GABRIELA MIHÓKOVÁ, gabriela.mihokovakorzar.sk
Nepravidelná úhrada nájmu za bývanie sa stala chronickým problémom skoro v každom okrese. Je mnoho ľudí, ktorí si túto povinnosť neplnia. Platenie z rôznych dôvodov odkladajú, až sa suma vyšplhá do závratných výšok, kedy už nie sú schopní túto čiastku splatiť.
ROŽŇAVA/REVÚCA. Zaujímalo nás, ako riešia situáciu jednotlivé gemerské okresy. Oslovili sme preto bytové družstvá a mestské úrady.
Neplatičov pribudlo aj po prepúšťaní v Siderite
Riaditeľ Spravbytu Rožňava, spol. s. r. o., Ján Kováč uviedol: "S neplatičmi sa stretávame často a je ich dosť. V našej spoločnosti však neexistuje možnosť deložovania ľudí z ich príbytkov." V týchto prípadoch sa vymáhajú peniaze súdnou cestou, alebo prostredníctvom exekúcie. Byty neplatičov môžu byť v konečnom štádiu predané v dražbe. "Hromadné prepúšťanie zo Sideritu v Nižnej Slanej sme už pocítili na nepravidelných platbách. Podobná situácia nastáva napríklad pred sviatkami. Vtedy si povinnosť uhradiť platbu mnohí ľudia odložia," povedal Kováč.
Krajným riešením je Rožňavská Baňa
Veľkú časť mestských bytov mestský úrad v Rožňave už odpredal. Riaditeľ 1. Rožňavskej, a. s., Štefan Grígeľ na margo problému povedal: "Sociálne byty spravuje naša akciová spoločnosť. Pre neplatičov máme vytvorený splátkový kalendár. Tento nateraz všetci dodržiavajú. V predchádzajúcom období sme teda nemuseli nikoho deložovať." Pri nedodržiavaní platieb splátkového kalendára akciovka posiela neplatičom výzvu. Ak ani po vyzvaní nedôjde k náprave, celú záležitosť postupujú súdu. Konečným riešením situácie je deložovanie. "V takýchto prípadoch je neplatičom poskytnuté náhradné bývanie v lokalite Rožňavskej Bane. Je to však skutočne krajné riešenie," povedal Grígeľ.
Kroky pri vymáhaní sú rozdielne
Riaditeľka Stavebného bytového družstva v Rožňave Zuzana Pavelková uviedla: "Sme správcami družstevných bytov. Niektorí ľudia sú ich vlastníkmi, iní iba nájomníkmi. Aj kroky, ktoré podnikáme pri vymáhaní nedoplatkov, sú teda v oboch prípadoch rozdielne." Pri nájomcoch môže bytové družstvo uskutočniť ako konečné riešenie deložovanie prostredníctvom exekútora. Následne je byt pridelený ďalšiemu členovi. Ten na seba prevezme zodpovednosť vyrovnať predchádzajúcu dlžobu, pričom nájom musí platiť ďalej pravidelne. "Presne to nazývame, že nájomca si dlh osvojí. Pri vlastníkoch družstevných bytov je postup o niečo iný. Vlastníka vyzveme prostredníctvom platobného rozkazu. Ak dlžobu neuhradí, byt ide prostredníctvom exekúcie do dražby," povedala Pavelková. Aj bytové družstvo ponúka možnosť splátkových kalendárov. "Tieto sú uzatvorené po vzájomnej dohode s dlžníkmi. Odvíja sa od čiastky, ktorú sú schopní nájomníci splácať."
Rodina z Dobšinej má státisícové dlžoby
Podľa slov riaditeľky bytové družstvo momentálne nemá "veľkých" neplatičov, ľudia sa snažia svoje dlhy vyrovnať. Výnimkou je však istá rodina z Dobšinej. "Týmto neplatičom sa dlžoba vyšplhala do výšky stoviek tisícok korún. Momentálne podnikáme kroky, ako tento prípad doriešiť."
V Revúcej už aj deložovali
"Za posledný polrok sme mali prípad, keď bol vlastník bytu deložovaný," povedal nám konateľ Bytového hospodárstva, s. r. o., v Revúcej Milan Brdársky. Náhradné ubytovanie sa poskytuje ľuďom podľa zváženia súdu, ktorý prihliada na rôzne kritériá. "Neplatičom bytov nižšieho štandardu náhradné ubytovanie poskytnuté nie je. Máme aj prípady s dlhmi vyše pol milióna korún. Väčšinou ide o Rómov, no nie je to pravidlom. Nedávno to bola rodina so štyrmi deťmi. Ich dlh narástol do výšky približne pol milióna korún. Z bytu boli nakoniec deložovaní."
Pri mestských bytoch postupujú podľa VZN
Podľa všeobecne záväzného nariadenia (VZN) mesta Revúca mesto prijalo tri spôsoby riešenia situácie. Je ním výmena bytov, predaj tretej osobe, alebo poskytnutie náhradného ubytovania. Spôsoby riešenia sa odvíjajú od ďalších podmienok určených vo VZN.
Autor: KINÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer