STELA KRAUSOVÁ, stela.krausovakorzar.sk
Životné podmienky v rómskych osadách v Gemeri sú katastrofálne. Deti mrznú, sú choré, podvyživené a zavšivavené. Najvypuklejšie sa problémy ukazujú hlavne v zimnom období. Kúriť majú čím aspoň tí, ktorí si drevo sami väčšinou nelegálne narúbu. Osady sú často situované pod lesmi a o tom, čím sa kúri, hovorí už prvý pohľad na vyklčované lesy. Niektorí si však kúria už aj oblečením.
REVÚCA/MURÁNSKA DLHÁ LÚKA. Pracovníci úradov sociálnych vecí v Gemeri tvrdia, že kontroly v osadách sú prepotrebné, ale nestíhajú ich tak často, ako by potrebovali, pre množstvo problémov, ktoré v nich musia riešiť.
Dnes zrejme matke zoberú deti
V Gemeri je niekoľko rómskych osád. Medzi najkatastrofálnejšie patrí tá v Muránskej Dlhej Lúke v okrese Revúca. Sociálni pracovníci vravia, že sem chodia ako na klavír, ale v niektorých prípadoch nepomáha už nič. Dnes sem napríklad idú riešiť šesťdetnú rodinu s matkou, ktorá je už trestne stíhaná. Prípad rodiny, v ktorej otec zomrel, je sociálnym pracovníkom dobre známy. Riešia ho už niekoľko rokov. Detí nezodpovednej matke pribúda, no dnes jej ich zrejme zoberú a umiestnia do stanice opatrovateľskej služby podobne, ako to v týchto dňoch robia v Košicach (viac informácií na strane 5).
"Roky sme sa matke snažili dohovárať, presviedčali sme ju, chodili sme na časté kontroly, no niekedy tí ľudia nerešpektujú ani to, čo povie súd, nieto ešte my," hovorí Janka Švecová z odboru sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. "Je tam šesť detí v dosť zlom stave. Situácia je čím ďalej horšia. Deti nechodia do školy, sú zavšivavené, nie sú oblečené, majú po tele chrasty, sú podvyživené, majú permanentne prechladené močové mechúry a doma si kúria svetrami, lebo nemajú drevo," hovorí sociálna pracovníčka o vari najproblémovejšej rodine v osade.
Štrnásťročná čaká tretie dieťa
Domy sa nedajú nazývať domami, lebo častokrát ide len o prístrešky, ktorých steny tvoria kartóny či koberce. Úradníci poznajú jednotlivé prípady priamo z terénu. Napríklad spomínaná matka má jedno už dospelé dieťa v ústave, jedno jej zomrelo, šesť ich má doma a ďalšie práve čaká. Ani nevie, v ktorom je mesiaci.
"My sa vždy snažíme, aby deti vyrastali spolu, aby sme ich nemuseli umiestňovať v rôznych ústavoch, ale v tomto prípade to nejde a musíme prijať radikálne riešenie. Ďalší prípad nás čaká v Tornali, odkiaľ nám lekárka nahlásila, že v jednej rodine sú podchladené deti, doma si kúria len kartónmi".
Osada je aj v Sirku, no ako hovorí J. Švecová, s tými ľuďmi sa dá aspoň na niečom dohodnúť, lepšie sa tam spolupracuje. Zlá situácia je aj v Kameňanoch, tá obec pripadá sociálnej pracovníčke ako zakliata. "Štrnásťročná tam čaká už tretie dieťa!"
Jedno dieťa zamrzlo!
Terénni pracovníci majú práce vyše hlavy. Našťastie, k tak vážnym a hlavne početným prípadom, ako sú úmrtia detí nedávno v Košiciach, v Gemeri nedošlo. J. Švecová si spomenula na jeden prípad spred asi desiatich rokov v Licinciach. Tam zamrzlo rodičom dieťa, lebo nekúrili. Aby sa takýmto tragédiám predišlo, sú podľa nej veľmi potrebné najmä časté kontroly priamo v bydliskách. V takej Muránskej Dlhej Lúke je však takmer štyristo ľudí v osade (obec samotná má 830 obyvateľov), veľmi veľa detí do 18 rokov a sociálnych pracovníkov je len päť, pričom nevykonávajú len terénnu prácu, ale chodia aj po súdoch.
Starosta: V prvom rade šliapnem na hygienu
Preto sa aj starosta Marek Nosko, ktorý je vo funkcii len od decembrových doplňujúcich volieb, už snaží osadu riešiť ako celok. "Je to jeden z najvážnejších problémov v obci, pretože dlhé roky sa s ním nič nerobilo. Do osady bolo síce potiahnuté elektrické osvetlenie, aj panelová cesta je vybudovaná a vodovod takisto, ale to bolo hlavne kvôli blízkemu ihrisku. Osveta chýbala a to najmä v oblasti hygieny. Preto chcem ako prvé urobiť to, že šliapnem na hygienu. Plánujeme zriadiť detskej lekárke stredisko priamo v obci. Ale vzhľadom na podmienky, v akých sú v osade tamojšie deti, potrebujem pri ambulancii aj sprchy na to, aby ich pred vyšetrením rodičia umyli".
Ďalším z riešení by bolo podľa starostu podávať projekty na peniaze zo štrukturálnych fondov, ale tak, aby neboli ukrátení ani ostatní obyvatelia obce. Prípadne výstavba nájomných bytov. "Či by to malo aj úspech, to teraz ťažko povedať, pretože to, čo sa v osade zanedbávalo dlhé roky, sa nedá napraviť tak rýchlo, ako by sme potrebovali. V prvom rade však musíme napraviť hygienické návyky, lebo v osade je taký zlý stav, že jej obyvatelia môžu ohrozovať aj tých ostatných v obci," dodal M. Nosko, ktorý napriek ťažkostiam ostáva v tejto otázke optimistom.
Autor: gab
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer