enských a európskych daňových poplatníkov, tri z nich fungujú aj v Gemeri. Revúcky, Gemerský a Spišsko-gemerský sociálny podnik zamestnali spolu okolo sto ľudí a na svoju činnosť použili doposiaľ asi polovicu z vyčerpanej sumy, teda viac ako 75 miliónov korún.
ROŽŇAVA/REVÚCA. Revúcky sociálny podnik zamestnáva dvadsaťosem ľudí, vrátane sedemčlenného manažmentu. Podľa jeho riaditeľa Vojtecha Palúša sa venuje výrobe drevoštiepky, paliet a zámkovej dlažby. Po rozšírení produkcie prijme ďalších dvadsať ľudí, aj keď pôvodne mal tieto stavy naplniť už vlani. "Meškali nám platby," zdôvodňuje zdržanie V. Palúš.
V Gemerskom sociálnom podniku v Klenovci pracuje doposiaľ štyridsaťšesť ľudí. "Väčšina tiež s drevoštiepkou," vysvetľuje jeho riaditeľ Milan Stieranka. Podnik podľa neho zareagoval na dopyt po biomase zo strany blízkych teplární v Hriňovej, Hnúšti a Revúcej, ktoré chce zásobovať. Plánuje sa tiež zamerať na umeleckú prácu s drevom, kovom a ovčou vlnou. Snahu zamestnať dvestopäťdesiat ľudí však bude musieť vzhľadom na krízu skorigovať.
Propagácia za milióny!
Spišsko-gemerský sociálny podnik so sídlom v Rožňave vytvoril tridsaťjeden pracovných miest, do ktorých je zahrnuté aj jeho trojčlenné vedenie. "Máme ľudí na pestovateľských prácach v lese a v stavebníctve," hovorí riaditeľ Ľubomír Gallo.
Podnik sa tiež plánuje rozširovať. Doteraz sa viac-menej zariaďoval, objednával si školenia, nákupy strojov, kancelárskej techniky i nábytku. Nedávno napríklad vyhodnocoval podprahovú zákazku na zabezpečenie publicity za 3,6 milióna korún, ktorú získala spišsko-novovesská firma. Obsahom zákazky má byť zabezpečenie informovanosti verejnosti o podniku, jeho činnosti, cieľoch a podobne!
Škodia trhu
"Je tu otázka efektivity takto použitých peňazí. Dotované podniky vytvárajú umelú konkurenciu, deformujú trh a neprospievajú podnikateľskému prostrediu," myslí si Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov.
"Presné čísla o vytvorených pracovných miestach sa menia. Nezamestnaných, ktorí si nachádzajú prácu v sociálnych podnikoch, pribúda. Podniky len nedávno štartovali. Teraz sú zamestnané školeniami, zariaďovaním, nákupom technológií a strojov. Rátať, koľko stojí takto vytvorené pracovné miesto, nie je preto v súčasnosti korektné," vysvetlili úradníci z ministerstva. Podniky však zatiaľ vytvorili menej pracovných miest, ako autori ich projektov pôvodne predpokladali.
Podozrenia z klientelizmu
Vznik sociálnych podnikov od začiatku sprevádzali podozrenia z klientelizmu. Časť z nich zakladali ľudia blízki Smeru, na ich príprave sa i priamo podieľali niektorí parlamentní poslanci za Smer. S podnikmi spolupracujú firmy napojené na koaličnú stranu.
Podnikajú za peniaze iných
Podľa odborníkov ide o podniky, ktoré deformujú trh, pretože podnikajú s dotáciou štátu, čím vytláčajú z trhu nedotovanú konkurenciu. Myslí si to aj Vladimír Tvaroška, nominant opozície v Rade vlády pre hospodársku krízu, i Richard Ďurana, riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne štúdie INESS. "Je to nesystémové opatrenie, ktoré neprinesie požadovaný efekt, a to rast zamestnanosti. Umelo sa dotujú pracovné miesta v podnikoch, ktoré nemajú zabezpečený odbyt. A je tu ešte aj morálny problém: 'sociálni podnikatelia' podnikajú za peniaze ostatných," argumentuje.
Existujúce pravidlá ešte zmiernili
Pôvodne mali podniky za poskytnutú dotáciu zamestnať aspoň tridsať percent znevýhodnených uchádzačov o prácu, držať ich päť rokov a vytvorený zisk vracať späť do podnikania. Mohli sa zakladať v regiónoch s vysokou mierou nezamestnanosti a ak by krachli, mali peniaze vrátiť. Vláda najnovšie tieto kritériá značne zmäkčila. Teraz môžu vzniknúť v každom okrese, môže ich založiť i samospráva, nemusia prijímať kvóty znevýhodnených uchádzačov a nemusia vracať do podniku zisk.
"Toto zmiernenie pravidiel môže vyvolať tlak na vyššiu neefektivitu takto vynaložených prostriedkov a sociálne podniky sa možno budú zriaďovať aj tam, kde nie je vysoká nezamestnanosť, len aby sa vyčerpali prostriedky, ktoré ponúka štát," myslí si Ďurana.
Mnohí odborníci sú presvedčení, že takéto podniky s politickým krytím budú dobrým nástrojom na zaviazanie spriaznených podnikateľov, predstaviteľov samospráv a budúcich voličov. Dajú im peniaze na vlastný biznis, dočasné vytvorenie pracovných miest a oni ich budú za to rôznymi spôsobmi podporovať.
Autor: aba
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer