GABRIELA MIHÓKOVÁ, gabriela.mihokovakorzar.sk
Aj zdravotne ťažko postihnuté osoby majú možnosť nájsť si svoje uplatnenie v zamestnaní. V Gemeri sa nachádza hneď niekoľko firiem, ktoré pre nich vytvorili pracovné podmienky.
GEMER. Zdravotne ťažko postihnutých môžu zamestnávať podniky, verejná správa, ale aj súkromní podnikatelia, ktorí spĺňajú určité požiadavky. Informácie o nich nám poskytla hovorkyňa Úradu práce sociálnych vecí a rodiny v Rožňave (ÚPSVaR) Miroslava Spišáková: "Ak zamestnáva podnik viac ako 20 zamestnancov, musí zamestnávať aj občanov so zdravotným postihnutím (ZP). V prípade, že neplní určený podiel občanov so ZP, platí štátu odvod za toto neplnenie."
Ak zamestnávateľ prijme do pracovného pomeru zdravotne postihnutých ľudí, môže vo svojom pracovisku požiadať o takzvané chránené dielne. "O zriadenie chránenej dielne žiada zamestnávateľ na príslušnom ÚPSVaR, podľa miesta prevádzky," povedala.
Pracovné podmienky musia byť prispôsobené zdravotnému stavu občana so ZP a zároveň musí zamestnávateľ splniť všetky požiadavky, ktoré mu stanoví regionálny úrad verejného zdravotníctva pri schvaľovaní priestorov na prevádzku chránenej dielne.
Nik nie je diskriminovaný
"Občania so ZP nie sú pri uchádzaní sa o zamestnanie diskriminovaní. Každý, komu to zdravotný stav a ošetrujúci lekár dovolí, sa o prácu môže uchádzať," vysvetlila M. Spišáková. "V evidencii nezamestnaných je v súčasnosti 86 občanov so ZP, ktorí majú pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 percent," vysvetlila.
Podľa informácií vedúcej odboru informačno-poradenských služieb na ÚPSVaR v Revúcej Márie Kučerákovej evidovujú približne 260 ľudí so zdravotným postihnutím.
V Rimavskej Sobote, ako nám povedali na tamojšom úrade práce, je takýchto evidovaných osôb 263.
Podľa informácií, ktoré sme čerpali z internetového portálu ÚPSVaR, je v okresoch Rožňava, Revúca a Rimavská Sobota vytvorených viac než 60 chránených dielní pre ľudí so zdravotným postihnutím. Ich zamestnanci pracujú v odboroch ako kultúra, administratíva, informačná činnosť, predaj a výroba rôznych pamiatkových predmetov, či v oblasti zdravotníctva.
Majú prispôsobené pracovné podmienky
V Rožňave pôsobí občianske združenie, ktoré sa zameriava na činnosť občianskych záujmových zväzov a spolkov zdravotne postihnutých. Jeho predsedníčka Margita Legnárová spresnila: "Združenie zamestnáva troch ZP ľudí, ktorí u nás pracujú v oblasti kultúry. Títo pracovníci majú veľkú chuť pracovať a snažia sa. Ich pracovná náplň je rôznorodá, v závislosti od ich zdravotného stavu. Tomuto musia byť prispôsobené aj pracovné podmienky chránených dielní, ktoré sú bežne kontrolované zo strany regionálneho úradu verejného zdravotníctva."
Podľa potreby zamestnanci pracujú aj v teréne, chodia na poštu, či pri rôznych spoločenských akciách sa starajú o ubytovacie priestory hostí, vypracúvajú objednávky, lepia plagáty a podobne.
Riaditeľ zvažuje predĺženie pracovných zmlúv
Riaditeľ Revúckej rozvojovej spoločnosti, a. s., so sídlom v Revúcej Marián Faško povedal: "Naša spoločnosť disponuje tromi pracoviskami s chránenými dielňami, kde zamestnávame 9 zdravotne postihnutých pracovníkov. Sú zamestnaní v oblasti krajčírstva, masérskych služieb a remeselníctva."
Spoločnosť ich zamestnáva už štvrtý rok. Ich pracovné zmluvy sú platné do konca júna tohto roku. "Momentálne však zvažujem, či zmluvy týchto pracovníkov predĺžime," uvažoval riaditeľ.
Podľa pôvodnej vyhlášky sa platby na financovanie takto zamestnaných pracovníkov preplácali zamestnávateľom každý štvrťrok. "Po novom nám má byť táto finančná čiastka refundovaná iba raz ročne, čo je pre nás neprijateľné. Znamenalo by to však, že zdravotne postihnutí zamestnanci by tak prišli o svoje pracovné miesto, čo určite nechceme," vysvetlil riaditeľ.
Autor: tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer