Kapustnica, domáce pečivo, chlieb a koláče, spev, dobrá nálada, to všetko nechýbalo na mikulášskej akcii v Gočove v okrese Rožňava. Špeciálnou
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
výstavou s názornými ukážkami ľudových tradícií chcú organizátori mladým ukázať, ako uchovať ich tradície.
GOČOVO. Zuzana Palacková priniesla do gočovského kultúrneho domu svoju unikátnu zvierku miestnych krojov, niektoré pochádzajú z roku 1945. Ona sama ich zbiera približne 25 rokov. To, čo inde vidieť v múzeách, má ona uskladnené doma vo svojej manzardke.
Ako hovorí Z. Palacková, "o kroje sa treba predovšetkým starať, inak sa neuchovajú v pôvodnej podobe. Mám ich poukladané v škatuliach a často ich musím vetrať. Hlavne nesmú nasať vlhkosť. Potom ich necítiť zatuchlinou, ako sa to niekedy stáva".
Vo svojej zbierke má všetky typy oblečení, ktoré kedysi nosili Gočovčania. Od tých domácich až po sviatočnejšie, dokonca aj pre nevestu a ženícha. "Ja ani neviem, koľko ich presne mám. Ale sú medzi nimi kroje pre starších aj pre deti, také, ktoré sa nosili len do kostola, aj také, ktoré sa používali len pri práci a doma. Dostala som ich od našich starých materí, od známych a od rodiny." Ako hovorí, dnes už v kroji vidieť vonku len málokoho. "Niektoré ženy ešte nosia tradičné sukne a zástery, ale len v pracovných dňoch a doma. Do kostola v tom už nechodia."
Ako to tie ženy kedysi stíhali?
Zvláštne miesto na výstave patrilo rodáčke Márie Gecelovskej a jej niekdajšej tvorbe v podobe paličkovanej čipky. Bola známou čipkárkou a znalkyne tohto umenia hovoria, že čepce, aké vytvorila ona, dnes už nevie zopakovať takmer nikto.
"Výroba jedného čepca s typickou gemerskou paličkovanou čipkou trvala aj dva týždne, ale od rána do večera a len v prípade, že sa tomu venovala žena nepretržite. Bola to veľmi náročná, mravenčia práca. Človek si dnes ani nevie predstaviť, čo to muselo dať práce, venovať sa statku, domácnosti, práci na poli a popri tom ešte aj ručným prácam. A tie ženy to všetko stíhali," hovorí Jarmila Kálmánová z Klubu paličkovanej čipky v Rožňave. "Gemerská čipka patrí medzi tie náročnejšie, robí sa inak ako ostatné druhy paličkovanej čipky, čo do techniky, aj do vzorov obrazcov," podotýka na adresu odlišností výtvorov paličkovanej čipky.
Mladých zaujala paličkovaná čipka
Paličkovanie si mali možnosť na vlastnej koži vyskúšať všetci tí, ktorí o to prejavili záujem. Hlavne deti skúšali dovtedy, kým sa nerozhodli, že si vytvoria v obci vlastný krúžok paličkovanej čipky. A tomu sa teší aj Anna Andrašovská, podpredsedníčka Občianskeho združenia Gočovan, ktoré vzniklo len tohto leta: "Práve o to nám ide. Aby sa aj mládež zapojila do zachovávania našich tradícií. Niektoré nám síce uchováva náš spevácky zbor - predvádza krstiny v podobe, v akej sa kedysi konali, aj jarné piesne na Jozefa. Ale boli by sme radi, keby to vedeli aj naši mladí."
Na výstavu preto priniesli svoje tradičné predmety, vrátane výšiviek a jedál všetci tí, ktorí si zvyky a tradície ešte pamätajú. Popritom obec ešte prevádzkuje pamätný dom rodáka, akademika Jura Hronca, v rámci ktorého funguje aj múzeum tradícií.
STELA KRAUSOVÁ
stela.krausovakorzar.sk
Autor: CALL OF DUTY/WORLD AT WAR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer