ju mali v januári, prípadne začiatkom februára.
ROŽŇAVA. Pred niekoľkými rokmi bolo pre nejedného vytriezveného hanbou zistenie, že prespal v záchytke. Tí, ktorých pod vplyvom alkoholu otravoval alebo im robil problémy, však mali istotu, že je kde umiestniť ho. Aspoň do času, kým nevytriezvie. Avšak to už niekoľko rokov nefunguje a opitých často privážajú kamaráti či polícia do nemocníc. Neraz sa primotajú do nemocnice aj sami. Končia na rôznych oddeleniach a vyrušujú tam ostatných pacientov. Vedenie špitálu sa rozhodlo, že je najvyšší čas s tým niečo urobiť.
Vyťaženosť je istá
V nemocnici zriadia jednu miestnosť pre tých, ktorí nie sú chorí, alebo len minimálne, sú opití, agresívni a vyvádzajú. Nevyžadujú pri tom odbornú lekársku starostlivosť, ale len akýsi dozor, kým vytriezvejú. "Prijímanie opitých pacientov je denný chlebík, táto miestnosť bude vyťažená takmer denne," hovorí riaditeľ Nemocnice s poliklinikou sv. Barbory, a. s. v Rožňave, Imrich Tóth. "Vieme to predpokladať podľa toho, koľko takých opitých umiestňujeme na oddeleniach. Samozrejme, keď majú problémy so srdcovo-cievnym aparátom, umiestňujeme ich na interné oddelenie. Keď im hrozí intoxikácia, idú na oddelenie akútnej intenzívnej medicíny. Keď majú príznaky psychiatrického ochorenia, končia na psychiatrii a keď mali aj úraz, tak ich dáme na traumatológiu. Ale takých opitých, ktorí nie sú chorí, len sa opili a vyvádzajú, nemáme kam umiestniť. A potom rušia a budia ostatných pacientov na oddeleniach. Je to neetické a nemedicínske." Vyťaženosť záchytky na sto percent sa dá predpokladať najmä v čase vyplácania sociálnych podpôr.
Prispeje aj rožňavská samospráva
Miestnosť bude mať jedného zamestnanca, muža, ktorý bude dohliadať na opitých. V súvislosti s nákladmi na vyplácanie tohto zamestnanca nemocnica požiadala o finančný príspevok mestá a obce vo svojej spádovej oblasti. Rožňavská samospráva už odsúhlasila, že prispeje sumou 80-tisíc korún. "Bývalé záchytky sú zrušené. Na príspevku sme sa dohodli aj v rámci Združenia miest a obcí horného Gemera. Veľakrát sa totiž stane nejaká nepríjemnosť aj ľuďom len jednorazovo, keď to s alkoholom preženú. A ja ako lekár sa prikláňam k tomu, aby sme zriadili a spolufinancovali protialkoholickú záchytnú izbu," povedal primátor Rožňavy Vladislav Laciak (Smer). Podľa riaditeľa nemocnice náklady na ročný plat zamestnanca predstavujú 200-tisíc korún. "Aj niektoré obce a mestá prisľúbili, že prispejú," dodal.
Zadarmo to nebude
Na začiatok sa predpokladá, že záchytka bude mať dve lôžka. Potom sa to prispôsobí potrebám. Kapacita bude zrejme posilnená najmä v čase vyplácania podpôr a počas nocí. "My tých ľudí vyšetríme, poskytneme im prístrešok a budeme ich sledovať, kým sa vyspia a vytriezvejú. Za vytriezvenie pod dozorom bude treba aj zaplatiť. Zatiaľ to nemáme vykalkulované, neviem teda povedať, koľko sa bude platiť. Ale oficiálne sa to dá účtovať a vypracovať cenník, aký bol na niekdajších záchytkách. Zato, že sa tam vyspal a vytriezvel," vysvetľuje I. Tóth.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer