SPORY MEDZI DUBOVSKÝM A POLSANCAMI SÚ DLHODOBÉ
Odporcovia tornaľského primátora Ladislava Dubovského (nezávislý) už približne tretí týždeň zbierajú podpisy za jeho odvolanie. Od petície si sľubujú referendum a jeho následné odvolanie. Zástancovia primátora sú však optimisti.
TORNAĽA. V Tornali sú problémy medzi primátorom, niekoľkými nezávislými poslancami a poslancami za SMK dlhodobé. Primátorovi sa darí väčšinu uznesení schvaľovať vďaka väčšine nezávislých. Menšia časť poslancov z SMK však neustále oponuje, dokonca dala podnet na prokuratúru v súvislosti s jedným sporným uznesením a raz aj protestne odišla z rokovania zastupiteľstva. Začiatkom februára v sa v Tornali vyformoval petičný výbor. Iniciátorom petície bol bývalý prednosta mestského úradu Vojtech Szajko.
Pred dvomi týždňami mali 1 200 podpisov
Z úradu odišiel vlani po tom, ako mesto muselo začať fungovať v ozdravnom režime. Podľa vlastných slov už vtedy upozorňoval na to, že v meste je nespokojnosť s nedostatkom informácií ohľadom hospodárenia mesta a projektov, ktoré chystá primátor. Napísal mu aj otvorený list, aby odstúpil a odôvodnil to tým, že "nekoná pre dobro občanov". Dodal, že "problémy stále pretrvávali, tak som usúdil, že najvyšší čas na petíciu".
Podľa bývalého prednostu narátali aktivisti pred dvomi týždňami 1 200 podpisov. Na to, aby bolo vyhlásené referendum, je potrebných 1 860. "Asi tri, štyri dni sme petičnú akciu robili veľmi intenzívne, čo znamená, že sme mali stánok pred jedným z obchodných domov a oslovovali sme občanov. Ďalej budeme navštevovať domácnosti. Ohlasy sú rôzne. Jedni hovoria, že konečne, že sme začali. Na druhej strane, tí, ktorí pracujú v samospráve, sa boja. O svoje pracovné miesta a toho, že sa to dozvie primátor. Nechcem nič nasilu."
Dnes by mal zasadnúť petičný výbor a rozhodne sa, ako bude petícia pokračovať."Podľa môjho názoru by sme mali akciu prerušiť počas tejto prezidentskej kampane a takisto v deň volieb. Z etických dôvodov. Pre náš región je síce petícia dôležitá, ale sú aj vyššie princípy. A jedným z nich je voľba prezidenta," hovorí V. Szajko.
Meszáros: Neverím
Keby sa aktivistom podarilo pozbierať spomínané množstvo podpisov, poslanci by sa museli zaoberať vyhlásením referenda. A na ňom by sa musela zúčastniť minimálne polovica voličov a toľko by muselo zahlasovať aj za to, aby primátora odvolali. V Tornali to podľa bývalého prednostu predstavuje približne 3-tisíc voličov.
Podľa bývalého viceprimátora a doterajšieho spolupracovníka L. Dubovského Júliusa Meszárosa bude petícia neúspešná. "Ak je pravda, že už majú 1 200 podpisov, tak to nie je málo. Ale ešte stále im treba šesťsto. A potom treba tie podpisy ešte overiť. A keby aj toto bolo v poriadku, neverím, že by prišlo na referendum potrebný počet voličov," myslí si bývalý viceprimátor, ktorý musel z úradu vlani odísť kvôli ozdravnému režimu.
Šetrilo sa aj na pracovných pozíciách. Podľa neho, ak by sa referendum aj vyhlásilo, úspešné nebude a "mesto to bude stáť akurát peniaze".
Primátor Tornale je momentálne na dovolenke. Ako sa však neraz vyjadril, za svojimi predchádzajúcimi rozhodnutiami v prípade investícií, či hospodárenia mesta, si stojí.
STELA KRAUSOVÁ
Autor: POPRAD
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer