okrese Rimavská Sobota, zameraných na spracovanie drevnej hmoty a výrobu štiepky. Povedal to riaditeľ podniku Milan Stieranka.
KLENOVEC. Výrobou biomasy zároveň zareagovali na vznikajúce teplárne v Hriňovej, Hnúšti či Revúcej, ktoré využívajú práve toto alternatívne palivo. Keďže je neustály dopyt po biomase, vedenie podniku chce aj ďalších nezamestnaných preškoliť na prácu s pílou či štiepkovačom. "Už o niekoľko dní rozbiehame nové školenia pre 25 ľudí," pripomenul riaditeľ.
Ožije valchovňa?
Pri hľadaní vhodných nezamestnaných spolupracujú s rimavskosobotským úradom práce. Sociálny podnik je totiž zameraný na cieľové skupiny nezamestnaných nad 50 rokov, mladých absolventov stredných škôl, ženy po materskej dovolenke a úrad práce má presnú databázu týchto ľudí.
Ďalším okruhom, na ktorý sa GSP zameriava je príprava nezamestnaných na umeleckú prácu s drevom, kovom a ovčou vlnou. Klenovec a okolie bolo totiž v minulosti známe zručnými remeselníkmi. Podnik odkúpil od Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) objekt valchovne, kde ešte začiatkom 80. rokov uplynulého storočia spracovávali ovčiu vlnu pre tamojších výrobcov gúb. K tradícii starých remesiel sa podľa riaditeľa GSP chcú vrátiť nielen starší zanietenci, ale zaujímajú sa o ňu aj mladí ľudia bez práce. Ak všetko dobre pôjde, valchovňa by mohla ožiť v polovici tohto roku.
Dostali milióny eur, zamestnali len 46 ľudí!
Cieľom podniku však je pripravovať nezamestnaných aj na prácu u iných zamestnávateľov. Stieranka priznáva, že vzhľadom na súčasnú hospodársku situáciu sa im to príliš nedarí. Plán zamestnať do dvoch rokov 250 ľudí je preto až príliš smelý. Verí však, že keď kríza pominie, budú mať pre stavebné, drevárske či poľnohospodárske firmy v okrese už pripravených ľudí.
GSP dostal na svoju 30-mesačnú činnosť štátnu dotáciu vo výške viac ako 3,45 milióna eur (104 milióna Sk). V Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) boli zriadené ešte sociálne podniky vo Veľkom Krtíši, Revúcej a v Brezne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer