Obyvatelia Gemera majú obavy zo situácie, ktorú vyvolal výpadok dodávok plynu z Ruska. GEMER. "Domácnosti v našej obci sa snažia s plynom
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Obyvatelia Gemera majú obavy zo situácie, ktorú vyvolal výpadok dodávok plynu z Ruska.
GEMER. "Domácnosti v našej obci sa snažia s plynom šetriť," povedal starosta obce Krásnohorské Podhradie Štefan Szarka. "Aj keď je v našej obci zavedená plynofikácia, ľudia si z dôvodu úsporných opatrení ponechali kúrenie na tuhé palivo. V tejto situácii ho aj plne využívajú," uviedol. Či už je to ústredné kúrenie alebo črepové kachle, momentálne je v trende kúrenie uhlím a drevom. "V základnej škole sa začalo s prevádzkou až tento pondelok, vykurovaná je však plynom," dodal starosta.
Podobne sú na tom aj ostatné mestá či obce, v ktorých je zavedená plynofikácia. "Odhliadnuc od momentálnej odstávky plynu sa občania nášho mesta snažili aj v minulosti usporiť na kúrení," informoval nás prednosta mesta Dobšiná Stanislav Holienčík (KSS - HZDS). Väčšina Dobšinčanov preto kúri tuhým palivom. Mesto má však zavedené aj vykurovanie biomasou. "Miestne školy, mestský úrad, pošta ale aj iné verejné inštitúcie momentálne vykurujeme prostredníctvom biomasy. Z dôvodu úsporných opatrení sa plynom snažíme šetriť a prikurujeme ním iba pri veľkých mrazoch," povedal prednosta.
Predáva sa drevo, aj uhlie
Vzrástol tiež dopyt po kúpe tuhého paliva. Na odbyt ide drevo aj uhlie. Potvrdili nám to dve z oslovených spoločností zaoberajúcich sa predajom tuhého paliva. "Odkedy nastala kríza v dodávkach plynu, zaznamenali sme väčší dopyt po kúpe uhlia," povedala nám vedúca predajne Palivá a Stavebniny v Rožňave, Kristína Beneová. "Kupujúci majú záujem nielen o uhlie, ale aj o drevo. Nakupujú u nás nielen stáli, ale aj noví zákazníci. Aj keď je o tuhé palivo záujem o niečo väčší, ošiaľom by som to zatiaľ nenazýval," dodal vedúci predajne Cirpal v Betliari Štefan Cirbus.