STELA KRAUSOVÁ, stela.krausovakorzar.sk
Štvrtkové zasadnutie tornaľského mestského zastupiteľstva (MZ) primátor predčasne ukončil. Dôvodom bolo podľa neho to, že nebol dodržaný rokovací poriadok a hoci upozorňoval, že v takom prípade má právo zastupiteľstvo ukončiť, opoziční poslanci ho neposlúchali. Takže zvolal na dnešné predpoludnie mimoriadne rokovanie MZ.
TORNAĽA. Nezávislý primátor Tornale Ladislav Dubovský mal už pred štvrtkovým zasadnutím informácie o tom, že poslanci za SMK (v MZ sú traja) sa chystajú mariť hlasovanie a vyvolať negatívnu atmosféru. V programe bol dôležitý bod, ktorý bolo potrebné odhlasovať. Išlo o uznesenie, ktorým by poslanci potvrdili pre ministerstvo financií, že minuloročný ozdravný režim v meste vyhlásený kvôli dlhom samosprávy sa skončil úspešne. Termín bol 30. januára 2009. A hlasovať o ňom sa má po funuse, dnes.
Primátor: Vopred som upozorňoval
Ladislav Dubovský hovorí, že "deštruktívna politika poslancov za SMK, ktorá vedie len k zmareným hlasovaniam a nie k tomu, aby bol zabezpečený rozvoj mesta, je v rozpore s konštruktívnou politikou nezávislých, ktorých je väčšina. Ale vo štvrtok k hlasovaniu ani len nedošlo, lebo práve vtedy, keď sme k nemu pristupovali, ozval sa v pléne obyvateľ mesta. Podľa rokovacieho poriadku má každý obyvateľ na to právo. Ale až po ukončení rokovania, ktorého program poslanci vopred schvaľujú. Vopred som na to upozorňoval. Ale obyvateľ mesta v momente, keď sa už začínalo hlasovať, začal z pléna vykrikovať. Upozornil som každého, že takto ovplyvňovať hlasovanie nemôže. Vznikla tam nedobrá atmosféra, kričalo sa tam. Povedal som, že v momente, keď sa poruší rokovací poriadok, mám právo rokovanie ukončiť. Keďže to neprestávalo, ukončil som ho." Prijať sa malo uznesenie potrebné pre Ministerstvo financií SR. Poslanci mali schváliť, že ozdravný režim prebehol v meste úspešne. A mali to stihnúť do 30. januára. Preto zvolal mimoriadne rokovanie primátor na dnešok.
Trestné oznámenia a výhražné listy
V ozdravnom režime mesto pracovalo vlani, keď sa zistilo, že má veľké dlhy. Išlo o 1,09 milióna eur. Do konca roka malo mesto stihnúť splatiť záväzky po lehote splatnosti pod 15 percent skutočných bežných príjmov, čo je viac než 580-tisíc eur. Podarilo sa, dnes má mesto dlhy vo výške takmer 332-tisíc eur. Keby mesto na odzravný režim nepristúpilo, hrozilo, že bude v nútenej správe ministerstva financií. Už vlani boli vzťahy medzi nezávislými poslancami, spolupracujúcimi s nezávislým primátorom, a poslancami za SMK narušené. Sprevádzali ich trestné oznámenia, ktorými sa poukazovalo na nehospodárne nakladanie s majetkom mesta. Minulý týždeň to všetko vyvrcholilo výhražnými listami, ktoré dostali niektorí tornaľskí poslanci, nielen tí za SMK, ale aj poslankyňa NR SR za SMK Anna Szögedi. V liste sa niekto vyhráža: "Zdochneš!". Vec vyšetruje polícia. Dotknutí poslanci len predpokladajú, že je za tým ich decembrové nehlasovanie za uznesenie, ktorým si mesto vyberie úver. Bod napokon prešiel, ale tí, ktorí výhražný list dostali, zaň nehlasovali. A dali podnet na prokuratúru aby to prešetrila, lebo mesto bolo v ozdravnom režime.
Politické rozhodnutia
"Ministerstvo hospodárstva a Sario nám schválili nenávratný finančný príspevok takmer 10 miliónov eur. Sú na projekt, v rámci ktorého chceme odkúpiť pozemky v areáli bývalej Ozety, na sanačné práce, na postavenie nových výrobných hál pre investorov, ktorí chcú prísť cez ministerstvo a Sario. Bude tam asi ľahký priemysel, ktorý vytvorí nové pracovné miesta. Potrebovali sme však spolufinancovať projekt, vybrať úver a založiť budovu mestského úradu a kúpaliska," vysvetlil primátor, ktorý hovorí, že hlasovať v dôležitých bodoch rokovaní sa nedá v takej atmosfére. "Je rozdiel brať rozhodnutia politicky a brať ich tak, že rozhodujeme o veciach v samospráve, v našom meste".
Autor: gab
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer