Pohľad za roh Alexandra Buzinkaya
Sociálne podniky sú rovnakou fantazmagóriou ako kedysi Marxov a Leninov komunizmus, Campanellov Slnečný štát, či Moorova vysnívaná Utópia. Jeden veľký sociálny podnik sme tu mali vyše štyridsať rokov a vieme ako dopadol. Teraz tu však máme podniky, na ktoré idú reálne peniaze európskych daňových poplatníkov. Už pri zrode tohto experimentu mnohým zablikali kontrolky, najmä kvôli skúsenostiam s podobnými pokusmi z nedávnej minulosti, ktoré skončili fiaskom. Úrady práce na ne minuli desiatky miliónov korún, vytvorili podenkové pracovné miesta, vyškolili nepoužiteľnú pracovnú silu a vyrobili si cez politické prepojenia nedobytné pohľadávky voči realizátorom rôznych sociálnych programov. Zdá sa, že dnes sa situácia opakuje. Nezamestnanosť sa rieši umelo vytváraným podnikaním, zamestnávaním za každú cenu a dotovaním zbytočností.
Prvé sociálne podniky fungujú pol roka. Osem ich zamestnalo v priemere dvadsaťšesť ľudí, vrátane vedenia a spotrebovali na to vyše päť miliónov eur. Na to, že ide väčšinou o nekvalifikovaných jedincov, ktorí budú vykonávať nenáročné práce, to nie sú najlacnejšie vytvorené pracovné miesta. Skôr naopak. V súčasnej situácii sú jedny z najdrahších a efektivita takto použitých peňazí je veľmi pochybná. Napríklad taká položka ako vyše tri a pol milióna na publicitu podniku vyvoláva viac než otázky úsmev.
Je kríza a vynaloženie každého eura by malo byť preto dobre premyslené. Stoja za desiatky miliónov eur tie plánované tisíce nových pracovných príležitostí v režime sociálnych podnikov? Tak, ako sa to deje, je to sypanie peňazí do čiernej diery! Navyše takto dotované podnikanie škodí podnikateľskému prostrediu a kriví trh. Ako má napríklad súťažiť nedotovaný výrobca drevnej štiepky, paliet alebo nábytku s dotovaným, ktorý dostane stroje, zariadenia i ľudí takmer zdarma? Sociálne podniky v tejto podobe sú chorým prvkom v hospodárstve. Prinesú viac škody ako osohu. Slúžiť môžu jedine ako politický nástroj, aj to dočasne, aspoň do volieb. Ako prostriedok na kupovanie voličov a priaznivcov vládnucej strany.
Autor: DALIBOR JENÍK, frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer