nepracujúcich, a iba zopár pracovných ponúk v obchode a službách zo strany úradu práce. Taká je skutočnosť v okrese s najvyšším podielom ľudí bez práce.
RIMAVSKÁ SOBOTA. Rimavská Sobota, ktorá je roky na špici v celoslovenskom rebríčku nezamestnanosti, stratila v posledných rokoch stovky pracovných miest v tradične silnej potravinárskej produkcii. Prišla o pivovar, cukrovar i veľkú konzerváreň a spolu s nimi zmizli aj poľnohospodárski prvovýrobcovia. Po Gemerskej mliekarni prepúšťa už aj dominantný zamestnávateľ - mäsokombinát Tauris.
Kríza tu bola dávno, pomoc sa prejedla
Podľa primátora Rimavskej Soboty Štefana Cifruša je hospodárska kríza v regióne už desaťročia. Podľa presvedčenia miestnych ho vládni úradníci i politici permanentne ignorujú. Tento stav pretrváva ešte z čias socializmu. Ako však vyplýva zo štatistík aktívnej i pasívnej politiky nezamestnanosti, štát nalial do okresu na riešenie sociálnych problémov od začiatku deväťdesiatych rokov viac ako päť miliárd korún. Pomoc sa však prejedla, slúžila na hasenie aktuálnych sociálnych problémov a nepriniesla trvalejšie udržateľné pracovné pozície.
"Problémom je predovšetkým nepriaznivá štruktúra nezamestnaných. Viac ako dve tretiny z nich sú dlhodobo bez práce a asi polovica má iba základné vzdelanie," vysvetľuje Lýdia Babíková z miestneho úradu práce. Okrem čerstvo prepustených do evidencie pribúdajú sezónni robotníci a navrátilci zo zahraničia, najmä z Česka, Anglicka či Írska.
Kórejci sú oporou
Obavy i nádeje sa v meste upierajú na najväčšieho zamestnávateľa v regióne. Je ním kórejská spoločnosť Yura Eltec Corporation. Na výrobe káblových zväzkov pre ňu v Rimavskej Sobote a Hnúšti pracuje vyše 1 200 ľudí.
Podľa personálneho manažéra Patrika Puchoňa je vzhľadom na ťažko predvídateľný vývoj cieľom firmy udržať si postavenie na trhoch a zabezpečiť jej stabilitu i likviditu. Spoločnosť CSM z Tisovca, fabrika na výrobu cestných i stavebných mechanizmov, bola nútená kvôli zníženiu výroby o šesťdesiat percent skrátiť pracovný týždeň na tri dni. Firma nechce prepúšťať a po dohode s odborármi radšej ponechala 450 ľudí doma za väčšiu polovicu mzdy. "Kríza sa nás veľmi dotkla. Manažment si uvedomuje situáciu a robí všetko preto, aby sa to zvládlo. Napriek tomu nepripúšťame hromadné prepúšťanie. Snažíme sa získať nové kontakty a využiť opatrenia vlády," tvrdí manažment spoločnosti.
Pomôcť má sociálny podnik
Riešiť nezamestnanosť problémových sociálnych skupín, vzdelávať, pomáhať pri vytváraní a získavaní práce je hlavným zámerom Gemerského sociálneho podniku v Rimavskej Sobote. Nádeje do neho vkladajú najmä Rómovia, ktorí tvoria väčšinu ťažko zamestnateľných uchádzačov o prácu v okrese.
Pilotný projekt podniku, ktorý získal dotáciu asi 3,3 milióna eur z Európskeho sociálneho fondu (ESF), sa začal vlani v júli. "Ideme podľa projektu. Máme tridsať ľudí a ďalších dvadsať sa chystáme zamestnať v tomto mesiaci," hovorí Milan Stieranka, konateľ podniku. Pracujú v lese, pri štiepkovaní a v stavebníctve. Podnik má aj vzdelávacie aktivity, pripravuje uchádzačov o zamestnanie pre iných a spolupracuje s podnikateľmi, samosprávami i firmami, ktoré by mali záujem o konkrétne pracovné pozície.
Stieranka predpokladá, že takto by malo vzniknúť ďalších asi 250 pracovných miest. "Zatiaľ všetko funguje," dodáva.
Autor: aba
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer