sa nič netýka. Príkladom je rozpočet, ktorým sa zaoberalo posledné mestské zastupiteľstvo.
Kto trochu rozumie číslam a ekonomike, musí sa chytať za hlavu. To, ako je zostavený, nie je nič iné, než čistý hazard s majetkom, občanmi a fungovaním samosprávy. Nie je v ňom nič, čo by odrážalo súčasnú ekonomickú a hospodársku situáciu, nič, čo by reagovalo na blízke ohrozenia, nič, čo by prezrádzalo, ako chce samospráva ustáť krízu.
Jediné, čo je z rozpočtu na prvý pohľad zrejmé, že všetko má ostať po starom. Žiadne škrtanie výdavkov, žiadne zmrazenie platov, či odmien, žiadna projekcia dopadu výpadku daní na príjmy, žiadne prehodnotenie nákladov na chod úradu, alebo nebodaj mestských firiem či organizácií. Opäť sa raz ukázalo, že volení predstavitelia samosprávy najviac rozumejú iba peniazom vo vlastnom vrecku, ostatné ich nezaujíma. A tento dojem nezachráni ani tých pár kritických poslaneckých hlasov na adresu rozpočtu pri prerokovávaní v zastupiteľstve. Taký zlý rozpočet totiž mali zmiesť z rokovania a žiadať jeho prepracovanie.
Prekvapuje ma, že sa o to silou argumentov nepokúsili aspoň poslanci s ekonomických vzdelaním a manažérskymi skúsenosťami. Papierovo má byť rozpočet síce vyrovnaný v historickej výške viac než trištvrte miliardy korún. Reálne však nestojí ani len na hlinených nohách, lebo visí vo vzduchoprázdne. Tak v časti bežných príjmov, ktoré pochádzajú z daní a miestnych poplatkov, ale i v časti kapitálových príjmov, napĺňaných napríklad peniazmi z eurofondov, ale i predajom mestského majetku za plánovaných takmer 40 miliónov korún!!! Jednoducho povedané v príjmoch sú diery v miliónoch eur, lebo v ňom nie sú zohľadnené prepady vo všetkých sférach ekonomiky a hospodárstva. Počnúc priemyselnou produkciou, spotrebou a všetkým ostatným, čo tvorí klesajúci hrubý domáci produkt. A keďže tieto fakty rozpočet ignoruje, nebude mať mesto na plánované výdavky v rovnakej výške ako chce mať príjmy. To je všetko.
A ešte jedna technická poznámka. Akú dôveryhodnosť má rozpočet, ak sa mýli rádovo v desiatkach miliónov korún? V programovacom balíku je na propagáciu a marketing vyčlenených takmer 930 tisíc eur, čo je nehoráznych asi 28 miliónov korún. V štruktúre výdavkov tohto programu je to ale iba suma 2,8 milióna. Celý programovací balíček však počíta s výdajmi za vyše 15,2 milióna eur, vrátane tých 930 tisíc eur. Čomu teraz veriť, kde je chyba a ako sa táto chyba premietla do konečného stavu rozpočtu. Platí 2,8 alebo 28 miliónov korún a rozpočet je teda nafúknutý o 25 miliónov? Koľko takýchto balónov a nášľapných mín v sebe ešte skrýva?
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer