Korzár logo Korzár Gemer

Niektorí starostovia reagujú na krízu

STELA KRAUSOVÁ, stela.jrausovakorzar.skNa piatkové neformálne stretnutie starostov a primátorov miest a obcí Revúckeho okresu prišiel primátor

STELA KRAUSOVÁ, stela.jrausovakorzar.sk

Na piatkové neformálne stretnutie starostov a primátorov miest a obcí Revúckeho okresu prišiel primátor Jelšavy Milan Kolesár (HZDS, SDKÚ) s návrhom začať šetriť v čase hospodárskej krízy priamo od seba.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

JELŠAVA/ROŽŇAVA/REVÚCA."Plat máme daný zákonom. Ale o odmene rozhoduje zastupiteľstvo. Ja som síce tú svoju nedostal už šesť rokov a väčšina starostov z nášho regiónu takisto nie, ale moje stanovisko znie - do konca svojho volebného obdobia sa vzdávam odmeny aj v prípade, že by mi ju poslanci schválili," povedal Milan Kolesár.

SkryťVypnúť reklamu

Nesúhlasí každý

Plat primátorov a starostov je vypočítaný podľa počtu obyvateľov mesta či obce a priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve.

"Mimochodom, na budúci rok budeme mať asi nižšie platy, lebo tie naše sú závislé od priemernej mesačnej mzdy a na budúci rok sa zohľadní terajšia," dodal primátor Jelšavy.

Nie všetci starostovia súhlasili, ale pravdou je, že v mnohých menších obciach odmeny ešte ani nevideli. Iná je situácia v Rožňave, kde je zastupiteľstvo k primátorovi Vladislavovi Laciakovi (Smer) štedré každý polrok. Môže mu schváliť, tak ako aj jeho zástupcovi, odmenu do výšky 50 percent zo súčtu platov za polrok. To znamená od desiatok až po tisícky eur. Mesačný plat primátora Rožňavy je totiž 2 290 eur (69-tisíc korún). Rožňava spadá do tabuľky medzi 10 až 20-tisíc obyvateľmi a vyplývajúc zo zákona mzda primátora sa môže pohybovať medzi 1 613 eurami (48 600 korún) a 3 226 eurami (97 200 korún). Poslanci primátorovi Rožňavy stanovili plat 2 290 eur už na tretí deň v jeho funkcii a keďže sa od platu odvíjajú aj odmeny, zvýšili sa mu aj tie.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa ľavičiara je to populistické

Vladislav Laciak sa k šetreniu na odmenách radných stavia negatívne. "Som síce ľavicový politik, ale toto je demagógia. Šetriť treba, ale predovšetkým tak, že sa má rozvíjať hospodárstvo a ekonomiku. Keď predsa niekto ukáže dobré výsledky, má mať za to aj výplatu. Treba hľadať rezervy skôr v tom, či je každý na mestskom úrade plne vyťažený, či nemôže byť menej pracovníkov, treba sa starať, aby prišli európske peniaze," hovorí Laciak, za primátorovania ktorého sa počet pracovníkov na úrade o niekoľkých zvýšil. Tvrdí, že to, či primátor dostane odmenu alebo nie, v kríze nepomôže. "To by som aj zamestnancom dával dole odmeny? Toto sú také populistické gestá," dodáva nominant Smeru.

Laciak: Odmenu neodmietnem

SkryťVypnúť reklamu

Primátorovi schvaľuje odmenu zastupiteľstvo. "Keď usúdia, že dobre pracujem a navrhnú mi odmenu, neodmietnem," vyhlásil. Naznačil, že koncom februára bude jedným z bodov rokovania mestského zastupiteľstva aj možnosť urobiť na mestskom úrade audit, aby bolo jasné, na čom sa dá ušetriť. "Tí, čo robia poriadne, tým na platy nesiahnem. Aj odmenu dostanú, keď budú mať výsledky," povedal s tým, že keby sa malo siahať na odmeny radným, to by sa malo potom v celej republike vyhlásiť percentuálne zníženie.

V Revúcej nič nenavyšovali

Primátorka Revúcej Eva Cireňová (nezávislá) sa podľa svojich slov nemá čoho vzdávať, lebo poberá len to, čo má zákonom stanovené. "Ja mám len základný plat, ktorý je daný zákonom. V mojom prípade je to hrubá mesačná mzda 56 700 korún bez akéhokoľvek navýšenia, či príplatkov. Poslanci mi raz ročne môžu schváliť odmenu, vlani som dostala na konci roka 25 percent z ročného príjmu".

Podľa E. Cireňovej by bolo vhodné urobiť prieskum, ktorý starosta či primátor aký plat poberá nielen na základe zákonných možností, ale aj odmien. Niektorí majú totiž mesačné príplatky a to vyvoláva u verejnosti dojem, že také štedré príjmy poberá každý hlavný predstaviteľ mesta či obce. "Ja žiadnu mesačnú odmenu, či príplatok nedostávam. Poslanci mi plat schválili tak, ako to káže zákon, nič nenavyšovali".

Najčítanejšie na Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 222
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 245
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 064
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 087
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 782
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 201
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 566
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video