Hrali sa karty, volili sympatické tváreSobotňajšia voľba prezidenta bola v Gemeri až podozrivo pokojná. V obciach takmer nič nenasvedčovalo tomu,
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Hrali sa karty, volili sympatické tváre
Sobotňajšia voľba prezidenta bola v Gemeri až podozrivo pokojná. V obciach takmer nič nenasvedčovalo tomu, že volíme najvyššieho predstaviteľa štátu. Niekde sa členovia okrskových komisií nudili už od poludnia tak, že debatovali aj o počasí.
POPROČ/VEČELKOV/HANKOVÁ/HONCE. Malebná obec Poproč v okrese Rimavská Sobota patrí teraz k obciam s najnižším počtom voličov na Slovensku. Zo šestnástich obyvateľov je 15 voličov. "Von z radu" je len 12-ročný chlapec, ktorý ešte voliť nemôže. Obec mala pritom ešte v roku 2004 pri voľbe prezidenta viac než 20 voličov. "Niektorí pomreli, iní sa odsťahovali," krčí plecami starosta Ľubor Kvaka.
Piati členovia komisie v Poproči debatujú o všetkom možnom. Voliči prichádzajú sporadicky, naposledy tu bola babka asi pred desiatimi minútami a ktovie, či ešte niekto príde. "Ale prvého voliča sme mali vo dverách už tri minúty po siedmej," smeje sa členka komisie. "Ledva sme otvorili volebnú miestnosť. Ešte sme si aj hovorili, že dokedy tu budeme nečine sedieť a už tu bol volič". Je poludnie, ale v komisii už vedia, že stopercentná účasť napriek nízkemu počtu voličov nebude. "Jeden volič pracuje v Rakúsku a nepríde," vysvetľuje starosta a zadíva sa z kopca do dediny. "Je tu 33 domov, z toho polovica je prázdna. Keď tu niekto nejaký dom kúpi, tak len na chalupu. Kedysi mala obec 170 obyvateľov. Teraz 16 a priemerný vek je asi 50 rokov". Nádherný výhľad majú na zasneženú Kráľovu hoľu. "Podľa toho, či je na Kráľovej holi sneh vieme, kedy môžeme začať sadiť," vysvetľujú obyvatelia. "Keď je na nej sneh, ešte nesadíme," dodáva starosta v slnkom zaliatom Poproči. Obec je v sobotňajší deň v pozornosti novinárov.
Atmosféra volieb je odlišná od tej v mestách. "Voliči prídu nielen odvoliť, ale aj sa s nami porozprávajú. Netreba im vysvetľovať, ako hlasovať, už to vedia. Aj to, koho voliť," hovoria členovia komisie. "Moje deti mi povedali, ktorý prezident bude dobrý. Tak toho budem voliť," vysvetľuje im jedna z voličiek. Živého kandidáta do volieb tu nevideli, ako sú roky dlhé. "Aká kampaň?," kývne rukou starosta. "Poznáme ich akurát tak z plagátov, vhodených do poštových schránok!". Komisii ostáva ešte do zatvorenia volebnej miestnosti pekných pár hodín. Musia nájsť spôsob, ako si skrátiť čas. "Hráme karty, veštíme si z nich a rozprávame sa už aj o počasí," vysvetľujú veselo.
Členky komisie v malej obci pri maďarských hraniciach, vo Večelkove v okrese Rimavská Sobota, sa s otázkou v očiach pozerajú, na čo sem prišli novinári. Zo zvedavosti, pretože v druhom kole prezidentských volieb v roku 2004, dostal Ivan Gašparovič v tejto po maďarsky hovoriacej obci 100 percent hlasov tých, ktorí volili. Mečiar vyšiel naprázdno. "Sto percent mal u nás Gašparovič??? To nie je možné. To bude asi nejaká iná dedina," neveriacky krúti hlavou jedna zo žien a nazerá do štatistických údajov. "Naozaj!," prikývne a jej kolegyne uvažujú, ako je to možné. "Strach z Mečiara bol vtedy taký veľký, že každý volil radšej Gašparoviča," vysvetľuje pán stojac pred volebnou miestnosťou.
V prvom kole v roku 2004 chceli za prezidenta Eduarda Kukana. A teraz? "Ja ani neviem. Tých kandidátov poriadne ani nepoznáme. Nebol tu ani jeden z nich, ich tváre sme videli len na plagátoch. Neviem, kto by bol dobrý prezidentom," uvažuje miestny mladík. Koho volil, to neprezradí. Ale Radičová to vraj nebola. "Volil som toho, kto mi bol sympatický. Bola to žena," a pri otázke, či to bola teda Martináková, sa len pousmeje.
Mladí prichádzali večer
Hanková je obec so 41 voličmi, najnižším počtom v Rožňavskom okrese. Mala už nie raz stopercentnú účasť. Pol hodinu pred uzavretím volebnej miestnosti je jasné, že teraz taká časť nebude. "Niekoľkí sú v nemocnici, takže sto percent nebude," dozvedáme sa v obci, v ktorej vidíme svetlo už len v okne volebnej miestnosti. "Inak by zrejme mali zase sto, pretože všetci tí, ktorí chodili voliť, prišli aj dnes. Aj tí najstarší obyvatelia". V Honciach má komisia krátko pred desiatou. Posledný volič tu bol o deviatej večer."Najmä mladí chodili až ku večeru," dozvedáme sa spolu s informáciou, že ľudia vedeli, ako hlasovať. Keď nie, komisia im vysvetlila. Už však odbíja 22. hodina a začína sa vysypávanie obálok. O dva týždne sa celá procedúra zopakuje zas.
STELA KRAUSOVÁ
Autor: DOLNÝ SMOKOVEC
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer