STELA KRAUSOVÁ, stela.krausovakorzar.sk
Najkrajší propagačný materiál o obci v roku 2008 mala podľa výsledkov súťaže vyhlásenej Klubom fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov a Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici obec Gočovo v okrese Rožňava.
GOČOVO. Do súťaže sa Gočovčania prihlásili s knižným dielom Ondreja Hronca a Daniely E. Komárovej pod názvom Jur Hronec z Gočova. Netradične napísaná kniha doplnená unikátnymi fotografiami o slávnom rodákovi Jurovi Hroncovi, nestorovi slovenských matematikov, je súhrnom informácií o jeho živote a diele, ale aj o obci.
Súhrn informácií o obci a slávnom rodákovi
Starosta obce Milan Mlynár (na snímke na titulnej strane) hovorí, že nápad vytvoriť také dielo vzišiel pri znovuotvorení zrekonštruovaného rodného domu akademika Jura Hronca s pamätnou izbou. Potomok akademika, univerzitný profesor a pedagóg Ondrej Hronec to poňal spolu s múzejníčkou Danielou E. Komárovou netradične. Kniha je veľmi ľahko a rýchlo čitateľná a vari najlákavejšie sú v nej autentické zápisky zo života pochádzajúce priamo z pera Jura Hronca, ktoré sa podarilo uchovať. Graficky sú oddelené do textov autorov a fotografií. V knihe je niekoľko prekladov v angličtine.
Do knihy prispeli aj obyvatelia obce
V decembri uplynie 50 rokov od smrti slávneho rodáka z Gočova. Hoci dožil v Bratislave, na vlastnú žiadosť ho pochovali v Gočove. Bol zakladateľom a prvým rektorom Slovenskej vysokej školy technickej, zakladateľom Vysokej školy obchodnej, poľnohospodárskej, lesníckej a drevárskej i pedagogickej a prírodovedeckej fakulty Slovenskej univerzity. Založil československú matematickú olympiádu, bol aj predsedom Matice Slovenskej.
"Vďaka nemu a tomu, čo v živote dosiahol, chodí do obce mnoho turistov. Chcú vidieť jeho rodný dom, jeho osobné veci v pamätnej izbe. Sú to jeho žiaci, deti jeho žiakov, turisti z Ameriky, Čiceh a aj z Nemecka, kde získal jeden z niekoľkých doktorátov," hovorí starosta obce. "Fotografiami do knihy prispeli aj obyvatelia obce. Najmä takými, ktoré ešte nikdy nikde neboli publikované."
Náklady na knihu boli hradené niekoľkými inštitúciami, pričom obec prispela polovicou, čo predstavovalo 1 161 eur.
Akademikov odkaz: Pracujte a budete šťastní
Obyvatelia sú na knihu pyšní. "Teraz mi mnohí hovoria, že hneď sa im zdalo, že je tá kniha zaujímavá a iná, než ostatné. A ešte si pochvaľujú jej kvalitný papier a obal. Vraj výhodou je, že nie je tvrdá ani mäkká, hlavne, že sa pohodlne zmestí do vnútorného vrecka kabáta a ani sa nepokrčí," smeje sa starosta Gočova.
Obecné zastupiteľstvo sa unieslo na tom, že kniha pôjde aj do predaja. Na jej poslednej strane stojí výrok Jura Hronca: "Práca vám vyplní život, bez ktorej je tento prázdny. Obsah života vám natrvalo nevyplní žiadna zábava. V práci nájdete vždy útechu, zabudnutie na nezdary, boje a sklamania. V práci hľadajte svoje útočište a vtedy vám vždy bude dobre. Preto pracujte, tvorte, vydržte a dúfajte a tak budete šťastní!".
Odkaz starostu Gočova ostatným samosprávam zase znie: "Keď majú aj iné obce podobný materiál, spísanú svoju históriu, stojí zato zabojovať, spracovať to, prihlásiť sa do súťaže - je to síce len morálne ocenenie, ale v konečnom dôsledku to urobí veľa reklamy práve obci".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer