V ochutnávke triumfovali až dve vína
Cez víkend sa v Jablonove, opäť po roku, ochutnávalo víno. V tamojšom kultúrnom dome sa uskutočnila regionálna ochutnávka mokov, ktoré vyrobili drobnopestovatelia z Jablonova a okolitých dedín.
JABLONOV NAD TURŇOU. Tohto roku sa do súťaže prihlásili vinári so stovkou vzoriek bielych a červených vín. Ešte predtým, než sa dostali verejnosti k ochutnávaniu, okúsila ich degustačná komisia. Na úradnej ochutnávke vyhodnocovali kvalitu v stobodovom systéme.
Vyrovnajú sa drahým vínam
Predseda degustačnej komisie Štefan Ignác hovorí, že kvalita miestnych vín sa zlepšuje každým rokom. Aj kvôli tomu, že pestovatelia a výrobcovia vín dokážu prijať kritiku od odborníkov a toho, čo im v jednej sezóne vytýkajú, sa na budúcu snažia vyvarovať.
"Síce sme teraz mali aj vína, z ktorých razil sírovodík, ale niektorí degustátori ich aj tak ochutnali. Iní len privoňali a nenechali si z nich ani naliať. To sú však už viac-menej výnimky. Všeobecne platí, že naše vína z regiónu od Silickej Jablonice, Hrušova, Jablonova až po Hrhov sú také dobré, že by si zaslúžili podobný status, ako má Tokaj," vytasil sa inovatívnou myšlienkou predseda degustačnej komisie.
Medzi degustátormi boli aj takí, ktorí aktívne obchodujú s vínami. "Majú v ponuke drahé vína. A po ochutnávke povedali, že jedna štvrtina našich vín má úroveň, že by sa ich nehanbili zaradiť medzi také, ktoré stoja 10 aj 15 eur".
Podľa Š. Ignáca názor odborníkov potvrdzuje, že "v našich vínach voľačo je, len musíme dať technológiu výroby vín na prísnejšiu úroveň".
Dve prvé miesta
Na súťaži sa objavilo niekoľko vín starších ročníkov. Najstaršie bolo Rulandské biele z roku 2003. Získalo zlatú medailu. "Sú vína, ktoré sú napríklad tri roky také kyslé, že sa nedajú piť. Ale keď sa nechajú dozrieť, tak majú teraz už fantastický buket".
Udeľovali sa zlaté, strieborné a bronzové medaily, podľa počtu bodov, ktoré dosiahli po úradnej degustácii. Teraz sa udelili dve absolútne prvé vína, so zhodným počtom bodov 90,20 zo stobodovej stupnice. Toľko dostalo Rulandské biele z roku 2007 od Ladislava Szásziho a tiež Cabernet Sauvignon z roku 2008 od Ľubomíra Szentpéteryho. Obe vína pochádzajú z oblasti Jablonova. Víťazi získali drevený sud, pričom každá obec, z ktorej sa súťažiaci prihlásili, udeľovala ešte zvlášť svoje ceny.
Hrozno nepestujú, kúpia ho
V súvislosti so súťažou sa objavujú už niekoľko rokov hlasy o tom, či je spravodlivé, že niektorí súťažiaci sa prihlasujú s vínami, ktorých hrozno nebolo vypestované vo vyššie spomínaných dedinách. Totiž ,ostatní si hrozno sami vypestujú a sami si z neho víno aj vyrobia.
A aj Š. Ignác pripustil, že sú aj takí, ktorí si hrozno nevypestujú, ale kúpia inde, no víno si už vyrobia sami. "Áno, sú takí, či hrozno nepestujú. Kúpia ho. Ale keď to hrozno z nášho regiónu, uzná sa to".
V rámci ochutnávky sa občianske združenie Krasturist predstavilo pred kultúrnym domom ľudovou hudbou, tradičným jedlom a prezentovalo aj informačné tabule k Turnianskej vínnej ceste. Vedie naprieč Silickou Jablonicou, Hrušovom, Jablonovom, Hrhovom, Dvorníkmi, Včelármi až po Turňu nad Bodvou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer