RODIČIA MAJÚ TENDENCIU SVOJE DETI KRYŤ
Šikanovanie medzi žiakmi na školách nie je žiadnou novinkou. Len ťažko sa však klasifikuje hranica, kedy ide len o "menší žart" alebo šikanovanie.
ROŽŇAVA/REVÚCA/RIMAVSKÁ SOBOTA. V poslednom období na niektorých školách zaznamenávajú rôzne formy psychického či fyzického ubližovania aj medzi najmenšími. Podarilo sa nám získať stanovisko od niekoľkých oslovených škôl a tiež psychologičky.
Šikanovanie riešia často
"Naša škola prípady šikanovania musí riešiť často," informoval riaditeľ Základnej školy (ZŠ) akademika Jura Hronca v Rožňave Ján Džubák. "Mali sme prípady, keď sme museli šikanovanie riešiť už pri prvákoch."
Opatrenia, ktoré škola podniká na potlačenie tohto neduhu, sú rôzne. Či už konzultácie s rodičmi, alebo sedenia detí s psychológom. "Niekedy pomôže, ak deti premiestnime do iných tried. V krajnom prípade môžeme žiakovi udeliť aj zníženú známku zo správania."
Možnosťou je osobný asistent
Na problém väčšinou upozornia učiteľov samotné deti, alebo ich rodičia. "Šikanovanie sa snažíme permanentne monitorovať. Na hodinách etickej výchovy žiaci vypĺňajú anonymné dotazníky, ktoré sa zaoberajú touto problematikou," vysvetlil riaditeľ. "So šikanovaním sme sa naposledy stretli asi pred dvoma mesiacmi. Išlo o žiaka, ktorý už v minulosti trpel poruchami správania. Bolo mu nariadené sedenie s psychológom."
Podľa slov riaditeľa môže každá škola požiadať o pridelenie osobného asistenta pre problémové deti prostredníctvom Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý s takýmito žiakmi ďalej spolupracuje priamo na škole. "Je to forma dobrovoľníckej činnosti a aj naša škola takéhoto asistenta má," dodal riaditeľ.
Ťažko je určiť hranicu
Riaditeľka ZŠ na Hviezdoslavovej ulici v Revúcej Eva Polyaková považuje za problém, že je "ťažko presne určiť hranicu medzi detskou roztopašou a šikanovaním. Mierne náznaky ako strkanie, alebo slovné potýčky sa občas vyskytnú aj na našej škole".
S ťažkým psychickým alebo fyzickým nátlakom medzi žiakmi škola skúsenosti zatiaľ nemá. "V minulosti som sa stretla s prípadom, keď matka považovala za šikanovanie svojho dieťaťa to, že sa s ním ostatní spolužiaci nehrávali, teda bolo vyčlenené z kolektívu."
Žiakom nie je cudzí ani extrémizmus
Poniektoré deti vyšších ročníkov skôr inklinujú k extrémizmu. "Takéto prípady sú riešené už v spolupráci s políciou," vysvetlila riaditeľka. Aj preto sa škola zaregistrovala k členom združenia Národnej spoločnosti pre prevenciu kriminality trestného práva a súdnictva.
"Aktívne sa zaoberáme prevenciou proti extrémizmu. Najpodstatnejšie však je, aby s nami spolupracoval aj samotný rodič vyčíňajúceho dieťaťa, čo je mnohokrát obtiažne," dodala riaditeľka.
Chýba prirodzená autorita
"Starší žiaci sa občas na škole zvyknú predvádzať, no šikanovaním by som to nenazýval," informoval nás riaditeľ ZŠ v Rimavskej Sobote Viliam Vidinský. "Skôr by som chcel upozorniť na neúctu nielen voči učiteľom, ale aj medzi žiakmi samotnými. Je to akási znížená forma tolerancie, kedy deťom chýba určitá autorita. Faktom je, že tieto častokrát pochádzajú práve z dobre situovaných pomerov. Rodičia majú tendenciu svoje ratolesti kryť, alebo sú k celému problému ľahostajní," zamyslel sa riaditeľ.
GABRIELA MIHÓKOVÁ
***
NÁZOR PSYCHOLOGIČKY
Deťom je potrebné venovať sa
n Podľa psychologičky na referáte poradensko-psychologických služieb odboru sociálnych vecí na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave Babely Ivanovej je najdôležitejšia komunikácia rodiča s dieťaťom. "Šikanovanie dieťaťa rodič spozoruje najskôr na jeho správaní." Je viac uzavreté, prestane komunikovať, má komplexy, je často podráždené. Je dôležité, aby sa dieťaťu venovalo dostatok pozornosti zo strany rodičov. "Šikanovanie môže vyústiť až do závažných zdravotných problémov," varovala psychologička.
(gab)
Autor: Bardejovská hudobná jar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer