GABRIELA MIHÓKOVÁ, gabriela.mihokovakorzar.sk
Situácia v mestských a štátnych lesoch sa aj v oblasti Gemera vyostrila po príchode finančnej a hospodárskej krízy. Odberateľov ubúda a ceny dreva rapídne klesli.
ROŽŇAVA/REVÚCA. Podniky sa aj napriek závažnosti situácie snažia svojich zamestnancov udržať v pracovnom pomere. Momentálny stav im neuľahčujú ani nelegálni "odberatelia", ktorých je neúrekom.
Často kradnú deti
Aj riaditeľa Mestských lesov, s. r. o. v Rožňave, sme zastihli v čase, keď sa vracal z polície, kde bol riešiť krádež dreva. "Takzvaní čierni odberatelia sa vždy nájdu, sú medzi nimi často aj deti," potvrdil riaditeľ Mestských lesov v Rožňave Bohuš Hudaček. "Nelegálnemu odberu dreva sa snažíme predísť. Občanom ponúkame možnosť odkúpiť si od nášho podniku opadanú haluzinu stromov za symbolickú cenu. Týmto krokom sa nám trochu podarilo znížiť počet krádeží. S predajom a s cenami dreva je to u nás podobné, ako na celom Slovensku."
V porovnaní s obdobím pred dvoma rokmi predajná cena dreva klesla o vyše 30 percent. Väčšinou od spoločnosti drevo vykupujú hlavne okolití miestni drobní podnikatelia. "Bolo v našom záujme zamerať odbyt ponúkaného sortimentu hlavne na nich. Dôvodom tohto rozhodnutia je udržať v okrese zamestnanosť," vysvetlil riaditeľ.
Napriek snahe udržať pracovné miesta k ich redukcii dochádza. "Ide hlavne o živnostníkov, či sezónnych pracovníkov, ktorí pre nás pracovali. Tu sme sa snažili stavy o niečo redukovať. Momentálne musíme zistiť, aká je situácia s predajom dreva a až potom sa rozhodne o tom, s koľkými uzatvoríme dohody," vyjadril sa riaditeľ.
Vytláča ich Ukrajina a Rumunsko
Situácia s odbytom dreva nie je iná ani pri štátnych lesoch. Riaditeľ odštepného závodu Lesov SR, odštepného závodu v Rožňave Arpád Kavečanky povedal: "Hlavným problémom je, že sa nám stráca odbyt. Pre zahraničných odberateľov, ako je Maďarsko či Poľsko, sú naše ceny privysoké. Výhodnejším zdrojom sa pre nich stávajú Ukrajina či Rumunsko. Odbytu na Slovensku ale ani v zahraničí nepomohli ani rôzne kalamity, kvôli ktorým majú krajiny dosť vlastných zásob dreva."
K poklesu tržieb došlo začiatkom roka
"Zníženie ceny dreva a výrazný pokles predaja sú charakteristické pre celé Slovensko a Európu," povedal riaditeľ Mestských lesov, s. r. o. v Revúcej, Ladislav Szabo. "Napriek tomu sa naša spoločnosť snaží udržať si svojich zamestnancov. Momentálne je pre nás prioritou prežiť krízové obdobie aspoň s nulovým hospodárskym výsledkom a udržať v spoločnosti zamestnanosť," vyjadril sa riaditeľ.
Určitý pokles predajných cien časti sortimentu mestské lesy zaznamenali už v uplynulých rokoch, hlavne pri predaji guľatiny. Rapídna zmena však nastala v druhej polovici minulého roka. "V súčasnosti odhadujeme pokles tržieb v 1. kvartáli tohto roka o 20 až 25 percent oproti porovnateľnému obdobiu minulého roka," vysvetlil L. Szabo. Aj napriek tomu má však spoločnosť niekoľkých stálych odberateľov dreva. "Okrem niekoľkých drobných podnikateľov k našim stálym klientom patrí aj SCP Ružomberok, zahraničných odberateľov naša spoločnosť nemá," upresnil.
V Tornali bola aukcia
V okrese Revúca majú vyššie zastúpenie vlastníctva majetkov štátne lesy. Situácia však nie je iná ani u nich. " Svoju stálu cenu si udržuje iba palivové drevo, ceny iných produktov sa znížili v priemere o 15 percent," vyjadril sa vedúci lesníckej výroby Štátnych lesov Slovenskej republiky odštepného závodu v Revúcej Igor Vislai. "Bojujeme o každého zákazníka. Medzi našich stálych odberateľov patria väčšie podniky ako Rima Muráň, alebo SCP Ružomberok. Drobní podnikatelia od nás drevo vykupujú podľa svojej momentálnej finančnej situácie."
Aj podnik v Revúcej má svoje skúsenosti s nelegálnym výrubom dreva. "V tomto roku sme museli riešiť krádeže až v 26 prípadoch."
Minulý mesiac sa uskutočnila v expedičnom závode v Tornali aukcia dreva. "Ponúkali sme v nej na predaj hlavne dubové drevo, o ktoré prejavili záujem zahraniční odberatelia. Podarilo sa nám tak predať približne 100 kubíkov."
Podľa I. Vislaia zamestnancom museli upraviť pracovné hodiny. "Momentálne pracujeme iba štyri dni z pracovného týždňa a platy boli zamestnancom krátené asi o 20 percent. Prepúšťanie sa dotklo nášho podniku zatiaľ len minimálne," informoval vedúci lesníckej výroby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer