milióna Sk) spoločnosť VSK Mining. Prvé tony gemerského mastenca by sa mali dostať z bane na povrch do konca tohto roka.
GEMERSKÁ POLOMA. Mastenec, priemyselný nerast, sa používa predovšetkým v papierenskom a tlačiarenskom priemysle, ako aj pri výrobe farieb, umelých látok a keramiky. Ložisko v Gemerskej Polome má rozsahom a hlavne kvalitou svetový význam a jeho geologicky schválené zásoby predstavujú 232 milióna ton.
Prvá etapa do konca apríla
Ako uviedol konateľ spoločnosti Július Smolár, ich doterajšie investície smerovali do výstavby povrchových objektov a razenia 4 200 metrov dlhej otvárkovej štôlne, ktorú začali pred dvoma rokmi. Túto 1. etapu otvárky ložiska chcú, napriek zložitejším geologickým podmienkam ako predpokladali, ukončiť už v apríli tohto roka.
"Postup je plne v súlade s rozhodnutiami štátnej banskej správy, s povolením banskej činnosti v dobývacom priestore Gemerská Poloma, ktorý našej spoločnosti definitívne potvrdil Hlavný banský úrad v Banskej Štiavnici rozhodnutím z 12. januára 2009," zdôraznil Smolár.
Druhú etapu už povolili
V týchto dňoch Obvodný banský úrad Spišská Nová Ves vydal rozhodnutie pre spoločnosť VSK Eurotalc (100-percentná dcérska spoločnosť VSK Mining), ktorá má v súčasnosti dobývacie práva na mastenec, a povolil 2. etapu otvárky ložiska pozostávajúcu z prípravy takzvaného nultého ťažobného obzoru na overenie dobývacej metódy.
V tejto etape chcú do konca roku 2009 v rámci prípravných prác vyťažiť a cez novovyrazenú štôlňu Elisabeth Gemerská Poloma dopraviť na povrch prvé tony gemerského mastenca.
Rozmin boj o mastenec nevzdáva
Na jedno z najväčších svetových ložísk mastenca si však robí nárok aj slovenská banská spoločnosť Rozmin, ktorá je 90-percentnou dcérou firmy EuroGas GmbH so sídlom vo Viedni. Tá oznámila v týchto dňoch, že uzatvorila so spoločnosťou Mondo Minerals B.V., jedným z vedúcich koncernov pre ťažbu a spracovanie mastenca na svete, dlhodobú zmluvu o dodávke slovenského mastenca prostredníctvom spoločnosti Rozmin. Dohodu uzatvorili na 10 rokov s opciou v prospech spoločnosti Mondo Minerals na predĺženie jej platnosti o ďalších 20 rokov. EuroGas v zmluve garantuje dodávku najmenej 60 000 ton čistého mastenca s nízkym obsahom železa ročne. Spoločnosť je presvedčená, že obchodný spor na súdoch a v Európskej komisii vyhrá a podľa jej tlačovej správy "nemá pochybnosti o tom, že spoločnosť Rozmin bude už onedlho bez obmedzení disponovať povolením na ťažbu mastenca".
"Odmietame vyvracať všetky poslednom čase uvedené informácie a uvádzať ich na správnu mieru. Sú natoľko absurdné, že ani nie sú hodné riešenia súdnou cestou," uviedol Smolár k tvrdeniam EuroGasu. Ako dodal, súd už určil, že jedinou firmou, ktorej bol určený dobývací priestor, je VSK Eurotalc.
"Ide o obchodnú záležitosť, ku ktorej sa nemôžeme a nebudeme vyjadrovať," uviedol k sporu predseda Obvodného banského úradu v Spišskej Novej Vsi Antonín Baffi.
Našli ho náhodou
Ložisko mastenca v Gemerskej Polome objavili náhodou v roku 1985 pri hľadaní cínu. Tunajší mastenec sa vyznačuje vysokou čistotou, odborníci považujú gemerské ložisko za jedno z najvýznamnejších na svete. Podľa nich môže byť omnoho lacnejší, ako v súčasnosti jeho umelo čistená verzia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer