núdzi, tak môže mestský, či obecný úrad vypomôcť určitou finančnou čiastkou.
ROŽŇAVA/REVÚCA. Peniaze pre pomoc ľuďom v núdzi poskytujú mestá a obce jednorazovo. Niektoré ale aj prostredníctvom pôžičiek.
Vo výnimočných stavoch rozhoduje primátor
"Naše mesto má z rozpočtu vyhradené určité finančné prostriedky, ktorými vieme vypomôcť ľuďom v náhlej núdzi," informoval primátor mesta Rožňava Vladislav Laciak (Smer). "Vo väčšine prípadoch o ich pridelení rozhoduje komisia. Vo výnimočných stavoch však mám tieto kompetencie aj ja sám."
Postup pre vybavenie finančných prostriedkov je založený na vypísaní žiadosti, ktorá má stanovené svoje kritériá. "Na základe týchto neskôr sociálna komisia vo svojom rokovania usúdi, či môžu byť klientovi peniaze pridelené. Väčšinou ide o jednorazový nenávratný príspevok približne od 16,59 do 82,98 eura. Výnimočne však môže byť pridelená žiadateľovi aj pôžička," vysvetlil primátor.
Poskytnúť môžu nenávratný príspevok
"Špeciálne sa tejto problematike mesto nevenuje, pôžičky ľuďom v náhlej núdzi neposkytujeme," povedal primátor mesta Dobšiná Karol Horník (Smer). "V tých najkritickejších prípadoch vieme ľuďom vypomôcť nenávratným príspevkom vo výške od 33 do 66 eur. Snažíme sa byť voči všetkým žiadateľom objektívni. V minulosti mali niektorí spoluobčania tendencie zneužívať situáciu, no pre udelenie príspevku musia spĺňať určité podmienky. Rodiny a ich pomery v našom meste viac-menej poznáme. Konkrétne žiadosti prípadne konzultujeme aj s detašovaným pracoviskom úradu práce v Dobšinej."
Občania môžu dostať aj pôžičky
Podobnú situáciu nám potvrdil aj starosta Krásnohorského Podhradia Štefan Szarka (NEKA). "Výška finančného príspevku pre občanov v náhlej núdzi je pohyblivá, odvíja sa od účelu. Žiadosti o jeho udelenie však musí schváliť miestna sociálna komisia." Obec môže ľuďom vypomôcť buď sumou, ktorá je nenávratná, alebo aj pôžičkou, ktorú si občan postupne spláca. Podľa slov starostu všetko závisí od okolností a závažnosti situácie žiadateľa. "Z rozpočtu obce máme na tieto účely vyhradenú čiastku približne 663 eur ročne. Zákon nám ukladá povinnosť vypomôcť ľuďom v ťažkej finančnej situácii, musí však ísť o kritický stav," povedal starosta. "Všetko je však podmienené prísnymi kritériami, takže občania výpomoc zneužívať nevedia a ani si to nedovolia. Našich obyvateľov a ich rodinné pomery dobre poznám," vysvetlil Š. Szarka.
"Ak sa stane, že občan dostane od nás pôžičku a nevie ju vrátiť, situácia sa prerokováva na miestnom zastupiteľstve. Vo výnimočných prípadoch môže byť finančná čiastka žiadateľovi odpustená," vyjadril sa starosta obce Slavošovce Štefan Bašták (SMER, SNS, HZDS).
O pozastavení výpomoci mesto neuvažuje
"Pôžičky spoluobčanom neposkytujeme, no jednorazová finančná výpomoc sa pohybuje v sume od 33 do 66 eur, podľa závažnosti situácie," informovala viceprimátorka mesta Revúca Viera Hanesovská (Smer). "Všetky žiadosti sú šetrené sociálnou komisiou, takže zneužívať túto službu občania nemôžu. Keďže ide o pomoc ľuďom v núdzi, mesto sa snaží každoročne vyčleniť určitú sumu zo svojho rozpočtu. O pozastavení výpomoci vzhľadom na šetrenie v rámci finančnej krízy neuvažujeme," dodala V. Hanesovská.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer