Máme za sebou tradičný začiatok zimy. Pár centimetrov snehu spustilo kalamitu, havárie a hystériu obviňovaní, kto za to môže. Všetci boli pripravení
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
a nikto nebol prekvapení.
Je to skutočne tak? Kto sa pozerá a vidí, nemôže tomu uveriť a kladie si otázky. Prečo sa rovnaký scenár odohráva každý rok? Kompetentní sú nepoučiteľní, alebo na to kašlú? Prečo zatĺkajú a tvrdia, že všetko majú pod kontrolou? Skutočnosť je ale taká, že cesty sú neupravené, kamióny blokujú horské prechody, cesty sa menia na klziská, škody na zdraví a majetku pribúdajú. To je viditeľný výsledok ich "práce".
A ten je dôležitý! Nie výhovorky typu: veď máme neustálu pohotovosť , až teraz sme objednali posypovú zmes, nemáme techniku, sypeme až keď prestane snežiť, lebo také sú predpisy. No tak ich zmeňte! Prispôsobte sa vyššej frekvencii dopravy, inej technike, inej dobe! Pripomína mi to ono známe, snaha bola enormná, ale pacient zomrel.
Problém je v neschopnosti zvládať kritickú situáciu, v neschopnosti prispôsobiť sa, v nezáujme nájsť efektívne riešenie, v neexistencii motivácie, či sankcií, aby to bolo inak. Cestárov predsa nepotrebujeme najviac vtedy, keď je slnečno a je všetko v najlepšom poriadku, alebo potom, keď sa sneh roztopí. Potrebujeme ich práve vtedy, keď je zle, keď fúka, sneží, keď je kalamita, keď sú problémy. Vtedy by sa mali blysnúť a ukázať, že to vedia. No namiesto toho plačú, ako malé deti prichytené pri lotrovine. Férovejšie by bolo, keby povedali, nespoliehajte sa na nás, nemáme na to. A keď príde problémové počasie, vyhlási sa výnimočný stav, zastaví sa doprava a všetci ostaneme doma. Hotovo!
Pamätám sa v amerických horách na cesty cez priesmyky. Všade boli závory, ktoré uzavreli cestu, ak bola kvôli počasiu neprejazdná, prípadne obmedzili prejazdy tým vozidlám, ktoré by ju nezvládli. Je také ťažké zaviesť vo výnimočných situáciách niečo podobné aj u nás? Prečo musia byť obmedzení všetci tí, ktorým jeden nezodpovedný vodič kamiónu zablokuje horských prechod na pol dňa, napriek tomu, že by ním bez ťažkostí prešli?
Je najľahšie rozdávať pokuty. Umožňuje to predsa zákon. Šmykol si sa, neprispôsobil si jazdu situácii a stave vozovky, rozbil si si auto, tak zaplať ešte dve tisícky za porušenie dopravných predpisov! Kto ale nadelí pokuty tým, čo by sa mali o komunikácie starať z peňazí nás všetkých a nestarajú sa? Za všetky tie škody, ktoré majú na svedomí zlé cesty, by to boli milióny. A ak by sa ešte zosobnili konkrétnym ľuďom, to by sme sa divili, ako rýchlo by sa rozhýbali a začali robiť tak, ako sa patrí.
Autor: Zima, zima tu je...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer