listu klesá.
ROŽŇAVA/REVÚCA. Ministerstvo školstva chce v budúcnosti zaviesť zákon, keď by o vzdelávaní na stredných odborných školách mohli rozhodovať zamestnávatelia, podľa toho, aké profesie v praxi potrebujú. Cieľom nového zákona by bolo najmä prepojiť odobrené vzdelávanie s trhom práce. Zároveň by bol vytvorený systém hmotného a finančného zabezpečenia žiakov stredných odborných škôl (SOŠ) s pravidlami jeho poskytovania.
Doriešiť počet otváraných prvých ročníkov
"Rozhodovanie o štruktúre študijných a učebných odborov by malo podľa môjho názoru zostať v kompetencii ministerstva školstva, pričom by sa mala zohľadňovať aj potreba jednotlivých profesií na trhu práce v Rožňave," vyjadril sa zástupca riaditeľa SOŠ v Rožňave Emil Kykloš. "Skôr by sa mal doriešiť počet otváraných tried prvých ročníkov na niektorých stredných školách v našom meste. Nie je predsa mysliteľné, aby poniektoré z nich otvárali tri triedy prvákov a pritom je v našom okrese napríklad veľký nedostatok technikov."
Podľa slov zástupcu tak zbytočne vzniká prebytok absolventov niektorých stredných škôl a absolventov iného typu stredných odborných škôl je zasa nedostatok. "Pri rozhodovaní žiaka, kam ísť študovať na strednú školu, by bolo dobré zvážiť aj dosahované študijné výsledky na základnej škole. Stávalo sa nám, že žiaci so slabšími študijnými výsledkami nastúpili na priemyslovky či gymnáziá, náročnosť štúdia však nezvládali a museli prestúpiť na našu školu."
Bez otvorenia trojročného odboru
Podľa vyjadrení E. Kykloša má stredná škola momentálne iba dve triedy s učebným odborom. "V školskom roku 2008/2009 sa nám nepodarilo otvoriť ani jednu triedu trojročného študijného odboru." Momentálne má škola dohodu o vzájomnej spolupráci so závodom SCA Hygiene Products, s. r. o. v Gemerskej Hôrke, známou svojou výrobou dámskych hygienických potrieb.
"Na základe ich požiadavky vyučujeme žiakov v odbore mechanik- elektrotechnik, so zameraním na automatizačnú techniku", informoval zástupca riaditeľa. Žiaci SOŠ majú touto formou možnosť navštíviť niektoré prevádzky tejto spoločnosti a oboznámiť sa s ich možno budúcim pracovným prostredím. Záujem o odbory ako autoopravár, elekromechanik či stolár z neznámych príčin zo strany absolventov základných škôl a ich rodičov klesol, hoci absolventi nemali s uplatnením v tomto odbore na trhu práce problém.
Žiaci absolvovali stáž v zahraničí
Aj Strednej priemyselnej škole (SPŠ) stavebnej v Rožňave sa už v minulom školskom roku podarilo nadviazať spoluprácu s rakúskym koncernom Pittel+Brausewetter, GmbH, Wien. Firma vznikla už v 70. rokoch 19. storočia. Vo vojnových rokoch uskutočnila stavebné projekty a práce napríklad pre závody v Dobšinej, Jelšave, Hnúšti. V súčasnosti sa zameriava na pozemné a cestné stavby, športoviská, inžinierske siete a iné.
"Za úspech považujeme absolvovanie dvojtýždňovej platenej pracovnej stáže na pracoviskách firmy vo Viedni, kde mali piati žiaci našej školy možnosť uplatniť svoje vedomosti a zručnosti získané na našej škole," vyjadrila sa riaditeľka SPŠ stavebnej v Rožňave Helena Zubková. "Žiaci tak získali skúsenosti s organizáciou, oboznámili sa so štýlom práce zahraničných firiem. Obohatili si tiež poznatky z oblasti nových stavebných technológií. Komunikovali výlučne v nemeckom jazyku", zdôraznila riaditeľka. Po marcovej dohode so zástupcom firmy sa budú realizovať odborné stáže v trvaní 4 týždňov vo viacerých pobočkách firmy v Rakúsku, ale aj v iných krajinách.
Stretnutia s firmami už v minulosti
"Zmena zákona by bola pozitívna, žiakov by to motivovalo a svoje prvé eurá by si mohli zarobiť už počas štúdia pri dobrej spolupráci s partnerskými firmami" vyjadril sa riaditeľ Združenej strednej odbornej školy v Revúcej František Lukáš. "Už v minulosti naša škola uskutočnila stretnutia s rôznymi firmami v okolí, žiaľ, ďalšie aktivity a spoluprácu spomalil nástup hospodárskej krízy."
Momentálne má škola rozvinutú spoluprácu napríklad so Slovenskými magnezitovými závodmi, a. s., Jelšava či Slovmagom, a. s., Lubeník. Pre tieto spoločnosti vyučujú žiakov v odbore mechanik strojov a zariadení. "Ide o štvorročný študijný odbor so špeciálnymi voliteľnými predmetmi. V tomto odbore máme otvorené dve ročníky, špecializované na banské a dobývacie stroje."
Škola sa orientuje aj na automobilový priemysel. "Žiaci by po ukončení tohto odboru mohli nájsť svoje uplatnenie v neďalekom Tisovci", spresnil riaditeľ. Podľa jeho slov však najmenší záujem žiaci momentálne prejavujú vo všeobecnosti o odbor mechanika opravár. "Mládež má akoby strach, že si po ukončení tohto odboru v dnešnej dobe, nájde svoje uplatnenie v regióne len s ťažkosťami. Prednosť dávajú skôr profesii ako stolár, murár. Momentálne máme na škole otvorený 1. ročník tohto odboru."
Zákon by uvítali
Závod na výrobu dámskych hygienických potrieb v Gemerskej Hôrke patrí medzi jeden z najväčších prosperujúcich zamestnávateľov v okolí Gemera. Momentálne zamestnáva 715 kmeňových zamestnancov. "Zákon v praxi by som rozhodne uvítal, určite by podporil cielené vzdelávanie žiakov, ale aj pre ich ďalšiu prax po skončení školy," vyjadril sa riaditeľ závodu SCA Hygiene Products, s. r. o. v Gemerskej Hôrke Juraj Oravec. "Pre náš závod je rozhodne pozitívom, ak máme človeka dopredu zaškoleného v jeho pracovnom obore. Momentálne máme v závode na praxi niekoľkých žiakov. Približne päť osôb sa u nás aj zamestnalo."
Podľa slov riaditeľa sú to iba začiatky, no v budúcnosti uvažujú o ďalšom rozšírení odborov na SOŠ v Rožňave. Finančná kríza tento závod zatiaľ nepostihla a v priebehu polroka by sa mal závod rozšíriť o ďalšie 3 nové linky. Aj z tohto dôvodu závod v budúcnosti uvažuje o ďalšom rozširovaní odborov na SOŠ. "Uvítali by sme hlavne absolventov vyučených v odbore mechanika."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer