európskeho významu si robia dve firmy so zahraničnými akcionármi.
GEMERSKÁ POLOMA/ROŽŇAVA. Kým spoločnosť Rozmin, pôvodný držiteľ dobývacích práv k ložisku, podáva podnety na orgány činné v trestnom konaní a žaloby na súdy, zatiaľ firma VSK Mining, ktorej práva aktuálne patria, dokončuje razenie prístupovej štôlne. K dosiahnutiu ložiska jej chýba necelý kilometer, pričom prvé vzorky mastenca by chcela mať na povrchu už na jar.
Budeme bojovať
Akcionári Rozminu z kanadskej spoločnosti Belmount Resorces a rakúskej Eurogas sa však nároku na mastenec nechcú za žiadnych okolností vzdať. Podľa nich prišli oň kontroverzným rozhodnutím banského úradu pred štyrmi rokmi a sú presvedčení, že protizákonne.
"Sme poškodení, chceme nápravu a budeme sa jej domáhať všetkými dostupnými prostriedkami," tvrdí nový konateľ Rozminu Alexander Danicek, zastupujúci rakúskych akcionárov.
Tí sa najnovšie obrátili listom na ministra hospodárstva a podali viacero podnetov na daňové riaditeľstvo, finančnú políciu i Úrad boja proti korupcii. Žiadajú prešetrenie podľa nich pochybných finančných operácií a zjednanie nápravy vo veci pridelenia dobývacieho priestoru štátnou banskou správou.
Na Generálnu prokuratúru adresovali tiež trestné oznámenie o podozrení zo spáchania trestného činu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného, daňového tajomstva a zneužitia účasti na hospodárskej súťaži. Na Okresný súd v Košiciach zasa podali žalobu na ochranu pred nekalou súťažou.
Banský úrad naprával
Najvyšší súd SR ešte na jar v spore rozhodol, že keď pred troma rokmi Obvodný banský úrad v Spišskej Novej prideľoval dobývací priestor, porušil zákon a vrátil mu vec na nové konanie.
Banský úrad zjednal koncom leta nápravu procesnej chyby, ktorú mu súd vytkol a previedol dobývací priestor znova na spoločnosť VSK Mining. Tentoraz nie oznámením, ako pôvodne, ale rozhodnutím, proti čomu sa Rozmin hneď odvolal.
Odvolanie mal riešiť Hlavný banský úrad, ale vedenie spoločnosti vznieslo námietku zaujatosti voči jeho predsedovi a tak celú vec posudzuje teraz ministerstvo hospodárstva. Konatelia Rozminu sú presvedčení, že až do ukončenia sporu by sa VSK Mining mal vzdať akýchkoľvek prác na výstavbe bane.
Ide o miliardy
"Právne by nás nemalo nič obmedzovať. Máme verejne priznaný dobývací priestor, povolenie banskej činnosti a všetko robíme v súlade s legislatívnymi požiadavkami," tvrdí konateľ spoločnosti VSK Mining Július Smolár.
Investormi, ktorí za firmou stoja, sú rakúsky podnikateľ poľského pôvodu Jacek Engel a Rakúšan Friedrich Schmid, majiteľ spoločnosti Schmid Industrieholding.
Vyše štvorkilometrovú stôlňu, ktorá má sprístupniť mastenec na jar, razí firma Skanska. Preinvestovalo sa do nej už viac ako dvesto miliónov korún a v súčasnosti je dlhá tritisíctristo metrov.
Skúšobné vzorky mastenca by sa mali dostať na povrch na budúci rok, s normálnou ťažbou sa počíta v roku 2010. V prvej fáze by mala mastenec spracovávať firma Genes z Hnúšte. Neskôr investor počíta s výstavbou vlastnej úpravne.
Mastenec je považovaný za minerál tretieho tisícročia. Má široké uplatnenie v chemickom, farmaceutickom, celulózo-papierenskom i potravinárskom priemysle. Ložisko pri Gemerskej Polome ho obsahuje niekoľko miliónov ton vo vysokej čistote, čo predstavuje miliardy korún.
Mastenec chcú viacerí
"Zistili sme, že víťazný projekt na ťažbu mastenca, na základe ktorého bol dobývací priestor pridelený, vznikol bez nášho súhlasu z našich materiálov, ktoré stáli viac ako päťdesiat miliónov korún. Aj toto sme zažalovali," konštatuje Rozložník.
"Sú to klamstvá. Ja som na tom dvadsať rokov robil a sú to aj výsledky mojej práce. Všetky údaje boli publikované a neboli žiadnym spôsobom chránené," tvrdí bývalý spoločník Rozminu a víťaz tendra na dobývací priestor Peter Čorej, v súčasnosti technický poradca projektu firmy VSK Mining.
Na mastenec si stále brúsia zuby aj firmy Omya a Luzenac, ktoré ovládajú európsky trh. Nie je vylúčené, že po sprístupení ložiska ho súčasní majitelia predajú. Pokusy o mimosúdnu dohodu s nimi mali i akcionári Rozminu. Ako sme sa dozvedeli, za akciový vstup do firmy VSK Mining im neúspešne ponúkali stiahnutie všetkých žalôb.
Chronológia kauzy
1985 - náhodne objavený mastenec pri hľadaní cínu
1997 - vzniká firma Rozmin so zahraničnými spoločníkmi, ktorá robí prieskum
1998 - 2004 - prieskumné a prípravné práce na otvárke bane, preinvestovaných približne 150 miliónov korún
2004 - Obvodný banský úrad v Spišskej novej Vsi odoberá Rozminu dobývací priestor
2005 - víťazom výberového konania na pridelenie dobývacieho priestoru je neznáma firma Economy Agency RV
2006 - VSK Mining pohlcuje Economy Agency RV a preberá i dobývacie práva, začína sa výstavba bane
2008 - Najvyšší súd SR vydáva rozhodnutie o porušení zákona banským úradom
2008 - banský úrad opakuje konanie o pridelení dobývacieho priestoru znova firme VSK Minning
2008 - ku koncu roka je vyrazených 3,3 kilometra a preinvestovaných vyše 200 miliónov korún.
aba
Autor: aba
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer