádza v dezolátnom stave, preto ohrozuje bezpečnosť ľudí. Žiadnu odpoveď sme však doposiaľ nedostali."
Nenašiel sa žiadny záujemca
Budova je zapísaná v registri nehnuteľných kultúrnych pamiatok. Oslovili sme preto vedúcu pracoviska Pamiatkového úradu v Rožňave Evu Šmelkovú, ktorá uviedla: "Je pravda, že obecný úrad v Štítniku nám doručil niekoľkokrát výzvy. Budova je však majetkom KSK. Školstvo vypracovalo projekt na rekonštrukciu tejto budovy, ktorý bol naším úradom schválený. Treba teda apelovať na školstvo, aby sa im na realizáciu obnovy budovy podarilo získať peniaze."
Obrátili sme sa aj na hovorkyňu predsedu Košického samosprávneho kraja Zuzanu Bobrikovú s otázkou, aké kroky podnikli pre nápravu havarijného stavu budovy. "Nehnuteľnosť bola opakovane predmetom ponukového konania KSK. Ale ani v zatiaľ poslednom ponukovom konaní sa nenašiel záujemca o túto nehnuteľnosť."
Budova je spolu s pozemkom je chráneným objektom. "V ponukovom konaní bola nehnuteľnosť k dispozícii za cenu podľa znaleckého posudku za viac ako 2 milióny korún. KSK ponúkol objekt obci Štítnik, miestna samospráva však neprejavila záujem." Obec nemala podľa hovorkyne vhodný investičný zámer, ktorému by nehnuteľnosť vyhovovala. "O ďalšom postupe KSK rozhodne komisia zastupiteľstva KSK," dodala Bobriková.
GABRIELA MIHÓKOVÁ
gabriela.mihokovakorzar.sk
Autor: V PONDELOK 10. 11. 2008
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer