Korzár logo Korzár Gemer

Na školách šikanujú už aj prváci

RODIČIA MAJÚ TENDENCIU SVOJE DETI KRYŤŠikanovanie medzi žiakmi na školách nie je žiadnou novinkou. Len ťažko sa však klasifikuje hranica, kedy ide

RODIČIA MAJÚ TENDENCIU SVOJE DETI KRYŤ

Šikanovanie medzi žiakmi na školách nie je žiadnou novinkou. Len ťažko sa však klasifikuje hranica, kedy ide len o "menší žart" alebo šikanovanie.

ROŽŇAVA/REVÚCA/RIMAVSKÁ SOBOTA. V poslednom období na niektorých školách zaznamenávajú rôzne formy psychického či fyzického ubližovania aj medzi najmenšími. Podarilo sa nám získať stanovisko od niekoľkých oslovených škôl a tiež psychologičky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Šikanovanie riešia často

"Naša škola prípady šikanovania musí riešiť často," informoval riaditeľ Základnej školy (ZŠ) akademika Jura Hronca v Rožňave Ján Džubák. "Mali sme prípady, keď sme museli šikanovanie riešiť už pri prvákoch."

SkryťVypnúť reklamu

Opatrenia, ktoré škola podniká na potlačenie tohto neduhu, sú rôzne. Či už konzultácie s rodičmi, alebo sedenia detí s psychológom. "Niekedy pomôže, ak deti premiestnime do iných tried. V krajnom prípade môžeme žiakovi udeliť aj zníženú známku zo správania."

Možnosťou je osobný asistent

Na problém väčšinou upozornia učiteľov samotné deti, alebo ich rodičia. "Šikanovanie sa snažíme permanentne monitorovať. Na hodinách etickej výchovy žiaci vypĺňajú anonymné dotazníky, ktoré sa zaoberajú touto problematikou," vysvetlil riaditeľ. "So šikanovaním sme sa naposledy stretli asi pred dvoma mesiacmi. Išlo o žiaka, ktorý už v minulosti trpel poruchami správania. Bolo mu nariadené sedenie s psychológom."

Podľa slov riaditeľa môže každá škola požiadať o pridelenie osobného asistenta pre problémové deti prostredníctvom Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý s takýmito žiakmi ďalej spolupracuje priamo na škole. "Je to forma dobrovoľníckej činnosti a aj naša škola takéhoto asistenta má," dodal riaditeľ.

SkryťVypnúť reklamu

Ťažko je určiť hranicu

Riaditeľka ZŠ na Hviezdoslavovej ulici v Revúcej Eva Polyaková považuje za problém, že je "ťažko presne určiť hranicu medzi detskou roztopašou a šikanovaním. Mierne náznaky ako strkanie, alebo slovné potýčky sa občas vyskytnú aj na našej škole".

S ťažkým psychickým alebo fyzickým nátlakom medzi žiakmi škola skúsenosti zatiaľ nemá. "V minulosti som sa stretla s prípadom, keď matka považovala za šikanovanie svojho dieťaťa to, že sa s ním ostatní spolužiaci nehrávali, teda bolo vyčlenené z kolektívu."

Žiakom nie je cudzí ani extrémizmus

Poniektoré deti vyšších ročníkov skôr inklinujú k extrémizmu. "Takéto prípady sú riešené už v spolupráci s políciou," vysvetlila riaditeľka. Aj preto sa škola zaregistrovala k členom združenia Národnej spoločnosti pre prevenciu kriminality trestného práva a súdnictva.

SkryťVypnúť reklamu

"Aktívne sa zaoberáme prevenciou proti extrémizmu. Najpodstatnejšie však je, aby s nami spolupracoval aj samotný rodič vyčíňajúceho dieťaťa, čo je mnohokrát obtiažne," dodala riaditeľka.

Chýba prirodzená autorita

"Starší žiaci sa občas na škole zvyknú predvádzať, no šikanovaním by som to nenazýval," informoval nás riaditeľ ZŠ v Rimavskej Sobote Viliam Vidinský. "Skôr by som chcel upozorniť na neúctu nielen voči učiteľom, ale aj medzi žiakmi samotnými. Je to akási znížená forma tolerancie, kedy deťom chýba určitá autorita. Faktom je, že tieto častokrát pochádzajú práve z dobre situovaných pomerov. Rodičia majú tendenciu svoje ratolesti kryť, alebo sú k celému problému ľahostajní," zamyslel sa riaditeľ.

GABRIELA MIHÓKOVÁ

***

NÁZOR PSYCHOLOGIČKY

Deťom je potrebné venovať sa

n Podľa psychologičky na referáte poradensko-psychologických služieb odboru sociálnych vecí na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave Babely Ivanovej je najdôležitejšia komunikácia rodiča s dieťaťom. "Šikanovanie dieťaťa rodič spozoruje najskôr na jeho správaní." Je viac uzavreté, prestane komunikovať, má komplexy, je často podráždené. Je dôležité, aby sa dieťaťu venovalo dostatok pozornosti zo strany rodičov. "Šikanovanie môže vyústiť až do závažných zdravotných problémov," varovala psychologička.

(gab)

Autor: Bardejovská hudobná jar

Najčítanejšie na Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 233
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 263
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 085
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 132
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 792
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 246
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 546
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 504
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video