Veľkonočný jarmok poznačila nepríjemnosť s tradičnými jedlami
Desiatky remeselníkov sa so svojimi výrobkami a prácou predstavili včera na 1. Gemerskom veľkonočnom jarmoku v Rožňave. Severnú časť Námestia baníkov v Rožňave zaplnili stánky s perníkmi, syrovými dobrotami, košíkmi, kobercami, či keramikou a program vypĺňali do krojov odetí členovia folklórneho súboru Haviar s ľudovou muzikou.
ROŽŇAVA. Medzitým sa v sídle Gemerského osvetového strediska (GOS) konali tvorivé dielne. Tešili sa záujmu najmä detí, ktoré si vyskúšali tradičné remeslá. Maľovanie vajíčok, paličkovanie, drôtovanie aj výrobu drevených hračiek.
Tradičné jedlá napokon zrušili
Súčasťou veľkonočného jarmoku boli živé jahniatka a ukážka prípravy tradičných jedál. Gruľovníky a kapustníky, ktoré sa pripravovali na námestí a ľudia ich tam aj ochutnávali, napokon hygienici zrušili. Pravidlá sú pravidlá a tie dodržané neboli. "Organizátorom sme vyšli v ústrety, v pondelok sme sa s nimi dohovorili na konkrétnych podmienkach. Pri kontrole sme však zistili hrubé porušenie potravinového zákona. Preto sme časť, kde sa pripravovali jedlá, zatvorili. Malo to byť zastrešené a nebolo a pritom tam kŕmili verejnosť. Nebola tam zabezpečená ani pitná teplá voda. Nemôžeme si dovoliť riziko vzniku infekčných ochorení, čo je pri takomto spôsobe pravdepodobné," vysvetlila riaditeľka regionálneho úradu verejného zdravotníctva Ľubomíra Chromčíková.
K jedlám aj recepty
U niektorých remeselníkov to vyvolalo sklamanie. "A potom mi povedzte, ako má mať človek na takéto akcie v tomto meste chuť, keď nám to zatvoria. Veď my sme tie jedlá nepredávali, ľudia ich len ochutnávali. A dostali k nim aj recepty," netajil sklamanie predseda Združenia gemerských remeselníkov Juraj Nagy. "Je zaujímavé, že dnes je v Košiciach podobná akcia a tam sa pod holým nebom varí, pečie a každý je spokojný," znel ďalší názor návštevníka. Organizátorom podujatia bolo GOS, Združenie gemerských remeselníkov, folklórny súbor Haviar a aj Mesto Rožňava.
Koordinácia organizátorov
"Mesto nám poskytlo verejné priestranstvo," povedala riaditeľka GOS Helena Novotná. "Ale faktom je, že tečúcu teplú vodu sme zabezpečiť nedokázali. To nie je v našich silách. Mali sme bandasku s pitnou vodou, ale to nestačí a navyše, nemôže sa to robiť pod šírim nebom. Je mi to veľmi ľúto, ale je to ponaučenie. Hygienikom vôbec nič nezazlievam, práve naopak. My sme malý organizátor, ovplyvniť to nevieme, ale keď chce mesto podporiť tradičnú kultúru, malo by nájsť nejaký spôsob, riešenie. Aby nabudúce nedochádzalo k podobným situáciám. Keď ide o podporu tradícií a nie o predajcov paplónov, vyžaduje si to iné podmienky a koordináciu všetkých organizátorov," dodala H. Novotná.
Budú pokračovať aj bez jedál
V súvislosti s prípravou jedál na námestí sa na jarmoku objavil aj názor."Keď tu v zime mesto organizovalo zabíjačku, na námestí, to bolo v poriadku? ". Riaditeľka RUVZ v Rožňave Ľ. Chromčíková objasnila, že "aj tam sa určili presné podmienky a tie boli na základe výsledkov kontroly dodržané, vrátane pitnej tečúcej vody". Návštevníci však celkom o ochutnávku tradičných jedál neprišli, pretože tá sa skončila až okolo poludnia. GOS podľa riaditeľky vrazilo do organizácie tejto akcie okolo 400 eur. A prišli naň remeselníci nielen zo Slovenska, ale aj z Maďarska a Rumunska. Folkloristi robili dobrú náladu po celý čas bez nároku na honorár. H. Novotná podotkla, že s takými podujatiami budú pokračovať, pretože majú úspech. A dodala, že neodradia ich ani nepríjemnosti, aké ich postretli v piatok."Keď sa nepodarí zabezpečiť podmienky na podávanie a prípravu jedál, tak budú akcie bez jedál. Ale s remeselníkmi, s ktorými viem, že môžem rátať aj do budúcna".
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer